Cem GÜNAY - ZEHİR


Konuk Yazar; Cem GÜNAY

e-mail:cemgunay@gmx.de

 

Cem GÜNAY - ZEHİR

 

İz bırakmadan insan katletme yöntemlerinden biridir zehir. Sessiz bir ölüm olarak adlandırılsada genellikle organların içeriden erimesi, kanaması gibi durumlar neticesinde aslında pekte acısız değildir.

Daha fazla yaşaması istenmeyen şahsın eceli beklenmeden yok edilmesi zehir ile de mümkün olabiliyor. Zehirlenmenin çeşitli varyasyonları vardır. Zehirlenme ile ölüm birkaç saniye içersinde olabileceği gibi günlerce süren bir zaman dilimi içersinde de gerçekleşebilir.

Geçmişten beri eczacı ve hekimlerin şifa/ilaç amacıyla kullanılan zehir, düşmanlık besleyenler için rakiplerini ortadan kaldırmak için başvurulan bir yoldur.

Göktürk hanedanı Bilge Kağan, Roma İmparatoru Claudius, Hanefi mezhebinin kurucusu Ebu Hanife, Osmanlı şehsadesi Cem Sultan gibi tarihe mal olmuş kişiler zehirlenmenin sonucunda hayata veda etmek zorunda kalmışlardır.

Size şöyle ilginç bir bilgide aktaralım; Anadolulu olan Pontus kralı VI. Mithridatis (M.Ö. 135-M.Ö. 63) tarihteki ilk zehir bilimci sayılmaktadır. VI. Mithridatis yaşamı boyunca botanik (bitki bilimi) ve farmakoloji (ilaç bilmi) ile uğraşmış, düşmanlarının yemeklerine kendi yaptığı zehirleri katarak ölmelerini sağlamıştır. VI. Mithridates`in botanik ve farmakoloji alanında edindiği bu bilgilerin etkisi Ortaçağ`dan günümüze kadarda sürmüştür. 

Tarih boyunca düşmanlık beslenen kişilerin zehirlenerek ortadan kaldırılmasında bir sinsilik söz konusudur. Öyle ya yemeğine, içeceğine konan zehirle karın doyurmaya, temel gereksinimini gidermeye yeltenen birinin zehirlenme sonucunda son nefesini vermesi biraz tabiri caizse delikanlılığa sığmamaktadır.

Ortaçağ döneminin İtalya ve Fransa`sında insanı istenilen şekilde ve istenilen süre zarfında öldüren zehirlerin üretilmesi ve satışı oldukça revaçtaydı. Borjiyja ailesi düşmanlarına karşı özel zehirler kullnmakla ünlüydü.

Baldıran zehri içerek hayatını sonlandıran Sokrates, Platon´un notlarına göre ölüm cezasını ifa edecek zehri içtikten sonra evvela bacaklarında bir halsizlik, sonrada bütün vücudunu saran bir sıcaklık neticesinde hayatını teslim edecekti.

 

Bu makale 219 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz