Yusuf Günal - ESKİ TÜRKİYE,  YENİ TÜRKİYE DERKEN


Konuk Yazar - Yusuf Günal 

 

ESKİ TÜRKİYE,  YENİ TÜRKİYE DERKEN


Son 20 yılda sık sık duyduk bu kelimeleri.Bugünlerde Yeni Türkiye diyenlerin durumu iyice açıklığa kavuştu.Bazı arkadaşlarımız hala gerçeği görmek istemiyor ama, buna bakmadan ülkemiz için ne yapmamız gerektiğine dair hep birlikte kafa yormamız gerekir..Çünkü durum ciddi. Temel düşünce şu olmalıdır: Cumhuriyetimizi yeniden rayına oturtmak... Bilhassa bizler gibi 68'li ve 78'lililer topluma ve gençlere sağlam bir şablon vermeliyiz.. Sağ'dan Sol'dan gelen kişiler olarak.. Gerekli özeleştirileri yaparak... Şu anda iki Partinin önemi öne çıkıyor.

Birincisi , benim de yıllardır içinde bulunduğum CHP, ikincisi de İYİ PARTİ. Daha çok MHP ve eskiden Merkez Sağ dediğimiz AP(DYP), ANAP gibi Partilerde politika yapmış arkadaşlarımızın görev aldığı, İYİ PARTİ şöyle görünüyor: Geçmişte savundukları bazı temel düşünceler yanında  80 öncesinin özeleştirisini yansıtan, MHP'nin ısrar ettiği bazı yanlışlardan uzak bir konum... Bu yeni Parti ile ilgili olarak, özeleştirilerini zaman zaman iyi yansıtan üyelerinin olduğunu bilerek yazıyorum bu satırları.. Daha da geliştirilmesi,tartışılması gereken çok konu var tabii Parti içinde. 

İkincisi CHP...... CHP, İYİ Parti'ye ödünç Milletvekili vererek önemli bir işlev yerine getirdi.Her iki Genel Başkanın tarihi rolünü ilerde hep konuşacağız. CHP, şimdilik bölünmeden şu süreci tamamlamalıdır. Kendisine yine görev düşmektedir. Yüz yıldır ayakta olmasının verdiği sağlam özellik dolayısıyla da bu önemli görevin lideri olmağa devam etmelidir. CHP'liler genelde, daha çok kültürel konularda politika yapmaktalar.Laiklik başta olmak üzere,aydınlanmacı düşünceler.. Bir türlü ekonomik konulara girememekteler.. Daha doğrusu çağımızın gerçeği Özel Sektör konusunda derli toplu bir düşünce ortaya koyup güven verememekteler.. Geçmişten kalan, o kadroları büyük oranda etkilemiş olan düşünce etkisinden kurtulamamaktadırlar. Atatürk devletçiliği ile Sosyalizm devletçiliğini karıştırmış olmak temel hastalık.Bugün Çin'in geldiği aşamayı iyi değerlendirmelidirler... Hatta bugünlerde Küba'da bile sistem değişikliğine dair arayışlar var.. Ders çıkarmak lazım.. Liberal kelimesi ile ilgili eleştirlere balıklama atlamamak gerekir. Bir de, ekonomik politikalarda sağ Partileri kastederek ''aslı varken'' gibi CHP içinden gelen bazı yeni düşüncelere karşın yapılan suçlamalar yanlıştır.. Nasıl İYİ Parti genelde geçmişin bir özeleştirisi olarak ortaya çıkıyorsa, Özel Sektör konusunda da, CHP'lilerin bazı doğruları aslı varken diye geçiştirmemesi lazım.Doğru şimdi daha açık bir şekilde ortaya çıktıysa, daha önce bunu görememiş ve şimdi görüyorsan bunu savunmaktan çekinmemen lazım...

Son olarak şu öneriyi yapmak istiyorum: Amaç tekrar Parlementer sisteme dönmek olmalıdır. Tek kişi yönetimini gördük.Büyük çoğunluk bunun yanlışlığını anladı.. Kuvvetler ayrılığına sahip Parlementer sistem amaç... Cumhurbaşkanı olarak Kılıçdaroğlu'nu seçelim. Dediğim gibi tekrar güçlü Parlementer sisteme dönmek amaç olmalıdır.. CHP'nin de Milli Eğitim, Adalet, İçişleri, Kültür ve Turizm Bakanlıklarını aldığı Akşener önderliğinde sağlam, Cumhuriyeti yeniden tesis edecek bir Koalisyonu öneriyorum. 100 yıldır ayakta olan CHP'yi ve Liderini, benim de yıllardır uğraşısını verdiğim Liberal Ekonomik konulardaki eksikliği dolayısıyla bu role uygun buldum.Yavaş yavaş liberal ekonomik konulardaki yanlış bulduğum ''aslı  varken'' yaklaşımından da kurtulmaları için..

 

Bu makale 384 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz