Murat Sülünoğlu - COVID 19 SÜRECİNDE MEDİKAL SEKTÖRÜ


Murat Sülünoğlu - COVID 19 SÜRECİNDE MEDİKAL SEKTÖRÜ

 

 

 

Koronavirüs (Covid 19) salgını sürecinde tüm Dünya’da etkilenen küçük işletmeler arasında medikal sektörü de nasibi almış durumdadır. Bu sürecin kendilerini nasıl etkiledikleri konusunda Deniz Medikal, İşitme ve Optik Merkezlerinin sahibi Sayın Ali Alagöz ile bir söyleşi gerçekleştirdik:

 

- Ali Bey merhaba. Öncelikle pandeminin başından itibaren tüm küçük işletmeler bir şekilde etkilendi. Sizin de sahibi olduğunuz medikal, işitme cihazları ve optik işletmeleriniz bu süreçten nasıl ne kadar etkilendi?

• Merhaba. Covid 19 pandemi ilan edildiği ve ülkemizde karantina önlemlerinin alındığı, küçük işletmelerin açılması konusunda limitlerin olduğu dönemde tabi ki sahibi bulunduğum Deniz medikal, deniz işitme merkezi ve deniz optik de hükümetin uyguladığı karantina önlemleri doğrultusunda belirli süre kapalı kaldı. Özellikle mart ayında yer yer sokağa çıkma yasakları sırasında da tüm kurallara uyarak işletmelerimiz kapalı kaldı. Ayrıca bu virüsün hastanelerden kapılma olasığının çok olduğunun söylenmesi, hastahanelerin acil dışında diğer hastaları kabul etmeyişleri de bizim satış oranlarımızı düşürdü. Özellikle duyma problemi bulunan ve acil işitme cihazı ihtiyacı bulunan hastaların doktor raporlarını çıkartamayışları sebebiyle de hastaların mağduriyetleri gündeme geldi. Deniz medikal olarak bu süreçte dezenfektan ürünlerinin satışı ve maske satışları konusunda da spekülasyonlardan doğan fiyat artışlarını olabildiğince müşterilere yansıtmamaya çalıştık. 

- Normalleşme sürecinde olduğumuz şu dönemlerde pandeminin etkileri sonucunda işletmelerinizde ne gibi değişiklerde bulundunuz?

• Öncelikli olarak Covid 19 korunma yöntemleri ve işletmelerde covid 19 kuralları konusunda sıkı ve eksiksiz olarak hareket etmekteyiz. Tüm işletmelerimiz düzenli olarak dezenfektan edilmekte, hijyen konusuna eskisinden de fazla önem vermekteyiz. Tüm çalışanlarımız maske takarak çalışmaktadır. İşletmelerimize gelen tüm vatandaşlara dezenfektan ikram etmekteyiz. Maskesi olmayan vatandaşları kesinlikle uyarmaktayız. Gerektiğinde ücretsiz maske dağıtmaktayız. Deniz medikal, işitme cihazları ve optik olarak bu süreçte hiçbir çalışanımızı işten çıkarmadık. Şükürler olsun ki tüm çalışanlarımız ile bu süreci sağlıklı bir şekilde atlattık. 

- Pandeminin küçük işletmelerde yarattığı etkilerden sonra siz kendi sektörünüzle ilgili  ne gibi dersler çıkarttınız?

• Bu pandemi sürecinde dijital sektörün etkilenmediği aksine karlı hale geldiğini gördükten sonra zaten 2020’ye girerken aldığımız karar doğrultusunda işletmelerimizin dijital altyapısını güçlendirmek oldu. Bildiğiniz üzere işletmelerimiz Söke, Kuşadası ve Didim’de bulunmaktadır. İşletme ağımızı dijital alana taşıyarak sınırları kaldırmak istiyoruz. Pandemi sürecinde herşeyin dijitale dönüşmesi bizim de işletmemizi dijitale dönüştürme konusunda çalışmalarımız daha da hızlandırdı. Web sayfalarımızı güncelleyerek artık eticaret konusunda da Söke’de öncü bir firma olacağız.

 

Bu makale 478 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz