söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKUSUR ARAMAK, KUSUR BULMAK…


KUSUR ARAMAK, KUSUR BULMAK…

 

İnsanlarda kusur aramaya çalışmak çok da doğru bir davranış değil diye düşünüyorum. Aslında bir yorumcu olarak benim de yapmakta olduğum iş kusur aramak, kusurlar üzerinden düşünce üretmek olsa da bizim burada ele aldığımız konular toplumun geleceği için önem arz eden, konuşulup ortaya konmasında toplumsal yararlar olacağı düşünülen konulardır. Yoksa işin noktasına, virgülüne bakarsak bu sahifelerde kalem oynatan arkadaşlarımız için biz de kırk tane yanlış tespit eder, eleştiri getiririz.

Kendini ifade etmenin konuşma sonrasında en etkili yolu yazmaktır. Üstelik yazılanların kalıcı olma ihtimali bu yolu daha da önemli  hale getirmektedir. İnsanların görme,  gördüklerini düşünüp değerlendirerek sonuçlar çıkarabilme ve bunları başkalarıyla paylaşma arzusuna saygı göstermeliyiz.

Bu köşelerde mesleklerimizi icra etmiyoruz. Bizim yöremizde ismin halleri doğru kullanılmaz. Türkçenin doğru konuşulup doğru yazılması benim de hassasiyetimdir ve bunu mümkün olduğunca doğru bir şekilde uygulamaya çalışırım, ama bu konuda gördüğüm eksiklikler ve yanlışlıklar için de kalkıp başkalarını eleştirmem. Üslup umumi ahlaka aykırı değilse ve insan onurunu zedelemiyorsa bu kadarı yeterlidir. Anlatım hataları yazan kardeşimizin eksikliğidir ve sırf bunun için onun düşüncelerini ifade edebilmesine kısıtlama getirmek doğru olmaz.

***

Bu peşrevi yapma nedenim;  geçen hafta bir emekli öğretmen dostumun bu köşelerde sözünü ettiğim anlamda getirdiği eleştiriler ve yaptığı tespitlerdir.

Kıymetli  meslektaşım anlaşılan öğretmenlik mesleğini özlemiş. Bu köşeden yazar dostlarımızın hatalarını tespit ederek düzeltme çabasına düşmüş. Bence bu çabalar  o kardeşlerimizin ismin hallerini doğru kullanmalarına yetmez. Çünkü konuşmaya ilk başladıkları günlerden itibaren böyle kullanıyorlar. Okullara giderken de bu hocamızın hassasiyetini gösteren öğretmenlere denk gelmemişler. Bu nedenle de ya böyle devam edecekler, ya da susacaklar. Düşündüklerini bizlerle paylaşamayacaklar. 

Sevgili öğretmenim, bizim amacımız susturmak değil, mümkün olduğunca konuşturmak olmalıdır. Düşünen ve düşündüğünü ifade eden arkadaşlara her zaman ihtiyacımız var. Üstelik o arkadaşlarımız sizin gibi Türkçeyi çok iyi kullanma iddiasıyla da hareket etmiyorlar.

***

Bize düşen; konuşanı da yazanı  da desteklemek ve teşvik etmek olmalıdır. Eleştirirken de ifade biçiminden çok ortaya koyduğu fikirler üzerinden eleştiri getirmek gerekir. Kusur aramak dünyanın en kolay işidir. Hiç kimse kusursuz değildir. Arandıktan sonra kusuşuz olduğunu düşünenlerde de çok fazla kusur bulunabilir.

Güzel olan ve doğru olan o kusurları ortaya çıkarıp insanları incitmek yerine güzellikleri ortaya çıkarıp, bunları paylaşabilmektir.

Lütfen siz de öyle yapın öğretmenim. Bunu yapacak hoşgörüye sahip olduğunuzu düşünüyorum. Öğretmenlik de zaten sevgi ve hoşgörü mesleği değil midir? 

METİN AKDENİZ’İ KAYBETTİK

Şairler ve Yazarlar Derneği yöneticisi, kıymetli ağabeyimiz Metin Akdeniz’i kaybettik. Ömrünü iki sevdaya, Söke’ye ve doğduğu ilçe olan Çardak’a adamıştı. Hastayken bile çalışmayı sürdürüp araştırmalarını bir araya getirmeye çalıştığın tanık olduk. 

Mekanı cennet olsun. Ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin.

 

Bu makale 566 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz