söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiANADOLU'YU KUCAKLAYAN FEYZİ HALICI'YI VEFATININ 3. YILINDA ANMAK (1)


ANADOLU’YU KUCAKLAYAN FEYZİ HALICI’YI VEFATININ 3. YILINDA ANMAK (1)

 

Şair - araştırmacı yazar Feyzi HALICI 09 Ekim 2017 ‘de Hakk’a yürüdü. O sadece dünyasını değiştirdi, şiirleriyle ve Türk kültürüne olan hizmetleriyle her zaman gönlümüzde yaşayacaktır. Öncelikle bu güzel insanı bütün kalbimle vefatının 3.Yılında saygıyla ve rahmetle anmak istiyorum. Onun için bu yazıyı yazmak istiyorum.

Feyzi Halıcı’yı anlatmak, yazmak öyle kolay değildir.  Sayfalar dolusu yazı yazsam onun Türkiye coğrafyasındaki hizmetlerini bitiremeyiz. Güçlü bir şairdi, i, irfan dolu bir umman- deniz gibiydi, folklorcu / halk bilimci idi. Uzun yıllar Konya’da Konya Âşıklar Bayramını yönetti. Sazlarıyla, sözleriyle binlerce halk ozanını Konya’da bir çatı altında topladı, çeşitli yarışmalarla onların yetişmesine öncelik etti. Onların şiirleriyle, deyişleriyle hem Türkiye’ye ve hem de bütün dünyaya tanıtmaya çalıştı.  Birçok halk şairinin yayınlamış olduğu kitaplarında Feyzi Halıcı’nın emeği ve imzası vardır.

Zaman zaman Ankara’ya giderken mutlaka Feyzi Halıcı Ağabeyimle görüşürdüm. Onu Kızılay’daki gökdelende ziyaret ederdim.  Hoşsohbet bir insandı, insana tepeden bakmıyordu. Bir gün yine Ankara’da ona konuk olmuştum.  Çaylarımızı içerken masanın gözlerinden birkaç tane kurabiye ve bir iki elma çıkardı. Kendi mübarek elleriyle elmaları soydu, öylece bana ikram etti. Güleç bir insandı. Ne zaman yolum Ankara’ya düşse mutlaka şair ve yazar dostlarımı ziyaret ederdim. Fazla rahatsız etmeden onlara yük olmak istemezdim.  Giderken de hiçbir zaman boş gitmezdim. Yüce Peygamberimiz bir sözünde: Dostlarınızı ziyaret ederken sakın boş gitmeyiniz, durumunuz pek müsait değilse bile bir iki hurma bile dostlarınızın sevinmesine yeterdir, dostlarınızla hediyeleşiniz” derdi. Atalarımız da “  çam sakızı, çoban armağanıdır “ diyorlar. Tabi bunun ayrı bir yeri vardır. Dostlarıma giderken daha önce telefon ederdim,  müsaitseler giderdim. Bir gün kelli, felli bir arkadaşımı aradım, aynen şöyle dedi: “ Kadir’ciğim,15 dakika sonra uçakla İstanbul’a gideceğim”15 gün Ankara’da kaldım, beni bir kez olsun aramadı. Tabi bu arkadaşı bir daha da aramadım ve aramıyorum. Defterimden adını da sildim. Bu arkadaşım İstanbul’dan döndükten sonra beni arayabilirdi, Kadirciğim İstanbul’dan döndüm,  ne zaman isterseniz   buy(u)run görüşelim  “diyebilirdi… Şair Feyzi Halıcı   böyle   insanlardan değildi demek istiyorum.. Feyzi Halıcı aynı zamanda konuksever bir insandı, daha Türkçesi adam gibi adamdı.  Böyle bir insan anılmaz mı?

1965’lerden bu yana Çağrı Kültür Sanat Folklor dergisini hem okuyor ve hem de izliyorum. 1980’lerden bu yana abone olduğumu hatırlıyorum.  Ara sıra Çağrı’ya gönderdiğim şiir ve edebi yazılarım yayımlanıyor. Bende biriken Çağrı dergilerini ciltliyorum.. 

Yazımız devam edecek >>>

 

Bu makale 388 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz