KAHVE VE RESTORANLAR İLK MÜŞTERİLERİNİ AĞIRLADI


“KONTROLLÜ NORMALLEŞECEĞİZ” 

KAHVE VE RESTORANLAR İLK MÜŞTERİLERİNİ AĞIRLADI

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kontrollü normalleşme ile ilgili açıklamasının ardından Aydın’da yüzde 50 kapasiteyle açılacak olan kafe, restoran, pastane gibi işletmeler dün ilk müşterilerini aldı. İş yerlerinde temizlik yapan masa ve sandalyeleri akşamdan yerleştiren işletme sahipleri ile uzun süreden beri ilk kez içerde oturan müşteriler, durumdan memnun olduklarını dile getirdi.

Çocuklarımız sabah hazırlandı okula gitti...

Önceki gün gerçeklşen, Kabine Toplantısı’nın ardından kademeli normalleşme dönemine geçildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restoran ve kafeler için, “Çok yüksek riskli iller dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında, yüzde 50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir” ifadelerini kullandı.

Açıklanan kararların ardından Aydın’da olduğu gibi ilçemizde de kafe ve restoran sahipleri sabahın erken saatlerinde hazırlık yaptı.

Söke’de bir çok lokantada ve kahvehanede temizlik çalışması yapıldı, masa ve sandalyeler tekrar eski haline getirilerek yerlerine yerleştirildi.

Camlarda asılı olan “Gel-Al Servisimiz Devam Etmektedir” yazılarının da söküldüğü görüldü.

 

“İNŞALLAH BİTER BU HASTALIK, HEPİMİZ KURTULURUZ…”

Uzun bir aradan sonra içeriye müşteri alarak hizmet vermeye başlayan esnaflarımız ve müşteriler karardan memnun olduklarını dile getirdi. Kararı şimdilik güzel karşıladıklarını belirten esnaflarımız, “Devamı gelir inşallah tekrar kesilme olursa yine sıkıntıya düşebiliriz. Bizim için zor bir süreç oldu. Yaklaşık 1 yıl aradan sonra ilk defa oturuyor müşterilerimiz. İnşallah biter bu hastalık, hepimiz kurtuluruz… Sabahtan temizledik ve açtık. İlk iş günü heyecanı gibi işimize ilk başlangıcı yaptık. Umarız böyle devam eder” şeklinde konuştular.

“SABAH ÇORBASI  ÇORBACIDA İÇİLİR…”

İlçemizde sabah 07:00’de çorbası ve yemekleriyle ünlü bir lokantada sabah çorbamızı içtik, Kocacami karşısındaki Çorbacı Hüseyin Usta; “Hazırlık yapıyoruz. Açacağız… Eskiden 100 kişi alıyorsak şuan 50 kişi alacağız. Bu da yeter… Bir kaç aydır paket servisimiz de vardı ama çorba ve sulu yemek yerinde yenir ve içilir… Yaklaşık 1 sene çok zor oldu bizim için. Temizlik yapıyoruz, bugün de masaları açtık yemeklerimizi hazırlıyoruz. Tüm esnaf arkadaşlarımıza hayırlı işler diliyoruz..” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

“KAHVE MÜŞTERİLERİ MEMNUN…”

Uzun süreden sonra ilk defa açılan kahvehanede oturduğunu dile getiren bir müşteri, “Bir yandan iyi hissediyoruz, ama sonuçta sosyal mesafeyi korumak lazım. Hala virüs bitmiş değil. En son 7 ay önce falan kahvede oturmuştum galiba. İyi oldu ama sonuçta herkes bir şeyler kazanmak istiyor. Uzun zamandır kahveci esnafımız ve bir çok kimse para kazanamıyor evine ekmek götürmekte çok zorlanıyordu.  Böyle olması iyi oldu. Bu durumdan esnaf da bizler de memnunuz... Sosyal mesafeyi korumak lazım…” diyerek duygularına anlattı.

***

“KONTROLLÜ NORMALLEŞECEĞİZ”

Bakanı Fahrettin Koca, illerde 20-26 Şubat'ta 100 bin kişide görülen vaka sayılarını açıkladı. Koca'nın verdiği bilgilere göre Aydın, vaka sayısı artan iller arasında yer aldı. Aydın’da 15-21 Şubat günleri arasında 100 bin kişide 37.71 olan vaka sayısı, 42,24’e yükseldi. 8-14 Şubat günleri arasında da Aydın’ın vaka sayısı 100 bin kişide 35,21 olmuştu.

‘Orta riskli il’ olarak kabul edilen Aydın'da kontrollü normalleşme başladı. Sosyal medya hesabından illerin vaka sayılarını açıklayan Bakan Koca, “Kademeli ve kontrollü normalleşeceğiz” dedi.

***

“AYDIN SARI RENKLİ ORTA RİSKLİ BÖLGE…”

Salgın risk değerlendirme kriterlerine göre illerimiz 4 kategoriye ayrıldı:

-düşük riskli (mavi), 

-orta riskli (sarı), 

-yüksek riskli (turuncu) 

-çok yüksek riskli (kırmızı) 

 

AYDIN orta riskli kategoride yer aldığı için normalleşme süreci bu doğrultuda devam edecek..

Şu anda Aydın sarı yani orta riskli bölge...

Bir iki  hafta sonrasında kıpkırmızı olmasın lütfen herkes kendi üzerine düşeni yapsın... Kısıtlamalar tekrar gelmesin... 

Ben sizi biliyorum, sokaklara, dağlara, bayırlara atarsınız kendinizi... Atın atın, atın... Ama maske mesafe ve hijyene lütfen dikkat... Şimdi daha tedbirli ve çok daha dikkatli yaşamamız gerekiyor...

Bazı yanlışları gözden geçirmemize sebep günlere adım attık.. Kendi tutumumuz geleceğimizi belirleyecek. Herkes keni bacağından asılacak... Şöyle aman aman bir normalleşme yaşamıyoruz... Aydın’da 15-21 Şubat günleri arasında 100 bin kişide 37.71 olan vaka sayısı, 42,24’e yükseldi.

Vaka sayıları az değil...

Bir çok yerde tıklım tıklım olmayalım...

Özellikle işletme sahiplerine çok iş düşüyor... Vatandaşa kalırsa hepten elden gideriz...

İşletme sahiplerinin tutumu ilerisi için belirleyici bir adım olacaktır ...

Devlet üzerinden sorumluluğu tamamiyle işletme sahiplerine bıraktı... 

Onların tutumu ilerideki özgürlüğümüzü belirleyecek...

****

“MERAK EDİLEN SORULARA YANIT…”

“Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.” 

Aydın ve Söke’de cumartesi ve pazar günleri sokağa çıkmak serbest...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları: 

“Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.”

“Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.”

“Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yeme-içme yerleri Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir.” 

“Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli illerimizde sabah 09.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyet gösterebilecekler”

“Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek.”

“(Kovid-19) Her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edilecek, iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek.”

“65 yaş üzeri ve 20 yaş altı için de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.”

“Kamu kurumları da yeni normalleşme sürecinde normal mesai düzenine dönecek.” 

“Nikah törenleri kişi kapasitesi 100 kişiye çıkarıldı. 1 saati aşmamak kaydıyla yapılacak.

“Tüm okul öncesi ve ilkokullarda 8. ve 12’nci sınıflarda yüz yüze eğitim başlıyor. 

Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı,

İlkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada iki (2) gün,

Ortaokul 5, 6, 7. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün,

Ortaokul 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat,

Lise hazırlık 9. 10. 11. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün,

Lise 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılmasına,

Destekleme ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitime devam edilmesine,

Sınavların seyreltilmiş sınıflarda yapılmasına, karar verildi.”

 

 

Bu makale 320 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz