söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiOKUL LEVAZİMATI NEDİR VE ALIRKEN NELERE DİKKAT EDECEĞİZ?


OKUL LEVAZİMATI NEDİR VE ALIRKEN NELERE DİKKAT EDECEĞİZ?

 

Değerli okuyucularım bugünkü yazımın konusunu, herkesi ilgilendirecek çok önemli bir konu olan Okul levazimatı nedir ve bunları alırken nelere dikkat edeceğiz? Olarak seçtim. Çünkü Okullar ha açıldı, ha açılacak. Öğrencilerin  eğitimleri ise kırtasiyesiz olmaz. Nasıl ki cepheye gönderdiğimiz askerlerimize silah ve cephane gerekiyorsa, okula gönderdiğimiz çocuklarımıza da okulda, sınıfta ve evde kullanacakları araç ve gereçler gerekiyor. İşte bu malzemelerin hepsine birden “ Okul Levazimatı” denir. İşte bunları seçip alırken nelere dikkat edeceğiz?

Ben 40 yıl öğretmenlik ve aşağı yukarı 50 yıllıkta Kitap ve kırtasiyeci olduğumdan dolayı bu dalda uzmanlaşmış bir öğretmenim. 

Türkiye, 1900’lü yıllarda çocukların kullandığı malzemelerin çoğunluğunu Yurt dışından ithal ederdi. Allah’a çok şükürler olsun, bugün kendi yerli üretim maddeleri ile kendine yeterli bir duruma ulaşmıştır. Türkiye, düne kadar kurşun kalemini dahi dışarıdan ithal ederken, bu gün yurt dışına çok kaliteli kurşun kalem ihraç ediyor. ADEL (Anadolu  Kalemcilik Sanayi-i bugün dünyanın bir çok ülkesine çok kaliteli okul levazımatı ihraç ediyor. Almanlar’dan satın aldığımız Faber - Castel ürünlerini de katarsak ADEL bu dalda yerli üretime değer veren öğretmen ve öğrencilere değer vererek, gece ve gündüz hiç durmadan çalışarak bir çok  yeni ve modern araçlar üreterek, eğitim ve öğretime yardımcı oluyor. Ülkemize yettikten sonra, elde ki üretim fazlasını da ihraç ederek, ülkemize döviz kazandırırken, insanlarımıza da hiçte küçümsenmeyecek bir oranda istihdam sağlıyor. Türkiye de ADEL’i Fabrikaları Denizli’de bulunan Fatih Kalem Sanayi-i izliyor. Bu iki kuruluş, Türkiye’nin ihtiyacı olan ve öğrencilerimizin kullandığı her türlü kalem, Keçe kalemler, kuru boya kalemleri, suluboyalar, pastel boyaları, guvaj boyaları Avrupa Birliği Standartlarının üstünde bir kalitede üretiyorlar. Veliler olarak çocuklarımıza alacağımız malzemeleri bu kuruluşların ürettiği ürünlerden alırsak, ülkemize önemli bir ölçüde yararlı oluruz. Hem çocuklarımıza daha sağlıklı ürünler almış ve hem de paramızın yurdumuzda kalmasını sağlamış oluruz. Ayrıca ülkemizin ithalat açığını azaltmış ve yerli ürünleri tercih ederek, ülkemizdeki üretim kaynaklarının güçlenmesine destek olmuş oluruz.

Özellikle Süper marketler, Uzak doğu ülkelerinde modası geçmiş ve zamanla bayatlamış ürünleri çok ucuza alarak, onları albenili ambalajlarla getirip çok ucuz bir fiyata satıyorlar. Bunların kalitesini değerlendirmeden gösterişine bakarak marketlerden alan bayanlarımız çok aldanıyorlar. Çünkü bu ürünler, istediğimiz kalitede olmadıkları gibi sağlık açısından da uygun değillerdir. Bir örnek vereceğim Marketlerde çok plastik kutular içinde satılan 12 iki renkli Keçe kalemlerin beş kutusu, bir adet yerli üretim keçe kalemlere eş değerde bile değil. Marketteki kalemin içinde boya emen sünger, çok az ve içindeki mürekkep çok az olduğundan çok çabuk bitiyor. Yapan ve satan firmanın amacı zaten budur: Çabuk tükensin yerine yenisi satılsın. Bizdeki üretilen aynı ürünün amacı kullanana uzun ömürlü bir kullanma sağlasın. Aynı şekilde yerli üretim normal keçe kalemler de de bu özellik vardır. Çin’den ve İtalya’dan gelen keçe kalemlerin içinde boyayı tutan süngerler çok kısa olduğundan kalemin kullanım ömrü çok az olmaktadır. Beş kutu İtalyan 12 renkli kalemi, bir kutu yerli üretim keçe kaleminin dengi değildir.

Değerli okuyucularım, bu üretimi yapan fabrikaların hiç biri benim değildir. Ama alan ve kullananlar benim vatanımın evlatları ve benimde vatandaşlarımdır. Onları korumak ise benim görevimdir. Bana inanmayan ve karşı olanların örnek verdiğim ürünleri karşılaştırmalarını öneriyorum. Aradaki farkı göreceklerdir.

Okullarımızda kullanılan malzemenin olmazsa olmazlarından biride defterlerdir. Defterin değeri asla yaprak sayısı ile değerlendirilemez. Kalitesi ile ölçülür. Kaliteyi yaratan ise kağıdın kendisi verilen yapımdaki emek ile kapak olarak kullanılan malzemenin kalitesi ile ölçülür. En kaliteli defterler metre karesi 80 gram olan ve kağıdı yüzde yüz seliloz içeren defterlerdir. Bunlar yazdığınızda arka sayfasına mürekkebi geçirmezler. Kurşun kalemle yazdığınızda arka sayfası kabarmayan ve yaprağın iki yüzüne de yazıla bilen defterlerdir. Birde metre karesi 60 gramın altında üretilen, kağıdı yüzde yüz seliloz içermeyen defterler vardır. Kağıdının yapımına deniz taşı katılan, plastik ve başka maddeler katılan kağıtlardan yapılan defterler vardır. Marketler ve bir miliyoncular veya birçok AVM’ler, bu ucuz kağıttan gösterişli ama kullanışsız defter yaptırarak marketlerde ve mağazalarında çok ucuza satıyorlar. Sakın bunlara aldanmayın. En ucuz defter, en adi defterdir.  Ülkemiz deki Defter Sanayisi çok kaliteli defterler üretiyor. Hem sağlıklı ve hem dayanıklı olan bu ürünleri tercih ediniz. Özellikle Klormaksi Plastik Kapak ve Telli defterleri tercih etmeniz, çocuğunuzun tuttuğu notlarını uzun süreli yaşatır. Daha ne yazayım?

Özet olarak, alacağınız malzeme araba değil, ev değil. Ama çocuğunuzun bir yıl boyu rahatça kullana bileceği sağlıkça ona zarar vermeyen malzeme olmasına dikkat edin. İnşallah, Okullarımız bu COVİT-19 engeline takılmaz da çocuklarımız bir an önce okullarına, öğretmenlerine ve derslerine kavuşurlar. 2020-2021 Yılı Eğitim ve Öğretim yılı önce vatanımıza, bütün dünyaya hayırlı olsun dileği ile yazımı noktalıyorum. Hoşça kalın. Yararlı oldumsa ne mutlu!

 

Bu makale 662 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz