söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÖNCELİKLER ÖNEMLİDİR


ÖNCELİKLER ÖNEMLİDİR

 

Özellikle bizim ülkemiz gibi kaynakları son derece kıt olan ülkelerde önceliklerin tespiti çok önemlidir. Elimizdeki kıt imkanları kullanırken en fazla ihtiyaç duyulanlardan başlamak gerekir.

Kentlerin yönetimleri de böyledir. Yerel yönetimler kentin sorunlarını ve ihtiyaçlarını tespit ederken aynı şekilde en acil ihtiyaçlardan başlamak zorundadırlar. Hazırlanan ve de hayata geçirilmesi düşünülen projelerde hep önceliklere dikkat etmek gerekir. Kullanılan kaynaklar kimsenin babasının parası değildir. Bu kent halkının katkılarıyla sağlanmış ve verimli bir şekilde kullanılması zorunlu olan paralardır.

***

Bazen yöneticilerimiz durup durup birden bire “projee” diye bağırarak ortaya çıkıyorlar. Bir anlamda akşam yattıklarında rüyasını görüp sabahleyin gerçek gibi paylaşıyorlar. Üzülerek ifade edeyim ki böyle proje olmaz. Bu durum genellikle üstü açık yatmaktan kaynaklanır. İyimser olarak düşünecek olursak da, olsa olsa bir düşünce olabilir. Düşüncenin proje haline gelebilmesi için büyük emekler, yetkin kadrolar ve ciddi hesap-kitap gerekir.

Projenin amacı, kimlerin nasıl etkileneceği, yeri, maliyeti, ne kadar zamanda tamamlanacağı…

***

Bizim kanal tedavisini çok iyi yaptığı söylenen belediye başkanımız da iki proje hazırlamış. Daha doğrusu, iki projesi olduğunu ve bunları gerçekleştireceğini iddia ederek ortaya çıkmış.

Birincisi, gençlik merkezi ve bir de güneş enerji sistemi…

Nasıl bir merkez olacak?

Maliyeti ne kadar? Kaynağı hazır mı?..

Nasıl ve kimler tarafından yönetilecek? Partili gençle için mi, yoksa Sökeli gnçler için mi düşünülüyor?..

Bu yatırımın amacı nedir?  

***

İkinci proje olan güneş enerji sistemi ise pek çok girişimci hemşerimizin işletmelerinde kurdukları bir sistem. Özel sektörün bu türlü girişimlerine devletin de büyük desteği var. Öyle ki, yatırımın tamamına yakınını finanse ettiği gibi, üretilen elektriğin fazlasını da devlet satın alıyor.

Peki belediye için durum nedir?

Kurulması düşünülen sistemin kapasitesi ne kadar olacaktır? 

Maliyeti nedir ve finansmanı nasıl sağlanacaktır?

Kurulması düşünülen yeri tam anlayamadım. Yerle ilgili gerekli incelemeler yapıldı mı bilmiyorum. Umarım heyelan gibi riskler yoktur.

Bu güneş enerji sistemi projesini Söke Belediyesinde görevli bir hanımefendi düşünüp hazırlamıştı da yer olarak belediyenin çatısını önermişti..

Bir şekilde bütün sorular cevabını bulup da yatırım gerçekleşirse Söke’ye ve Sökelilere katkısı ne olacaktır? Atılan taş ürkütülen kuşa değecek midir?..

***

Son söz; kahvehane sohbetlerinde bu türlü projeler havalarda uçuşur. “Ben olsam” diye başlayan cümlelerde vatan kurtaracak parlak fikirler ardı ardına sıralanır. Ama kent yönetmek kahvehanede sallamaya benzemez. Hesabı kitabı vardır. 

Vebali vardır.

Kimsecikler belediye başkanından sıra dışı projeler beklemiyor. Rutin belediyecilik hizmetleri düzgün bir şekilde yürütülsün. Adalet duygusu zedelenmesin. Kaynaklar ziyan edilmesin…

Başak ne isteriz ki?..

 

Bu makale 873 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz