söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiOKULLAR AÇILIRKEN


OKULLAR AÇILIRKEN

 

Allah’a çok şükürler olsun, Ülkemizde, Okullarda ders zilleri 21 Eylül 2020 Pazartesi günü çalmaya başladı. Bu zillerin sesini duymayalı epey bir vakit oldu. Bu zil sesleri sıradan bir zil sesi gibi algılanmamalıdır. Nasıl ki minarelerimizden yükselen ezan sesleri Müslümanları ibadet için camiye çağırıyorsa; bu zil sesleri de çocuklarımızı ve gençlerimizi  okula, bilim öğrenmeye çağırıyor. Yetişmeyen gençlik hiçbir işe yaramaz. Onun için Milli Eğitimimizin ana hedefi çocuklarımızı 5 yaşından başlatarak, en son tahsil olanağına kadar eğitmek ve yetiştirmektir. Devletimiz bu görevi Milli Eğitim Bakanlığına ve resmi okullarımıza vermiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ise yasaların el verdiği kadar, çocuklarımızı önceden hazırlanan metot ve programlar doğrultusunda devlet okullarında ve yada açılmasına ruhsat verdiği özel okullarda yetiştirmeye mecburdur. Bakanlık bu işi ilk, orta ve liselerde devam ettirdikten sonra öğrenciler, çalışarak Yüksek Eğitim bölümlerine girerler.

Ben, 15 Ağustos 1993’te  kendi isteğim ile emekli oldum. Ama Kitap ve kırtasiye işine başladım. Kitap ve kırtasiyecilik beni eğitim ve öğretimden koparmadı. Bu kere deneyimli bir uzman öğretmen olarak velilere ve öğrencilere boş zamanlarımda Eğitim Davası’nın nasıl bir dava olduğunu hep vurgulayarak anlattım.. Emekli olduktan sonra da öğretmenliği benden yardım isteyenlere devam ettirdim. Gerçekten dünyada ve Yurdumuzda “Eğitim ve Öğretim Önemli bir sorun içinde iken  başımıza bir de  bu “BU KORONAVİRUS –PANDAMİC” belası çıktı.

Önceki yıllarda bu günlerde cıvıl cıvıl olan Okul bahçeleri ne yazık ki arıları sönmüş kovanlar gibi. Hiç değilse çalan ders zilleri azda olsa üzüntümüzü gideriyor. Bu günler, okullara her ne kadar gelen öğrenci az olsa da önümüzdeki günlerde Allah’ın yardımı ile okullarımız yine cıvıl cıvıl eğitim ve öğretime devam edecekler.

Devletimizin Kurucusu, Milletimizin kurtarıcısı Büyük İnsan, Büyük Asker, Büyük Devlet Adamı olan Mustafa Kemal Atatürk eğitime, öğretime ve bütün çocuklara armağan ettiği, 23 Nisan Bayramı ile ne kadar çok değer verdiğini göstermiştir. Eğitim ve Öğretim için şu veciz Cümleyi söylemiş ve çok da güzel söylemiştir: “EĞİTİM DAVASI İNSAN OLMAK, MİLLET OLMAK DAVASIDIR! HER TÜRK BÜYÜK VE KÜÇÜK BU DAVAYA İNANMALI SAHİP ÇIKMALI VE Ufuklarımızı aydınlatmalıdır. Büyük İnsan derki: “En büyük yatırım, çocuklarımızın için yapılan yatırımlardır. Ağaç dikmeden, onu büyütmeden, sulamadan, nasıl meyve yiyemeseniz. Çocukları eğitmeden de onlarla alakalı bir şey değildir.

“Atatürk’ün destek ve yardımcı olduğu çocuklar hep bir kardeşlik  duygusu içinde hareket ederek, İnsanlığa doğru yolu göstermelerini istiyordu. Bir 23 Nisan kutlamalarında bayram sevinci içinde çeşitli renk ve dillere sahip olan çocuklara şu şiiri  armağan etmişti.

Çocuklar kardeş oldu mu şiirini armağan etmişti Ünlü Eğitimci Tahsin Saraç’ın yazdığı bu şiiri gelin hep birlikte okuyalım:

 

Ç  O C U K L A R K A R D E Ş  OLDU MU?

 

Daha bir ballanır uyku

Çocuklar kardeş oldu mu?

Barışır artık kurt kuzu

Çocuklar artık kardeş oldu mu?

 

               Düşler denizine doğru

               Mutluluk bin yelken açar.

               Her yürek bir altın pınar

               Çocuklar kardeş oldu mu?

 

  Daha bir ışıldar akarsu

 Çocuklar Kardeş oldu mu

Kucaklaşır Batıyla  Doğu.

Çocuklar kardeş oldu mu

 

                Ne açlık kalır ne korku

                Korudaki fidanlar gibi

                Sevip sevip birbirini

                Çocukla kardeş oldu mu?

                       Tahsin SARAÇ

 

Bu makale 701 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz