SÖKE ÇAYI İSLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR


SÖKE ÇAYI İSLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR AMA NASIL BİR İSLAH OLACAĞI BELLİ DEĞİL?YOKSA İSLAH PROJESİ YOK MU? ŞAYET VARSA SÖKE HALKINA NEDEN DUYURULMAYIP BİLGİ VERİL MİYOR?

 

Söke Çayı, her şeyden önce Söke’nin bir parçasıdır. Her zamanda Söke ve Sökeliler’e hizmet verecektir. Çay akağı öyle ufak tefek bir dere yatağı değildir ve çok geniş bir alanı kaplamakta ve kentin merkezinden geçmektedir. Bu yatak islah edilirken nasıl bir puroje uygulanacak, neler yapılacak? Nasıl bir hizmet verecek? Hakkında hiçbir kimsenin bir haberi yoktur! Şimdilik bilinen tek şey dere yatağındaki duvarlar yeniden yapılıyor ve dere yatağı zemini daraltılarak, sağda ve solda boşluk bırakılarak yol kenarı genişletiliyor. Yol bu bırakılan bölümle daha genişleyecek. İşte bilinmeyen ise bu kenarda bırakılan boşluk yola mı terk edilecek, yoksa doldurularak ağaçlandırılıp çiçeklendirilerek  yeşil bir alana mı dönüştürülecek? Söke Halkı bunu bilmiyor.

Yola terk edilirse, yol genişler, araçların park etmesi için cepler yapılarak değerlendirilebilir. Bu cepler, kentteki yoğun olan araçlara nefes aldırır. Birinci varsayım bu yönde. İkinci varsayım ise, bu genişleyen alan doldurularak yeşil bir alana dönüştürülür. Zamanla ağaç ve çiçeklendirilerek bir peyzaj alanı haline getirile bilir. Üçüncü varsayım ise spor amaçlı yürüyüş yoluna dönüştürüle bilir. Ama, bu yatağı sulu bir alana çevirmek isterseniz, bu çalışmalar yeterli değildir. Yeterli olması için iki gölete gerek vardır. Bu göletlerin birincisi Kuşadası yolu üzerinde ki köprüden biraz ilerideki boğaza bir set yaparak, kışın bol yağış alan yağmur sularını o gölette toplaya bilirsiniz. İkinci gölet ise Ağaçlı yolu altındaki derenin önüne set yaparak yağmur sularını burada yapılacak bir gölette toplayarak yazın yatağa devamlı su vermeyi sağlayabiliriz. Dere yatağı Yenikent’ te  daha geniş olduğu için, o bölgede bir piknik parkı yapılabilir. Böylece kentimiz yaşanacak bir kente dönüşür.

Emek ve çaba gerektiren bu çalışmalar zaman ve sabır ister. Bizde verilen bunca emeklilerin boşa gitmemesi ve Söke’nin güzel su kaynaklarının boşa akıp gitmemesi için hep birlikte çalışmalıyız. Emek vermeli ve çaba harcamalıyız.

Bu puroje nasıl bir projedir? Bunu öğrenmek halkımızın hakkıdır. Önce bu proje basın yoluyla halkımıza öncelikle tanıtılsın. Basın ve yayın organları aracılığı ile halka tanıtılsın. Uzun zaman kalıcı, ihtiyaçlara cevap verecek bir hizmet projesi midir? Yoksa değil midir? Önceki gibi yaz-boz tahtasına dönmesin!

Bugün Söke nüfus alan bir ilçedir. Burası her ne kadar ilçe statisünde olsa da, Türkiye’nin bir çok ilinden her bakımdan daha da büyüktür. Söke Organize Sanayi Kuruluş aşaması tamamlandığı vakit, yapılan tahminlere göre, Söke nüfusuna artı 30 bini bulan yeni bir nüfus ekleneceği yetkililerce hesaplanmaktadır. Yani on yıl sonra Söke’nin nüfusu 150 binlere ulaşacak. Bu nüfus, Kuşadası ve Didim gibi sezonluk değil daimidir. Artacak olan bu kalıcı nüfus hesaba katılarak, Kentimizin büyüme alanları şimdiden saptanmalı ve kentteki yapılaşma ve yeni konut alanları ve kurulacak yeni mahalle alanları şimdiden belirtilmeli ve büyüme gelişme İmar planları hazırlanmalıdır. Söke Çayı tabanını sadece sel sularını taşıyan bir alan olarak tek yönlü düşünmeyelim. Bu akağın tabanının altından Kentin Kanalizasyon boşaltım borularını da geçirebiliriz. Bu geçen hat kentte mevcut kanalizasyon hatlarındaki zaman zaman yaşanan tıkanıkları da giderecek boyutta yapılırsa çok yararlı bir hizmet olur. İşe bu açıdan bakarak Aydın Büyük Şehir Belediyesi Kanalizasyon Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü birlikte çalışmalıdırlar.

Birde geçen haftalarda AK Parti Milletvekili Metin Yavuz İle Cumhuriyet Halk Partili İl ve İlçe Örgütçüleri arasında yersiz tartışmalar ve sözlü atışmalar oldu. Değerli arkadaşlarım, her yer de ve herkes ağzı var diye konuşamaz. Bizim Türkçemizde çok güzel Öğütler veren cümleler vardır. İşte biri: “Eline, beline ve diline sahip ol!” Eğer bunlara sahip olursak, barış, huzur ve kardeşlik içinde yaşarız. Sayın Metin Yavuz’un kardeşi Tekin Yavuz bizim öğrencimizdi. Bu nedenle babaları ara sıra okula gelir sohbet ederdi.  Çok güzel sohbetleri vardı. Bir sohbetimizde Şöyle dedi:

-Hoca, sakın dolduruşa gelme! Eller dil verirde ekmek vermezler! Şimdi değerli vekil kardeşim: Babanın deyimi ile, “Sakın dolduruşa gelme!” Ben biliyorum ki Metin Yavuz, Özlem Çerçioğlu hakkında kötü sözler söylemez. Ama onu dolduranlar, öne itip arkadan seyredenler vardır. Bir ara kendileri yapıyordu, Şimdi ise Metin Bey’e yaptırmaya çalışıyorlar. Çünkü,Özlem Çerçioğlu Aydın’da olduğu sürece başkalarının seçim kazanma şansı yoktur. Şimdi ben eğer AKPARTİ Aydın Millet vekili Metin Yavuz’un yerinde olsaydım ne yapardım. Kısaca onu özetlemeye çalışalım. Bizleri Aydın halkı seçti ve meclise gönderdi. Niçin gönderdi? Aydın için çalışalım. Milli gelir pastasından Aydın’a da hakkı olanını vermeye hep birlikte çalışalım. Bunun içinde Muhalefet ve iktidar demeden el ele Aydın için Çalışalım. Genelde zaten, Parti Genel Başkanları yeteri kadar birbirleri ile yersiz kavgalar ediyorlar. Hiç değilse bizler yerelde bu kavgaları bir kenara atarak seçmenlerimizin sorunları ile uğraşalım. Seçmenler bizi onlara huzur ve güven verelim diye  seçtiler, bizde onlar için çalışalım. Aydın Seçmeni sana Millet vekilliği görevi vermiş, Özlem Hanım’a ise yine Aydın seçmeni Büyük Şehir Belediye Başkanlığı görevini vermiş. Şunu da unutmayalım Özlem Hanım Millet vekilliği de yaptı. O istese Aydın’dan her zaman Millet vekili de seçilebilir. Ama o Millet vekilliğinden daha çok Aydın’a Büyük Şehir Belediye Başkanı olarak hizmet edeceğini tercih ettiği için, başkan seçildi. Başkanlığı süresince de çok güzel hizmetler verdi. Şimdi Soruyorum, Sayın Metin Yavuz, bir Aydın Millet vekili olarak nezaketen bile olsa, Aydın Büyük Şehir Belediye Başkanını Ziyaret ederek, Yaptığı çalışmaları, uygulamaya uğraştığı projelerini yerinde inceleyerek, iktidar partisi Aydın Millet vekili olarak ona bu purojelerin uygulanmasında destek oldunuz mu? Bakanlıkları ziyaret ederek, tıkanmış konuların önünü açmaya çalıştınız mı? Tartışmakla, “Topunuz gelin!” demekle değil; bu türlü yaklaşımlarla seçmenlerinize hizmet etmiş olursunuz. Yoksa sizi doldurup, ortaya atanlara asla güvenmeyin. Halkımız her şeyin farkındadır. Sen, Büyük Şehir Belediye Başkanı’na yardımcı ve destek olursan, oda senin seçmen bölgen olan Söke, Kuşadası ve Didim’e yardımcı olur, o bölgeye daha çok iş yapar. Senin bu çalışmanı gören seçmenlerin sandıkta yanında olur. Eğer kavga ederde bölgene çalışma götüremesen, oy alamazsın. Yazdıklarımı okuduğun zaman seni dolduranların sana dost olmadıklarını anlayacaksın.

Aynı tartışmaya katılarak “Özür dile!” diye serzenişte bulunup ateşe körükle üfleyenler, O da size ne dedi: “Siz önce, Didim’de ki ayıbınızı temizleyin!” Ne yaptınız, öyle bir ayıp var mıydı? Temizlediniz mi? Bakın güzel kardeşlerim, her hangi partiden olursanız, olun. Ateşe benzin dökmeyin. Hata yapanı uygun bir dille hatasını düzeltmesine çalışın. Partilerin kısır çekişmelerinden memleketimiz ve insanlarımız zarar görüyorlar. Genelde zaten Genel başkanlar birbirleri ile yeteri kadar kavga ediyorlar. Hiç değilse bizler yerelde sorunlarımıza birlikte çözüm aramaya gayret edelim ki seçmenlerimize ve yaşadığımız ile, ilçeye ve mahalleye yararlı olalım. Kalp kırmakla kavgalarla hiçbir sorun çözülmemiştir. Biz kavga etmeden, yan yana gelerek, iktidarıyla ve muhalefetiyle hep birlikte sorun yaratmamaya, ve sorunları çözmeye çalışırsak, yolumuz aydınlık ve geleceğimiz umutlu olur.

Şimdi soruyorum İktidar da olanlarla, muhalefettekiler, İslahı başlayan Söke Çayı için kaç kere bir masa etrafında toplanarak hangi projeleri ürettiniz veya yapılmakta olan çalışmanın gelecekte Söke’ye yapacağı katkıları bilimsel olarak konuştunuz veya hangi gazetede bu konu ile ilgili görüşlerinizi yapıcı olarak ortaya koydunuz veya kamuoyu ile Paylaştınız? Ben görmedim. Gören varsa işte gazete çok şükür, çıkaranlardan Allah razı olsun. Yazında okuyalım ve neler olduğunu öğrenelim.

Ama küçük bir olumsuz kıvılcım görünce parlatmak için bidon dolusu benzinle gidersiniz. İşte Söke Çayı islah çalışmalarına hangi katkıları verdiniz?

Bu sorular benim değil Sökeli okurlarımındır. İşte gazete sayfaları sizi kucaklamak için bekliyor. Buyurnda yazdıklarınızı okuyalım!

 

Bu makale 607 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz