söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÇİMENTO FABRİKASININ AYRICALIĞI NEDİR?


ÇİMENTO FABRİKASININ AYRICALIĞI NEDİR?

 

Bazen bir konunun üzerine fazlasıyla gidip okuyanı bıktırma noktasına getirdiğimi hissediyorum. Ancak, bir konuda yazıp  da birilerini suçluyorsam muhataplarımın buna bir cevabı olması gerekir. İnanın ki  haklı olduklarını düşündüklerinde ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Geçtiğimiz aylarda kendisini eleştirdim diye bir kurumun yöneticisi tarafından iki kez şikayet edilip karakolda ifade verdim. Ama kendilerini haklı hissetmedikleri zaman da susup bekliyorlar. Yani “yazar yazar usanır” halleri…

Hiçbir konuda usanmaya niyetim yok. Bunu daha önce de gösterdim sanırım. Bilindiği gibi; golf tesislerinin ruhsatsız su kullanımını yargıya kadar taşıdım. Bundan sonra da ele aldığım konuları sonuna kadar götürmekte kararlıyım. Bu bakımdan sabrınızı zorlayacağım için okuyanlarımdan peşinen özür dilerim.

***

Bazı kuruluşlar bana göre kollanıyor. Daha üretime başlamamış, yatırım aşamasındaki firmalar acımasızca eleştirilirken bazıları göstere göstere çevre katliamı yapmalarına rağmen ne devletten ne de milletten bir tepki görmüyorlar. Bunların başında da çimento fabrikası geliyor. Bu işletme tepki  görmeyeceğinden o kadar emin ki, istediğini istediği gibi  yapıyor. Çevreye karşı hoyrat ve acımasız davranmaktan hiç çekinmiyor. Bana göre Söke için en yakın tehdit çimento fabrikasının ham madde ihtiyacını karşılayan o dağın bitirilerek Söke ikliminde meydana gelecek değişiklikler olacaktır.

Novada AVM’nin şu anda yer aldığı araziler, daha berilerde, kavşağın berisinde konut alanlarının bulunduğu yerlerde, Endüstri Meslek Lisesinin karşılarına kadar olan alanlarda incir bahçeleri vardı. Bu bahçelerdeki ağaçların yaprakları çimento tozları nedeniyle bembeyaz görünürdü. Kimsecikler “incir elden gidiyor” diye tepki göstermezdi. 

Giden sadece incir de değildi. İnsanlar da çimento tozundan etkileniyordu.  Şimdi de değişen bir şey yok. Çimento fabrikası yine tozlarını savurmaya devam ediyor. Göstermelik olan filtre çok zaman kapatılıp toz bulutu havaya salınıyor. Bu görüntüleri defalarca kaydedip paylaştık.

Fazla uzağa gitmeye de gerek yok. Geçen yıl sanırım silolarında patlama oldu ve çimentolar uzun bir sür açıkta savruldu. Yine kimsecikler çıkıp  da iki laf etmedi. 

Bir ara satışı söz konusu oldu. Şaşılacak bir şey ama, alacağı iddia edilen firma için kırk tane laf edilip çevreye duyarlı olmadığı iddia edildi ve bu satış eleştirildi. Sanki şu anki yöneticiler çevre aşığı, bu nedenle de fabrika bunlarla olursa güvenli…

---

Sevgili okuyucu,  yaptırdıkları bir ilkokul ve bir dere yatağı ıslahı için verdikleri üç kuruş paranın ardına sığınarak her türlü  çevre katliamını yapma hakkını kendilerinde gören bu anlayışa artık Sökeliler olarak dur demeliyiz.

Bu fabrika mutlaka çevreye saygılı hale getirilmeli. Eğer bu yönetimle bu iş olmuyorsa satışı desteklenmeli, ama burada yapılacak üretim insana ve çevreye saygılı bir hale getirilmelidir. Çevre ve şehircilik Bakanlığı denetimlerinde daha hassas davranmalı ve istismarlarda en ağır cezaları uygulamalıdır. Bana göre tek başına OSB’de yer alan yatırımların tamamından fazla zararlara yol açan bu yatırım hem devletin, hem de milletin devamlı kontrolünde olmalıdır.

 

Bu makale 1077 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz