söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKORONA VİRÜSTEN KORUNMA VE KURTULMAMNIN TEK ÇARESİ HİÇ AYRIM YAPMADAN 15 GÜN EVDE KALMAK!


KORONA VİRÜSTEN KORUNMA VE KURTULMAMNIN TEK ÇARESİ HİÇ AYRIM YAPMADAN 15 GÜN EVDE KALMAK!

 

Korona virüs salgını, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de  halkımızın çoğunluğun da bütün hızıyla can almaya ve ülke geneline yayılmaya devam ediyor. Şimdiye kadar alınan önlemler,  hiçbir işe yaramadı, diyemem. Maske, mesafe, kuralına tam uyulduğu takdir de  çok işe yaradı, diyeceğim ama diyecekler ki;

-Madem yaradı da, bu son günlerde neden arttı? İşte bu soru çok önemli. Yazın kontrol altına alınmış gibiyken Ekim 2020 de neden yeniden hızlı artış gözlendi? Bir bizim insanlarımız değil, bütün dünya insanlarının hepsinde mevcut bir duygu var: 

“-Geldi, gitti!..” Bir daha geri gelmez duygusu ve düşüncesi, bu virüsün geri dönmesine davetiye çıkardı. Denetimler gevşetilince, insanlarda bu “MASKE VE MESAFE KURALINA UYMAMAYA BAŞLAYINCADA VİRÜS YATTIĞI PUSUDAN ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI.”

Az çok Bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgisi olan insanlar şunu çok iyi bilirler bulaşıcı hastalıklardan korunmanın iki önemli yolu vardır: Bunların birincisi o hastalığı yapan bakteri veya vürüse karşı aşı olmak. Aşı, vücudumuzu o bakteri veya virüse karşı güçlendirecek, savaşacak kadar direnç lendirecektir. İkincisi ise o bulaşıcı hastalığı taşıyan insandan uzak durmak, yani mesafe kuralını kullanmak. Hastalıklar genelde solunum, yemek ve kan yoluyla veya yakın temaslarda bulunulduğu zaman birden artmakta ve yayılmaktadır. Veremli bir hasta düşünün. Bu hasta aynı evde yatıyor, kalkıyorsa, aynı eşyaları kullanıyorsa, bir yatakta yatıyorsa nasıl ki bu aile bireyleri verem aşısı yapılmamış ise onlara verem mikrobu bulaşması mukadder ise; bir toplumda kovit -19  virüsü varsa, o toplumun bireyleri de eğer bu üç kurala-MASKE-MESAFE-YAKIN TEMAS- gereği kadar uymuyorsa, bu virüse yakalanmaması imkansızdır. Sağlık Kurulunda görev yapan Sağlık Bilim adamları korunmayı bu üç sözcüğe indirgeyerek, insanlara basit, sade ve çok kullanışlı bir yol haritası sunmuşken;

Gelgörki bizim herşeyi çok daha iyi bildiğini sanan ama gerçekte hiçbir şey bilmediklerini ortaya koyan bazı vatandaşlar, bu üç kurala birak uymayı birde dalga geçmeye, uyanlarla alay etmeye başladılar. Bu da yetmedi bazı Sosyal Medya Fenomenleri alay ederek, kuralları hiçe saymaya başladılar. Virüste istediği bu ortamı bulunca hızla yayılmaya başladı. Bu işin önünü almak, yayılmayı önlemek, sadece yaşlılara ve çocuklara karşı alınan sokağa çıkma yasağı ile önlenemez. Zaten virüsü taşıyan ve yayan bu gruplar değil aktif nüfustur. Bu virüsten kurtulmanın tek çaresi “EN AZ 15 GÜN GENEL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ UYGULANMASINDAN GEÇER!” Bu yasak uygulanmadıktan sonra, ne biz ve nede dünyadaki diğer milletler bu beladan kurtulamaz. İnsan 15 gün içerde evinde kalmakla kıyamet kopmaz. Ama, böyle kurallara uymadan devam eden hayat insanları öldürür. Herkesin bu beladan kurtulması ve korunması için uyacağı en doğru yol, “Devletin çağrılarına uymak, Bilim kurulunun önerilerini uygulamaktan geçer! Acılı günler yaşamamak ve Korona Belasına musallat olmamak için lütfen bu kurallara uyun! Sağlıklı olun, sağlıklı yaşayın. Allah hepimizi ve bütün insanlığı bu beladan korusun. Amin!

 

Bu makale 407 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz