söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKILIÇDAROĞLU; “TÜRKİYE'NİN 5 TEMEL SORUNU VAR!” DİYOR…


KILIÇDAROĞLU; “TÜRKİYE’NİN 5 TEMEL SORUNU VAR!” DİYOR…

 

CHP 37. Kurultayını tek adayla gerçekleştirdi. Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden genel başkanlığa seçilirken şöyle bir iddia da ortaya attı: “Türkiye’nin 5 temel sorunu var!” diyor ve bu sorunları ise şöyle sıralıyor: “ Türkiye’nin 5 temel sorunu var. Bu sorunlar, “Demokresi, Eğitim, Diş politika, Ekonomi ve Toplumsal Barış” diyorda bunlara nasıl bir çözüm üreteceğini herhangi bir proje veya varsayımla ortaya koymuyor. Elbette her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bazı sorunlar vardır. Sorunlar hiç eksik olmaz! Sorunun birini çözersiniz, bir başkası ortaya çıkar.

Önemli olan sorunları ortaya dökmek değil, var olan bu sorunlara nasıl çözüm üretmektir. Sayın Kılıçdaroğlu Çözümden yana bir şey ortaya koymuyor. Ama seçmen sizden ne yapacağınızı soruyor? Örneğin, toplumsal barış derken bu PKK. sorununu nasıl çözeceksiniz? Türkiye’de Mezhep Kavgalarını ortaya atarak Sunni ve Alevi çatışmalarını nasıl önleyeceksiniz diyorlar?  Dış Politika eksiğinden söz ediyorsunuz, Komşularımız Olan Irak ve Suriye Türkiye’ye yıllardan beri beslediği terör örgütlerini bünyesinde barındırarak zarar verirken bunlara seyirci mi kalacaksınız? Nato şemsiyesi altında Müttefik sandığımız sözde dost görünüp, özde düşman olan batılı ülkelere karşı nasıl bir dış politika uygulayacaksınız? Bu ülkeler ki yıllardan beri terör örgütlerini sırf Türkiye’ye zarar verdirmek için beslediler, silahlandırdılar ve paralarla donatıp üzerimize saldılar, evet bunlarla nasıl bir dış politika yürüteceksiniz? Böyle binlerce sorular var. Var ama sizin ortaya koyacağınız ve uygulayacağınız projeleriniz yok!... Ya da vardır da sizler açıklamıyorsunuz! Oysa size oy verecek seçmenler ise hep bu projelerinizi bekliyor. Yoksa sizde önce beni seçin, ben uygulayacağım projelerimi ortaya koyar ve Türkiye’yi bir anda gül bahçeleri ile donatırım diyenlerden misiniz? Sayın Genel Başkan, artık halkımız sihirli sözlere, laflarla gemi yürütenlere kulakta asmıyor, oyda vermiyor. Lütfen görevinizi Atatürk’e yakışan bir diplomasi ve projelerle yapın. Çünkü Genel Başkanlığını yaptığınız parti Atatürk’ün kurduğu bir partidir. 

Ben bir eğitimci olarak şunu gördüm. İktidara gelenler, hep Eğitimle uğraştılar. Hepsi de kaş yapayım derken göz çıkardılar. Aman eğitimi lütfen politikaya alet etmeyin. Birakın eğitimi eğitimciler kuralları ve bilimsel değerleri içinde rasyonal ve objektif olarak yapsınlar. Ben otuz yıl görev yaptığım eğitim kurumlarına ,eğitimin E sini dahi bilmeyen Milli Eğitim Bakanlarının atandığını gördüm. Türkiye’nin eğitimini bozan kusura bakmayın hep politikacılar olmuştur. Çok eskiye gitmeyin son on yıl içinde birinci sınıf eğitimine çok iddialı başlayan bakanlar, iki yıl sonra bu uygulamayı terk ettiler! Daha eğitim tarihimizde o kadar çok hata varki! Bugün uygulanan Üniversite projeleri Türkiye gerçeğine asla uymuyor. Oysa Türkiye’de Arz ve Talep araştırması yapılmadan batı modeli kopyacılıkla kurulan fakülteler Türkiye’nin ihtiyacı olan uzman personeli yetiştirmiyor.

Sayın Genel Başkan, Toplumsal Barıştan söz ediyorsunuz. Bu barışı bozanlarda halkımız değil, ne yazık ki yine politikacılardır. Politikacılar artık uyansınlar da Atatürk’ün şu sözlerine kulak verip değerlendirsinler. O diyo ki:

“-Bu ülke artık, din, ırk, tarikat ve Şeriat, Mezhep oyunlarının oynanacağı bir ülke değildir. Hiçbir kimse çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonrada istikballerini,  kaybetmeye mahkumdurlar. Türkiye böyle milletlerden olmasın.

Türkiye batılıların Osmanlı’nın son günlerinde “Hasta Adam” diye alay ettikleri devlet değildir. O devlet gitmiş, yerine Atatürk’ün Kurduğu genç, dinamik ve güçlü Türkiye Cumhuriyeti Devleti gelmişdir ve Bayrağı ile vatanı ile milleti ile bir bütündür ve asla parçalanamaz! Parçalamaya, bölmeye uğraşanlar kazdıkları kuyulara kendileri hiç çıkmamak kaydıyla yuvarlanıp düşer ve toprağa gömülürler.

Atatürk’ün Türkiyesi, her zaman dostuna dost olmuş, düşmanına ise düşman olmuştur. Atatürk’ün Türkiyesi dostuna dost, düşmanına nasıl davranacağı  güç ve kudrete Allah’a çok şükür   sahiptir!

Yeter ki Bizi yönetecekler, oy uğruna bazı oyunlar oynamasınlar. T.C. Büyük Millet Meclisinde yasalara uygun görev yapsınlar ve projeler üretip halkımıza hizmet üretsinler. İktidarda muhalefette altını, bakırdan ayıracak güçtedir.

 

Bu makale 322 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz