söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiCORONA TV VE İNTERNET'E UĞRAMADI


CORONA TV VE İNTERNET’E UĞRAMADI

 

Dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum?. Hemen hemen hangi tv kanalına göz gezdirsem, hangi yarışma programına rastlasam “maske”, “mesafe”, “hijyen”e ya rastlamıyorum, ya da laf olsun diye bir karede gösterildiğini görüyorum.

Tv bizim insanlarımız için önemli bir eğlence kutusu. Pek çok insan tv üzerindeki dizilerle hayatını eşdeğer olarak görüyor, dizilerdeki karakterleri rol model olarak kabul ediyor.

Komedi dizisindeki karakterin pijamasını satın almak için kuyruğa giren de bizim insanımız, dizide rol gereği ölen mafya lideri için gıyabında cenaze namazı kılan da, gazetelere ilan veren de.

Tv üzerinde hangi program onun için rol model olmuşsa, oradaki karakterlere özeniyor, taklit ediyor, örnek alıyor.

Fakat orada yaşanan hayatların gerçek hayatla uzaktan yakından bir alakası yok. 

Bugün seyrettiği dizide, yarışma ya da tartışma programında “yeni normal” olmasına rağmen normal, hatta normal üstü hayatlarını sürdüren insanlar toplumun algısını bozuyor.

İnsanlar orada göremedikleri corona’yı evinde, işyerinde, sokakta, şehirde yok zannediyor.

“Yeni normal”i bırakıyor, normale dönüyor. Algısının saatlerce köreltildiği ekrandan yüzünü gerçek hayata döndürdüğünde, kafa karışıklığı yaşıyor.

Dizilerin, tv programlarının çekiminde, yayın öncesinde corona testi yapıldığını, sadece hasta olmayanların bir araya getirilmeye çalışıldığını seyirci bilmez, algılayamaz. Onun için seyrettiği şey  hayatın ta kendisidir.

Reklam aralarında yayınlanan, Covit-19 salgınına karşı uyaran kamu spotlarının, o reklam arasını; çay koymak, lavaboya koşmak için bekleyen tv izleyicisi için önemi, anlamı, uyarıcılığı, etkisi yoktur.

Covid-19 ile savaş evrensel bir savaştır. Bu savaşı verirken tüm silahları kullanmak, algıda seçiciliği sağlamak önemli.

Bunun için senaristlerin elinin güçlü olması lazım. Bu salgın bugüne kadar yaşanmış herhangi bir salgın değil. Sıradan bir olay değil. Yapımcıların reyting kaygısını bir kenara bırakıp, “maske”yi, “mesafe”yi, “hijyen”i senaryoya yazacak, dolayısıyla izleyiciye aktaracak senaristlere destek olması lazım.

Bu sadece ulusal kanallar için geçerli değil, aynı zamanda yerelde yayın yapan tv programları, internet yayınları için de geçerli.

Covid 19 ile yaptığımız mücadelede torba dolusu uyarıcı metin, çuval dolusu laf yerine, maskesini takan, mesafe kurallarına uyan, hijyenin önemini vurgulayan insanlar Covid-19 konusunda uyarmasa da, konuşmasa da olur.

Sosyal medya üzerindeki diğer tüm yayın yapanlar için de aynı şey geçerli. Gençlerin yoğun biçimde izlediği, günlük birkaç milyon izleyiciye ulaşan internet yayınlarından, binlerce izleyiciye ulaşana kadar herkesin elini taşın altına koyması, Covid-19’a karşı tüm toplumu güçlendirecektir.

Tv ve internette normal bir yaşam sürdürmek, “yeni normal”e zarar veriyor.

Hepimiz aynı gemideyiz. 

Türlü çeşit, birbirinin kopyası programlar mı önemli, insan ve toplum sağlığı mı önemli?..

Seçim sizin.

 

Bu makale 768 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz