söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKILIÇDAROĞLU DÜŞMANLIĞI


KILIÇDAROĞLU DÜŞMANLIĞI

 

CHP’ye şaşmıyorum. Bazı CHP’lilere şaşıyorum. Bu Kemal Kılıçdaroğlu düşmanlığının sebeplerini anlamaya çalışıyorum. Çünkü bu noktada yaptıkları muhalefeti ve verdikleri zararı rakip partiler, özellikle AKP bile yapamıyor. Bu CHP’liler o AKP’lilere de ilham verip yol gösteriyorlar. Söylemleri de bıktırıp usandırdı artık:

“Bu Kılıçdaroğlu ile bu iş yürümez.”

“ Dokuz defa seçim kaybetti.”

“ Gitsin de kim gelirse gelsin…”

Sanki Kemal Kılıçdaroğlu’ndan önce CHP sürekli seçim kazanırdı da kendisi parti başkanlığına gelince sürekli kaybetmeye başladı.

Kılıçdaroğlu da bir fanidir. Elbette ki hataları olacaktır. Ama kazançları başkalarına yükleyip kayıplarda sadece Kılıçdaroğlu’nu sorumlu tutmak adil olmadığı gibi yararlı da değil.. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eğer seçilebilseydi seçim başarısı Muharrem İnce’ye ait olacaktı. Kaybedince suçlu Kılıçdaroğlu oldu. Ama İstanbul’da İmamoğlu kazanınca bu işte Kılıçdaroğlu’na bir prim tanınmadı. Zafer tamamen Ekrem Beye yazıldı.

Bu iş böyle olmaz. İktidar partisine baktığımızda tek ses, tek yürek olarak hareket ediyorlar ve kazanıyorlar. Son zamanlarda onlar da biraz CHP’ye benzemeye başladılar ve seçim kayıpları da başladı.

***

Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokuz kez seçim kaybettiğini iddia ederek değişmesini isteyenlere sormak isterim; son yerel seçimler kayıp mıdır?

Yıllardır İstanbul üzerinde süren AKP hakimiyeti sona erdirilmiş ve Cumhuriyet Halk Partisi bu kentte seçimi kazanmıştır. Hem de garip bir şekilde tekrar edilmesine rağmen ve tekrar, üstelik daha da farklı bir sonuçla kazanılmıştır. 

Aynı şekilde, Başkentimiz Ankara’da da yıllar süren AKP hakimiyeti bitmiştir.

Ama bunlar sayılmaz değil mi?..

O seçimleri Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş kazandı.  Ama Ekmelettin İhsanoğlu ve Muharrem İnce seçim kaybetmedi. Onları Kemal Kılıçdaroğlu kaybetti.

***

Aslında eleştirmek başka şey, yargısız infaz ise daha  başka…

Yerel seçimlerde aday tespitleri yapılırken Sayın Genel Başkanı ben de eleştirmiştim. İlke olarak hala haklı olduğumu düşünüyorum. Ancak, alınan sonuçlara baktığımızda karar yanlış gibi durmuyor. En azından Kılıçdaroğlu’nu seçimlerde başarısız olmakla suçlayanların kriterlerine göre seçim başarısı hasıl olmuştur ve Genel Başkan başarılıdır. Yani bugün yapılan aksi yöndeki eleştirilerin hepsi de haksız ve parti  çıkarlarına ters eleştirilerdir.

Son söz; CHP’li siyaset insanları bu seferlik heveslerini erteleyip, Genel Başkanlarına seçimlere kadar huzur içinde çalışabileceği bir ortam sunsunlar. Kemal Bey duruşuyla, eylemleriyle ve söylemleriyle bu kadarını hak ediyor.

 

Bu makale 851 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz