söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE'DEN KISA KISA


ARAÇ CAMINDA İRTİBAT TELEFONU

 

Esnaflarımızın en büyük şikayetlerinden biri de; işyerlerinin önüne park edilen araçlar. Şimdi diyebilirsiniz ki, herkes aracını park etme yasağı olmayan yere bırakabilir, bu onun en doğal hakkı. Evet bu doğru. Ama herhangi bir işyerinin önüne sabahın erken saatinde aracını gelişigüzel bırakan, akşama kadar da oradan çekmeyen araç sürücüsüne tepki gösteren, sitem eden esnaf da haklı. Esnafların işyerlerine gün içerisinde kargo aracı gelebiliyor, malzeme indirip, yüklemesi gerekebiliyor. Hatta acil bir durum olup, itfaiye, ambulans aracının oradan geçmesi ya da yanaşması gerekebiliyor. 

Bu konuda esnafların en azından şöyle bir ricası var. Bazen acilen aracın çekilmesi gerektiği durumlarda, plaka bilgisini trafik ekiplerine bildirip sorunu kısa sürede çözülmesine rağmen, bazen araç sürücüsünün telefon bilgileri güncel olmuyor, bu kez sorun büyüyor, araç sahibine ulaşmak mümkün olmayabiliyor. Böyle durumlar için araç sürücülerinin aracın ön camına irtibat bilgilerini bırakmaları hem medeni bir davranış, hem de acil durumlarda hayat kurtarabilir.  Çünkü sadece esnaf dükkanlarının değil, evlerin, apartmanların önlerine de neredeyse geçişe izin vermeyecek şekilde park eden düşüncesiz sürücüler var. Bu arada haklı olarak kendi irtibat bilgilerini bırakmak istemeyen kadın sürücüler de, eşlerinin ya da aile bireylerinden birinin irtibat telefonunu araç ön camına bırakabilirler.

 

SOKAK HAYVANLARI

 

Sokak hayvanları deyimi ne kadar doğru bilmiyorum. Onların da en az bizim kadar yaşam ve barınma hakları var. İlçemizde hemen her köşede görmeye alıştığımız köpekleri hepiniz biliyorsunuz. Bazen ATM önlerinde, bazen bir işyerinin köşesinde, bazen kaldırım boyunca iki üç tane köpeğin gün boyu boylu boyunca dinlendiğini, uyuduğunu hep birlikte görüyoruz. 

Bu hayvan dostlarımız için hayvan barınaklarının kalıcı bir çözüm olmaması nedeniyle başka çareler aramak gerekiyor. Bazı esnaflarımızın kendi çabalarıyla oluşturduğu geçici barınak ve yemek, su kapları günü kurtarmaya yetse de, bayram günleri gibi uzun aralıklı tatil günlerinde hayvanlar bu imkanlardan da ne yazık ki uzak kalıyor. Ayrıca bu sürede temizlenemeyen su kapları ve  mama artıkları da ayrı çevre problemlerine yol açıyor. 

Ayrıca zannettiğimiz gibi hayvan dostlarımız zannettiğimiz gibi çok dayanıklı canlılar değiller. Açlık ve susuzluğa, kötü hava şartlarına en fazla 2 hafta dayanabiliyorlar. Bu nedenle yazımın başında da söylediğim gibi “sokak hayvanı” olmaları binlerce yıl önce onları evcilleştirdiğimiz gerçeğini yok etmiyor. Bakıma muhtaç bir hayatları var. Ve onlara bu hayatı verebilecek olan da yine bizleriz.

Cadde ve sokaklarda sürüler halinde gezen, kaldırımlarda ikişer, üçer yatan bu hayvanların hem insan sağlığı, hem de kendi sağlıkları açısından sıcak bir yuvaya ve sevgiye kavuşmaları şart.

Burada çözüm olarak, kış gelmeden bu hayanların fotoğrafların çekilip, bir internet sitesi üzerinden yayınlanması, sahiplenmek isteyen kişilere ulaşmasının sağlanması. Yanlarından gelip geçerken başlarını okşamak, ya da uzaktan onları sevmekle bu canlıları koruyamayız.

 

ÇARŞAMBA PAZARI

 

Bölgemizin en büyük ve en bilinen pazar yeri; Çarşamba Pazarı. Günlük işlem hacmi ve ziyaretçi sayısıyla, Ege’deki en büyük pazarlardan biri.

Bu pazar yerinin kış aylarında başına gelen en büyük sorunlardan biri de Pullukçu Sokak’ta elektrik trafosu yakınındaki yağmur suyu hattının kış aylarında yetersiz gelerek, su baskınına yol açması. Yoğun yağışlarda trafo önünden, pazar yerinin neredeyse giriş kapısına kadar bir alanın su altında kalıyor. Biriken su nedeniyle de pazar yerine gelen vatandaşlarımız karşıdan karşıya geçmekte büyük zorluklar yaşıyorlar. Daha önceki belediye başkanlarımız, ilgililer, yetkililer sağolsunlar bu sorunu not defterlerine hep yazdılar ama bir çözüme kavuşmadı.

Şimdi yaz hızla bitiyor, önümüz kış. Burada yapılacak basit bir çalışmayla yağmur suyu hattı güçlendirilebilir ve önümüzdeki kış vatandaşlarımız pazar yerine rahatça girip çıkarlar. Çözüme kavuşturanlara da dua ederler.

Umarım yine bir yere not edilip, orada kalmaz.

 

Bu makale 403 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz