söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBİR DAYAK İDDİASI


BİR DAYAK İDDİASI

 

Haber en azından onbeş gündür dolaşıyor. Doğrusu önce inanamadım. Böyle bir şey yapılabileceğine ihtimal vermedim. Ama iddialar devam etti. Hatta olay CİMER’e kadar gitmiş.

Ak Partili Söke milletvekili  Metin Yavuz’un bir devlet memurunu ofisine çağırıp adamlarıyla birlikte darp ettiği iddia ediliyor. Memur Aydın Valiliğinde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığında görevliymiş. Sayın Vekil kendisini davet edip bazı ihaleler hakkında bilgi almak istemiş. Hatta o kişinin eşiyle ilgili de konuşmuşlar. Ancak, Sayın Vekil anlatılanları beğenmemiş olacak ki ayağa kalkıp söz konusu memurun boğazını sıkıyor. Karşılıklı boğaz sıkıp yaka çekmelere vekilimizin danışmanı ve mekanda bulunan bir müteahhit de katlıyor.

Haberde buradan sonrasını tam olarak anlayamadım. Vekil ve memur sakinleşip tekrar oturuyorlar. Hatta içeridekiler çıkarılıp kapı da kilitleniyor ve bir süre böyle konuşuluyor. Konuşma sonunda dayak yediğini iddia eden memur şikayetçi olacağını ifade ederek ayrılıyor.

***

Galiba işe MHP  Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık da karışıyor. Şikayetçi olmaması için telkinlerde bulunup, bu olayın Cumhur İttifakına zarar vereceğini,  zaten kamera kaydının da olmadığını, bir şey ispat edemeyeceğini söylüyor. Ama şahıs şikayetini yapıyor ve olay CİMER’e kadar gidiyor.

Sevgili okuyucu ben bu anlattıklarımı Gazete Aydın’ın internet sayfasından okuyarak sizlerle paylaştım. Orada Gazeteci  Murat Gürkan’ın S.D. isimli memur tarafından Cumhurbaşkanına yazıldığı iddia edilen şikayet belgesine ulaştığı ifade edilerek yukarıdaki bilgiler paylaşılıyor.

Burada bana ters gelen bazı şeyler var elbette.

İhalelerle birlikte o memurun eşinin durumu da konuşulmuş. Bir memurun eşi bir siyasetçiyle ne diye konuşulsun? Aklıma ilk gelen şey ya iş arıyordur, ya da atama falan yapılacaktır. Eğer böyleyse karşılığında da memurdan ihalelerle ilgili bilgiler istenmiş olmalı. Yani nereden baksanız, uygunsuz durumlar akla geliyor.

Bunları yazarken bile dehşet içinde kalıyorum ama anlatılanlardan başka bir anlam da çıkaramıyorum. Üstelik haberde olayla ilgili olarak AKP Genel Merkezi tarafından müfettiş gönderildiği ifade ediliyor. Demek ki iddialar önemli.

***

MHP İl Başkanı Sayın Haluk Alıcık’ın olaya bakış açısı da benim için hayal kırıklığı oldu. Bu işe Cumhur İttifakının güç ve itibar kaybedeceği endişesiyle yaklaşması beni şaşırttı.  Hem MHP için, hem de Haluk Bey için ittifakın itibarından daha önemli olması gereken etik değerlerdir. Bu işin üstünün örtülmesi yerine iyice eşelenip gerçeklerin ortaya çıkarılması için çaba harcamalıydı. Eğer AKP’li bir milletvekili ittifakın itibarını önem vermiyorsa bunu Sayın Alıcık’ın dert etmesi gerekmez diye düşünüyorum.

Milletin vekili devletin memurunu dövmez ve de dövdürmez. Hatta böyle algılanabilecek davranışlarda bile bulunmaz.

Devletin memuru da vekillerin ofislerine gidip bilgi vermez. Bilgi almak isteyen vekil kendisi gelir ve öğrenmek istediklerini sorar. Eğer o bilginin paylaşımı yasalara aykırı değilse de istediği bilgiler kendisine verilir. Bundan başka türlüsü değişik yorumlara neden olur ki bu yorumlar hem kişiler hm de devlet için itibar sorunu yaratır. Bence valilik de söz konusu memur hakkında soruşturma açmalıdır.

 

Bu makale 1254 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz