söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDr. Mustafa Torun - MİYOZİT


Dr. Mustafa TORUN
Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
mtorun3@mynet.com      

MİYOZİT                                                                                                                                                    

Bu yazımda kısaca kas iltihabı dediğimiz; kasların(adalelerin) çeşitli mikroplarla olan enfeksiyonundan bahsetmeye çalışacağız. Sık görülmese de acil servislerde atlanılabilen bir sorundur. Zamanında sağaltımı yapılmaz ise ciddi sorunlara yol açabilecek bir tablodur.                                              

Miyoziti tanımlar mısınız
 Çeşitli enfeksiyon etkenleri ile oluşan adale(kas) yangısıdır.
Miyoziti oluşturan enfeksiyon etkenleri nelerdir?
 * Virüslerle olan miyozit
HIV ve HTCV-1, Herpes simpleks virüs, parainfluenza virüs,  adeno virüs, coxackie virüs, epstein-barr virüs, cytomegalovirüs ve in lnfluenza –A virüs
  * Bakterilerle olan miyozitler
Genellikle bası yarası olan veya kemik iltihabı (osteo myelitle beraber)gözlenen hastalarda enfeksiyonun komşuluk yolu ile yayılmasından oluşur. Çok nadir bakteriler kan yolu ile adaleye ulaşarak bakteriyel miyozit yapabilir. Genellikle ‘Stafilokokus Aureus’ dediğimiz irin yapan üzüm salkımı şeklindeki koklarla nadiren E.coli ve streptokoklar yaparlar.  Tipik örneği psoas  kası dediğimiz (karnın arkasında iki adet olan ve  bel kası da dediğimiz adaleler) adalenin enfeksiyonu ve apsesidir. Karışık bakterilerle (anaeroplarla ve aeroplarla )olan miyozitler fasya dediğimiz kaslar arası katman ve deri ile beraber enfeksiyon oluşturabilirler.
Bakteriyel miyozitler (piyomiyozitler) genellikle sağlıksız koşullarda yapılan kas içi enjeksiyonlar (iğneler) , uyuşturucu ilaç kullananlar, devamlı kas içi ve damar içi ilaç kullananlarda, kas travmalarında gözlenebilir.
    *  Parazitlerle olan miyozitler
(trichinella spiralis denen ve genellikle çiğ domuz eti ile geçen parazit ile toxocara canis, toxocara cati, kist hidatik, cyteserum cellulosae parazitleri miyozit yaparlar.)
Miyozit yapan risk etmenleri nelerdir?
HIV enfeksiyonu
Kanser
Alkolizm
Tropikal ülkede yaşam
Uyuşturucu ilaç kullanımı
Bağışıklık sisteminin baskılanması

Miyozitli hasta ne gibi bulgularla karşımıza gelir?
*Ateş, kas ağrısı, halsizlik, yorgunluk
*İlgili kasda şişlik (ilerlemiş olgularda tahta gibi sertlik ve hassasiyet)
*Hipotansiyon, taşikardi veya bradikardi, dispne, hipertermi veya hipotermi bulguları ilerlemiş ve ağır olgularda gözlenir. Sepsis tablosu vardır.

Nasıl tanıya varılır ?
İyi bir öykü ve fizik muayene bulgularının yanında bakteriyel miyozit olgularında iltihap hücresi yükselir, nötrofil hâkimiyeti vardır.
Kreatinin kinaz ve aldolaz denen kas enzimlerinin kan düzeyi yükselebilir. Ateşli dönemde alınan kan kültürlerinde pozitiflik saptanabilir

Kemik grafileri ultrasond ve manyetik rezonans tetkikleri yol gösterici olup iltihaplı kas dokusundan alınan mikrobiyolojik testler (mikroskopi, boyama, kültür) bize yardımcı olabilir.

Miyozit hangi hastalıklarla karışabilir?
Fasya iltihabı (fasiit) kemik iltihabı (osteomyelit) gazlı gangren, derin toplardamar trombozu ile tutulan kasların bulunduğu organların hastalıkları ile karışabilir.

Bakteriyel miyoziti nasıl tedavi edelim?
Cerrahi olarak apsenin (açık ya da ultrasound eşliğinde) boşaltılması ve genellikle stafiloklarla oluştuğundan; 6x2 gram sefazolin veya 4x2 gram sultamisilin damar içi başlamak uygundur. Tedavi klinik ve laboratuvar bulguları düzeldikten sonra 3-4 gün daha devam etmelidir.

Yorum ve öneriler:
Miyozitler birçok enfeksiyon etkeni ile olduğu gibi, bakteriyel olan miyozitler (piyomiyozitler)  ciddi sorunlara yol açtığından erken tanı ve zamanında cerrahi girişim gerektirdiğinden son derece önemlidir. Gözden kaçırmamak gerekir. Piyomiyozizlerin tedavisini yaptıktan sonra fizik tedavi kliniğinin önerisi ile rehabilite etmek gerekir.

 

Bu makale 1644 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz