BÜŞRA KILCI MESLEK SEÇİMİNDE ÇEVRE BASKISI


Konuk Yazar; Büşra Kılcı

 

 

MESLEK SEÇİMİNDE ÇEVRE BASKISI 

 

Küçüklüğümüzden beri bize büyüdüğün zaman ne olacaksın diye sorarlar, biz de bildiğimiz iki üç mesleği sıralarız doktor, öğretmen gibi sürekli bu sorulara maruz kalırız; hangi mesleği yapacağız?

 

Herkes bir şeylerden bahseder sen avukat ol, çok konuşkan birisin, sen hemşire ol, insanlara bakarsın vs…

Peki hiç gerçekten bizim ne istediğimizi soran oldu mu? 

Tabii ki Hayır… Aile baskısı, ortam baskısı, çevre baskısı yüzünden kendi istediğimiz meslekleri bile yapamıyoruz. 

Kendimden örnek vereyim; ben basın yayın teknolojileri okudum, farklı hedeflerim hayallerim var. Sürekli bana öğretmen ve hemşire olsaydın, diye çevremden baskı geliyor… Benim ne düşündüğümün önemi yok mu ki, sürekli bir fikir verme derdinleler. Gençlerimizin bu konuda çok dert yandığını düşünüyorum. 

Küçük yaştan beri herkese öğretmen ol dendi ve binlerce öğretmen adayı var atanamayan ne oldu? Bir kaos oluştu ve bir sürü işsiz öğretmen adaylarımız var… Belki o gencin hayallerinde dansçı olmak vardı, fakat aile zoruyla öğretmen oldu ve işsiz kaldı… İstediği, severek yapacağı işi yapamadığı için üzülüyor ve depresyona giriyorlar…. 

Demem o ki, çocuğunuz ya da çevrenizdeki herhangi bir kişi hangi mesleği yapacaksa sorgusuz onun yanında olun. Hayallerini kıracak sözlerden kaçının. Memur ol, al asgari ücret yeter sana diyerek, köstek olmayın… Zaten sınav stresi, gelecek kaygısı varken siz de daha çok yıkıcı olmayın… 

Ben sana inanıyorum, ne olursa olsun düşsün de kalksan da yanındayım kızım veya oğlum… Seni destekliyorum, demeniz bile bize moral oluyor.

Gençler olarak bizi anlamanız ve desteklemeniz bizim için yeterli.

 

Bu makale 107 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz