söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİRAN İLE RUSYA NEDEN ERMENİSTAN'IN TARAFINI TUTUYORLAR?


İRAN İLE RUSYA NEDEN ERMENİSTAN’IN TARAFINI TUTUYORLAR?

 

Bugün her ne kadar Rusya İle Karadan komşuluğumuz kalmamış olsa da, Karadeniz’de deniz komşuluğumuz devam etmektedir. Kafkaslar’ da ve Orta Asya’da bulunan Bağımsız Türk Devletleri ile de komşuyuz. Bugün Rusya’nın güney sınırlarının çoğunluğunda Türk Dünyası sınırları ile çevrilidir. Yani tarihten gelme bir çok ilişkimiz var. Günümüzde ise Rusya ile iyi ilişkiler içindeyiz. Maviakım enerji Projesi ve savunma  füzeleri almamız ve diğer bir çok konuda işbirliği yapıyoruz. İki devlet arasında doğrudan doğruya sürtünmeye neden olacak her hangi bir konuda yoktur. Ancak bu iki devleti yüz yüze getiren anlaşmazlıklar aslında bu iki devleti alakadar eden konularda değil. Başka devletlerde var olan bazı problemlerden dolayı bazen karşı karşıya kaldığımız olaylar ortaya çıkıyor. Bu olaylarda da deneyimli iki politikacı olan Putin ve Erdoğan, bu problemleri de masada diyaloğ ile hallediyorlar. Örneğin biz Suriye’de Ruslar’la tatsız bazı olaylar yaşadık. Ama birbirimize zarar vermeden bu meseleyi çözmeye devam ediyoruz. Benzeri bir olayda Libya’da yaşanıyor. Burada savunmakta olduğumuz taraflardan dolayı bazen karşı karşıya gelebiliyor sakta, yine iki deneyimli başkan bu işi büyütmeden çözmeye gayret ediyorlar. 

Bugün Türkiye ile Rusya bölgelerinde iki süper güç sahibidirler. İkisinin de elinde güçlü ve yetişkin deneyimli köklü birer silahlı kuvvetleri vardır. Bu iki gücün dengelenmesinde ve birbirleri ile dostça ilişkilerin gelişmesinde çok önemli faydaların olduğunu her iki ülkenin liderleri bilmektedir. Türkiye’nin NATO’da söz sahibi ve güçlü bir ortağı olması Rusya ile Nato ülkeleri arasında çıkabilecek olumsuz olaylarda, Türkiye çözüm yaratacak güçte ve boyuttadır. İşe bu açıdan objektif bir gözle ve rasyonal bir mantıkla baktığımızda, Türkiye ile Rusya’nın başkalarının yüzünden birbirlerine darılma ve kırılma yapmamaları en doğru olanıdır. Şimdi Suriye ve Libya’dan başka birde Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan savaş yüzünden bu iki devlet arasında soğuk rüzgarlar estirmeye çabalayanlar vardır. Bazı Rus Televizyonları ve gazeteleri Türk askeri güçleri Azerbaycan ordusunu destekliyor, hatta sahada Türk komandolarının varlığından söz ediyorlar. Aslında böyle bir şeyin olmadığını bütün dünya biliyor ama gel bunu Ermeni yanlısı kişilere ve devletlere anlat, anlatabilirsen!...

Gerçekte böyle bir şey yok. Önce saldırıyı Ermeniler başlattı. Azerbaycan ise savunmaya başladı. Bütün dünya buna şahittir. Şimdi Ermeni ordusu, Azerbaycan Ordusu önünde direnemeyip batıya doğru yenilmiş halde kaçmasını görenler: “Bunda bir iş var. Azerilerle birlikte Türk askerleri de savaşıyor,” feryatlarını başlattılar. Azerbaycan’a diş gıcırt maya başladılar. Kimler, Ruslar ile İranlılar. Aslında biz İran’la ve Ruslar ile tarihte çok savaşlar yaptık. Onların korkusu Ermeniler yenilir de, Önceden işgal ettikleri Azeri topraklarını terk ederek Erivan’a doğru çekilirlerse sonuçta Azerbaycan ve Türkiye bölgede yeni güçler oluşturmaya çalışacaklar korkusunu yaşıyorlar. İran’da kalan Tebriz ve Çevresi daha önceleri Azerbaycan’a aitti. Bugün Tebriz Türklerinin ayaklanmasından korkan İran, Azerbaycan’ın büyümesini ve güçlenmesini istemiyor. Rusya ise Türkiye ile Orta Asya Türk dünyası ile Türkiye aradan Ermenistan’ı çıkarırda Türk Birliğini sağlarsa bu birlik Rusya’yı güneyden bir çember içine alarak, Rusya’da yaşayan Türkler ile yan yana gelirlerse, Rusyada ki Federel Türk Devletleri Rusya’dan ayrılarak, öz kardeşleri ile birleşmeye kalkışırlarsa bu güçlü Türk birliğinin önünde duramaz ve içindeki mevcut federel devletler dağılır korkusu yaşamaktadır. İran ise bu güç karşısında hiç bir iş yapamaz ve hatta Tebriz ve diğer Türk bölgelerini elinde tutamaz. Bütün korkusu budur. Ne Türkiye ve ne Azerbaycan büyüyüp güçlenmesin sevdasındadır. 

Şimdi İran’ı, Rusya’yı ve Avrupa Birliği’ni, ABD’yi korkutan geleceğin çok önemli bu süper gücü nedir? Gelin şimdi bir sentez yaparak önümüzdeki yılların ortaya koyacağı bu gücü gözden geçirelim. Bundan 25 yıl önceki dünyada böyle bir gücü hayal bile edemezdik. Ama bugün bakın dün hayal bile edemeyeceğimiz Türk Dünyası bugünkü konumuna geldi. Yarın bunların birleşerek veya bir birlik kurarak dünya üzerinde yer alamayacağını kim söyleye bilir. Bugün Dünya üzerinde 1 milyar Türk’ün varlığı söylenmesine rağmen, bunların ancak 150 milyonun devleti vardır. Çin de esir kalan Doğu Türkistan Türkleri, önemli bir Türk varlığıdır. Rusya’da bulunan Sibriya Türkleri, Kazan Türkleri ve diğerleri esir olmalarına rağmen, önemli bir varlık oluşturuyorlar.

Bu gün yeryüzünde devleti olan bağımsız yedi adet Türk Devleti vardır. Gelin şimdi onları sıra ile bir özetleyelim:

Bağımsız Türk Devleti’nin Adı:  Devletin Nüfusu:  Devletin Yüz Ölçümü  (Metre kare)

1-Azerbaycan Cumhuriyeti:         9.967.724                         86.600       Km2.

2-Özbekistan        “                      31.576.400                      448.978      Km2.

3-Kazakistan        “                       17.693.500                   2.724.900      Km2.

4-Kırgızistan        “                         5.482.000                        199.951     Km2.

5-Türkmenistan   “                         5.307.188                       491.200      Km2.

6-Kuzey Kıbrıs     “                           313.626                            3.355      Km2.

7-Türkiye Cumhuriyeti                 82.003.882                        783.562      Km2.

                                        __________________      ______________________

T o p l a m:                             152.344.320                     4.738.546    Km2.

Değerli okuyucularım, İran’ın, Rusya’nın ve Batı Dünyası’nın korktukları bu Türk Devletleri tek bir devlete veya Birleşik devletlere dönüşürse, her konuda kendi kendine yeten zengin bir devlet olmazlar mı? İşte Uzak Doğu ile Avrupa arasında köprü konumu almazlar mı? Artık gerisini siz düşünün! Korkuları bunlardır. Çin’den Alpler’e bu toprakları ellerine geçiren  Türkleri düşünürsek, bu devletten korkmayacak kim olabilir ki.

 

Bu makale 566 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz