söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİN SORUMLULUKLARI


BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİN SORUMLULUKLARI

 

Yıllardır meclis üyelerinin belirli konularda mesleklerinde uzmanlaşmış kişilerden oluşmasını savuna geldim. Bazılarınız buna seçkincilik dese de bana göre olmazsa olmazlardan biriydi bu konu. 

Yani bakkaldan, kasaptan imar komisyonu üyesi görmüş bir meclisten mimar ve mühendisten oluşmuş bir meclise geçmek bile bayağı bir zaman aldı. 

Efendim DEMOKRASİ, hadi oradan sevsinler senin demokrasini. Bilinçsiz meclis üyeleriyle istediğin gibi at koştur, olur bizde yedik. Bakıyorsun 15 dakikada meclis bitmiş. Hesap soran yok , bütçe nerede diyen yok, proje ne oldu diyecek adam yok. Tam bir tiyatro ne işin varsa bana söyle sen benim kararlarıma uy, ben senin isteklerine olumlu yanıt vereyim. Bunun kent için olduğunu söyleyenin ağzı burnu döner. Etiket peşinde meclis üyesi olanlar ise cabası. Büyük şehir meclis üyelerine ise Allah biraz izan versin. Kardeşim hiç mi bu kent için olumlu bir iş yapmazsınız. Anladık ceberrut bir “GRUP KARARI” sendromunuz var ama bu kente bir çivi çakmayan BÜYÜKŞEHİR meclisinde sizin o zaman ne işiniz var ? Niye her toplantıya koşa koşa gidersiniz ? Kişisel beklentileriniz ve angajmanlarınız mı var ? söyleyin de bilelim.

Önümüzdeki  dönemde mecliste çok ciddi konular görüşülecek ve bu konularda kimin ne olduğu ortaya çıkacaktır. Bunların başında Belediye ye ait mülklerin satışı var. Bu 24 parsel mülkün satışı bütçe açıklarının kapanmasında kullanılacağı için bana göre yanlış bir uygulamadır. Eğer yeni projeler için kullanılacak olsaydı inanın doğru olurdu ama bugün sadece personel maaşları için mülk satmak SÖKE HALKINA ihanettir. Defalarca söyledim yine söylüyorum parça başı yaklaşımla bu işler daha sarpa saracaktır. Meclis üyeleri bu işi çözemeyen yönetime bir uyarı vermelidirler. Bu iş tam bir planlama dahilinde yeniden restorasyona tabi tutulmalıdır.

Bir diğer önemli konumuz 6 yıldır ucube bir planın arkasına takılıp insanları rezil eden plandan dönülmesidir. Meclis geçmişte aldığı bu yanlış karardan dönmeli ve halktan özür dilemelidir. Bakın bu planların uygulanabilirliğinin olmadığı üniversitelerin bilir kişi raporlarıyla mahkemelerce sabit görülmüştür. Dünyada bir örneği daha yoktur ki kent belediye meclis kararıyla hem plan yapılamamış hem de 6 yıl inşaat yasağı konmuş olsun. Bu ayıbı temizlemek yine meclise aittir.

Kara deliklerimizden biri olan LİMA A.Ş. meclis tarafından gizli oturumla tüm detaylarıyla incelenmeli ve alınması gereken radikal kararlar alınmalıdır. Yönetimin samimiyet testi  burada başlamaktadır. Eğer bu işi cidden çözmek istiyorlarsa tüm detaylarıyla meclisle buradaki durumu paylaşmalıdırlar. Burası adeta 30 milyon civarında bir bütçeyle hesap sorulamaz bir durumdadır. Şeffaf bir yönetimin bu konuda meclise her şeyi anlatacağından şüphe etmek istemiyorum. Aksi ise kara bir lekedir.

Büyükşehir yatırımlarıyla ilgili yer verilmesi ise bir başka önemli konumuz. Burada kente yatırım yapılması elbette olumlu ama 7 yıldır çeşitli bahaneler le kente çivi çakmayan büyükşehir bazı konularda samimi olduğunu ispatlamak zorundadır. Önce yatırımlar la ilgili, seçilmek için gelip oy isteyen kişi SÖKE HALKINA ciddi anlamda hesap vermelidir. Yapmak istedikleriyle ilgili tüm detayları paylaşmalıdır. Vicdanen SÖKE HALKINA haksızlık yaptığını ve özür dilediğini samimiyetle itiraf etmelidir. Siyaset erdemli insanların işi olmalıdır, o zaman halka hizmet keyfli olur. Yoksa yalan söyleyen, verdiği sözleri tutmayan, insanları kandıran insanların elinde zulüm aracı olur. Belki iktidarınız sürer ama sonunuz hüsranla biter. 

Kent için sorumluluk almış insanların kararları alırken dikkat etmesi gereken konuların başında bunlar gelir. Bu sorumluluk ve kent bilinci içinde hareket edersek sayın meclis üyelerinin saygınlıklarını artıracaklarını düşünüyorum. Aksi durumda ise hem kent kaybedecek hem de saygınlığını  kaybetmiş insanlar olarak toplumdaki değeriniz farklılaşacaktır. Özellikle Büyükşehir de görev alan meclis üyeleri bu kenti Aydının uydusu yapmaya hakkınız yoktur. 

SAYGILARIMLA…

 

Bu makale 229 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • can can (22/9/2020)
    Meclise neden bi elekronik pano yapilip oylamaya gecildiginde herkes gizli dugmeye basinca kabul red yazisi ekranda gorunur sekilde yapilmiyor..Hem kimse kimseyi bilemez red yada evet verdigini...