söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR


İbrahim Özgezici’nin kaleminden

 

GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR

 

2020 yılı tüm dünyada insanların umutlarının kırıldığı, heveslerinin azaldığı, umutsuzluğa düştükleri bir yıl oldu. Daha önceki yıllarda coşkuyla yaşanan pek çok şey havada kaldı. İnsanlar yaşadıkları yerlerdeki sorunlar ve çözüm yollarına odaklanmak yerine, sağlığa endekslendiler. Yaşama bakış açıları ve yaşam biçimleri değişti.

Birkaç ay öncesine kadar normal olan şeyler anormal üstü olmayı başardı. Hayatımıza maske, sosyal mesafe, hijyen gibi farklı kavramlar girdi. Yaşamı sürdürmek için tüm dünyada toplu bir mücadele başladı. Ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de toplum sağlığı açısından önlemler alındı, alınmaya devam ediyor. İnsanlar zaman zaman konuya olan ilgilerini, enerjilerini kaybetse de, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya çalışıyor.

Hep birlikte kurallara uyarsak, birbirimize karşı anlayışlı davranırsak önümüzdeki yıl tüm dünyada bir başarı hikayesinden bahsedebileceğiz. Fakat bu başarı hikayesini yazabilmek için, enerjimizi, dikkatimizi toplayıp, virüsle mücadelede bireysel olarak da sorumluklarımızı yerine getirmemiz kaçınılmaz. Hep birlikte verdiğimiz bu kurtuluş savaşının sonundaki zafer ancak “hep birlikte” çaba gösterirsek sonuca ulaşır. 

 

DOĞANBEY

 

Daha önce yazdığım, kısaca dile getirdiğim, gündeme gelmesi için çaba gösterdiğim, şehrimizin tanıtılması konusunda, bazı kurum ve kuruluşların yanında bireysel çabaların da olduğunu görüyor ve mutlu oluyoruz.

Örneğin Doğanbey mahallesinde, Doğanbey Muhtarın özel çabalarıyla Doğanbey’in tanıtımı ve yaşayanlarının ekonomik gelirinin artırılması için bazı ön hazırlıkların olduğu haberlerini alıyoruz. Doğanbey’in ürettiği ve bölgede iyi bilinen tarım ürünleriyle, el sanatlarının ziyaretçilere sunulabileceği bir alanı Doğanbey mahallesine kazandırma çabaları olduğu yönündeki güzel haberleri destekliyorum. 

Daha önce Doğanbey Su Ürünleri Kooperatifi’ni hayata geçirip, uzun yıllar ayakta tutmayı başaran bu mahalle insanının bu tarz projelerin de altından rahatlıkla kalkabileceğini, isterlerse hem yaşadıkları yeri, yerli yabancı tüm ziyaretçilere tanıttıkları gibi, kendi üretimleri olan tarımsal ürünlerin yanında el sanatlarını da ekonomik kazanca dönüştürebilecekleri kanaatini taşıyorum.

Ayrıca planlama yapılırken, bugün olmasada yarın bir kooperatif çatısı altında büyük bir alışveriş merkezi oluşturulup, tüm köylünün ürünlerinin tek bir marka altında toplandığı, ambalajlanıp, etiketlenip satıldığı bir proje ortaya çıkarsa, sadece Doğanbey mahallesi değil, Söke’de bundan kazançlı çıkar. 

“Doğanbey” zaten başlıbaşına bilinen bir marka. Onu daha da bilinir hale getirmek için tarımsal ürünlerinin de bu marka çatısı altında toplanması, bölgesel kazancın kapılarını ardına kadar açacaktır.

Başta Doğanbey muhtarı olmak üzere, azaları ve mahallenin ileri gelen insanları kendilerine destek olunursa, markalaşmayı da, bu markayı ileriye taşımayı da başaracaktır.

Böylece tek bir çatı altında toplanacak bölgesel ürünler değerlendirilmiş olacağı gibi, satış mağazasının da birkaç dil bilen personelle desteklenmesi halinde “Doğanbey” sadece fotoğrafı çekilen güzel bir mahalle olmaktan çıkacak, ürettiği ürünlerin lezzetini sofralarımıza taşıyacaktır.

Markalaşmanın ardından ürünlerini internet üzerinden de tüm ülkeye açması, bölgeye ait lezzetlerin tüm ülkede satılması hayal değildir.

Benzeri projeleri ilçemizdeki pek çok mahalle güçbirliği yaparsa başarabilir. Bir şeyler yapmak için çaba gösteren her insan değerlidir. Söke’nin ekonomisinin her yönden beslenmesi, büyütülmesi kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Tarım, sanayi ve turizm birbirinden ayrı düşünebileceğimiz şeyler değil. En azından bu Söke için böyle.

Söke Belediyesi’nin başlattığı tanıtım faaliyetlerin gittikçe hız kazanması, her mahalleyi ayrı ayrı tanıtan, girilmemiş, tanıtılmamış tek bir sokak, tek bir kapı bırakmadan, tüm şehri kuş bakışı görmek, göstermek zorundayız. 

Ekonomisi büyüyen bir şehir, o şehirdeki fikirleri de, başarı hikayelerini de büyütür. 

“Yapılamaz”, “Olmaz”, “Denendi olmadı”, “Tutmadı” gibi kelimelerin benim için bir anlamı yok. Doğru yapıldığında, doğru planlanıp uygulanıldığında başarılamayacak bir şey yoktur.

Bugün bu tarz kelimeleri dinlemedikleri için insanlar Mars’a ulaştılar. Biz sadece şehri tanıtacak, ekonomik girdiyi, yani dövizi artırmak için çalışacağız. Bunun için ne Mars’a gitmeye, ne de Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek var.

 

AZİZ NİKOLAS KİLİSESİ İÇİN MÜJDE GELDİ

 

Daha önce gündeme getirdiğimiz, çökmek üzere olduğunu ve kaderine terk edildiğini yazdığımız Aziz Nikolas Kilisesi için Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Mehmet Umut Tuncer twitter hesabından sevindirici bir paylaşım yaptı.

“Güllübahçe, Priene Antik kenti yanında etkileyici görselliği ile ruhunuzu besleyen bir köyümüz. Köyümüzde bulunan tarihi Aziz Nikolas Klisesi onu ayağa kaldırmamızı bekliyor. Çalışmalara başlıyoruz” müjdesini verdi.

Geçtiğimiz yıl UNESCO Dünya mirası geçici listesine giren Priene Antik Kenti kilisenin restorasyon ve iyileştirme çabalarıyla birlikte hem bölgeye önemli turizm geliri sağlar, hem de kalıcı listede yer alabilir. Bu da bölge kültürü, turizmi ve ekonomisi açısından güzel bir haber.   

 

Bu makale 581 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz