söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiPAMUĞUMUZ DÜNYA FİYATLARININ ALTINDA MI SATILIYOR?


PAMUĞUMUZ DÜNYA FİYATLARININ ALTINDA MI SATILIYOR?

 

Bu konuda herkes konuşuyor. Doğal olarak çiftçi temsilcileri konuşuyor, hatta Vekilimiz Metin Bey bile konuştu da ben o konuşmaların içeriklerinde çözüme yönelik bir tespit göremedim. Yine her zamanki  gibi başkalarını suçlama, kendimizi kusursuz olarak görme halleri…

Konumuz pamuk, sevgili okuyucu. Türkiye’de pamuk fiyatları dünya fiyatlarının daha gerisinde seyredince insanlar buna isyan ediyor. Ancak hiç kimse çıkıp da bunun nedenini sorgulamıyor. Adeta “dünya bizi sevmiyor, bize kasıtlı olarak böyle davranıp pamuğumuza düşük ücret veriyorlar” havalarındayız. Çünkü  başkalarını suçlamak işin en kolay tarafıdır.

İlçemizde dünya ölçeğinde bir iplik ve dokuma fabrikası vardı. Hani  halkın birikimleriyle kurulan ve sonra da büyük sermeyenin eline geçen SÖKTAŞ isimli kuruluş.

SÖKTAŞ ilk sermayedarların büyük bölümünün pişmanlık ve hayal kırıklıkları üzerine inşa edilmiş olsa da bu kentte her zaman bir kredisi olmuştur. Kimse bu fabrikanın kuruluş öyküsünü sorgulamamıştır.

Kimsecikler çevreye verdiği zararlardan söz etmemiştir. 

Yine hiç kimse bu fabrika “pamuğun başkenti” olarak anılan Söke’de bulunmasına rağmen çok zaman Amerika’dan ya da Hindistan’dan pamuk satın alarak Söke pamuğuna itibar etmediğini dile getirmedi.

***

Sevgili okuyucu, önemli olan çok üretebilmek kadar kaliteli de üretebilmektir. Söke pamuğu ne yazık ki kalite sorunu yaşamaktadır. Özellikle bilinçsiz olarak yapılan aşırı ilaçlamalar üründe kimyasal kalıntılar meydana getirince ürün kaliteniz düşmekte ve doğal olarak bu durum fiyata da yansımaktadır.

Söke Ziraat Odası eski başkanlarından Kemal Kocabaş’tan dinlemiştim. Kendisi Ziraat Lisesinde okurken Adanalı öğrenci arkadaşları varmış. O yıllarda Söke Ovası’nda pamuğa ilaç atılmaz, yani kimyasal kullanılmazmış. Ancak Kemal Başkan Adanalı arkadaşlarından oralarda en az 4-5 çeşit ilaç atıldığını duyar ve şaşarmış.

Daha sonra Söke’de de ilaç kullanılmaya başlanmış. Söke’de 4-5 çeşit ilaç kullanılırken  Adana ‘da 8-10 çeşit kullanılır olmuş. Ben Kemal Kocabaş’la konuştuğumda Söke Ovası’nda 10-15 çeşit ilaç kullanılıyordu. Şimdi ben de bilmiyorum. İnsanlar masraf ediyorlar. Pamuk ziraatı masraflıdır. Bu nedenle de üç kilo fazla ürün alabilmek için her yolu deniyorlar. Ama o ilaçlardaki kimyasallar ne yazık ki üründen kaybolmuyorlar. Daha sonra dokunan iplikte ve hatta kumaşta  da bu kimyasallar çıkınca doğal olarak kalite sorunu yaşanıyor.

Söke pamukçusu ve de ziraat mühendisi kardeşlerimiz bu konuya çözüm aramalıdırlar. Bu işi daha düşük ölçekte ve sürdürülebilir değerlerde gerçekleştirirlerse pamuğumuz da dünya fiyatlarına ulaşacaktır. 

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel Beyefendi de sanayicilere veryansın etmiş. Pamuk fiyatlarının düşme nedeni olarak sanayicinin fiyatlara bakmadan ihtiyacından fazla ithalat yapmasını göstermiş. Bir sanayici yüksek fiyata hem de ihtiyacından fazla ithalat yapar mı?

Nejat Bey gerçek sorunu görmemek için gözlerini kapatıyor.

Kendimizi düzeltmeden başkalarında yanlışlar aramak çözüme katkı yapmaz. Aksine çözümün gecikmesine neden olur.

 

Bu makale 642 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz