Cem Günay - HİSARLI AHMET


Konuk Yazar: Cem Günay

cemgunay@gmx.de

 

 HİSARLI AHMET

 

Anadolumuzdan çıkan anonim türküler, halk müziği menşeili sözler hayatın bizatihi kendisidir. Bizler gibi lisanını anlamadığı halde hayran hayran “dış kaynaklı hafif batı müziği” dinleyerek büyüyen bir nesil türkülerimizin güzelliğini çok sonraları keşfetmiştir.

Bulunduğumuz coğrafyanın kültürel zenginliğini ve çeşitliliğini birçok alanda görmek mümkündür. Geleneksel özellikleri barındıran hikayeler, müzikler, şiirler, halk oyunları, yemekler, el sanatları hepimizin koruması gereken değerlerdir.

Güzel Anadolumuz kendi bünyesinde barındırdığı sazı ve sözüyle Ozan/Aşık geleneğini günümüze kadar sürdürmektedir. Toplumdaki olumlu yada olumsuz gelişmeler Ozanın/Aşığın sazına, sözüne, sesine konu olur.

Bununlada türkülerimizi derleyen, oluşturan anadolu insanımız mütevazı bir hayatla ömrü boyunca elindeki bağlamasıyla sözü, ezgiyi tamamlama peşindedir. Aşık Veysel, Hacı Taşıyan, Ali Ekber Çiçek, Aşık Mahzuni Şerif ve Hisarlı Ahmet gibi kıymetlerimiz akla gelen ilk örneklerdir.

Örneğin” Elif dedim be dedim”, “Kütahya'nın Pınarları”, “A İstanbul sen bir Han mısın”, “Feracemin ucu sırma” gibi kaynağı olduğu muhteşem türküleri mevcut olan Hisarlı Ahmet son yıllarına kadar geçimini kahvecilikten sağlamıştır. Gerçi kahvehanesi bir tür ozan kıraathanesi gibi olmuştur. Aşık Veysel, Aşık Davut Sulari gibi gezginci ozanların ve radyo sanatçılarının adeta uğrak yeriydi.

Daha gençlik döneminde üç telli bağlamaya merak salmış, babasının tüm karşı çıkmalarına ve edindiği bağlamaları birkaç defa kırmasına rağmen yılmadan bağlama çalmayı öğrenmiştir.

Hisarlı Ahmet okuma yazmayı asker ocağında öğrenmiştir. Hac farizasını yerine getirip Hacı olduktan sonra da çalıp söylemeye devam etimiştir. Belirli çevrelerin "Artık Hacı oldun, elini eteğini çek bu işlerden" yolundaki eleştirilere kızarak, "Ben sazımla Rabbime sizden daha yakınım" demiştir.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde 10 yılı aşkındır düzenlenen Hisarlı Ahmet Sempozyumu ile konferans, panel, sergi, konser gibi çeşitli etkinliklerle özellikle yeni neslin Hisarlı Ahmet ve diğer kıymetli ozanlarımızı tanımaları, onların anadolu kültürüne katkılarını daha iyi anlayabilmeleri için oldukça önemlidir. Bir ülkenin, bir ulusun değerli bir hale gelebilmesi kendi  öz varlıklarına sahip çıkmasıyla sağlanmaktadır.

 

Bu makale 188 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz