Borsa Başkanı Sağel ve Ziraat Odası Başkanı Tanyeri,  Yeni Sezondan Beklentilerini Dile Getirdi…


Borsa Başkanı Sağel ve Ziraat Odası Başkanı Tanyeri,  Yeni Sezondan Beklentilerini Dile Getirdi…

 

Geçen sezon Ege Bölgesi’nde pamukta rekolte memnun etse de fiyatlar önceki yılın altında kalmıştı. Prim desteği ise son 3 yıldan bu yana aynı rakamda seyretti, kısacası pamuk üreticisi üretirken zararla karşı karşıya kaldı. 

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel ile Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyer, yeni üretim sezonu öncesi değerlendirmede bulundu, devletten beklentilerini dile getirdiler…

 

Sağel; “Pamuk üreticisi üretirken zararla karşı karşıya kaldı”

Geçen yıl ülkemizin pamuk üretimiyle dünyada 6. sırada yer aldığını dile getiren Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel; “Türkiye deki pamuk üretimine baktığımızda 2. sırada yer alan Aydın Bölgesi’ndeki pamuğun %50’sini her zaman olduğu gibi Söke Ovası oluşturmaktadır. 

Prim desteği ise son 3 yıldan bu yana aynı rakamda seyretti, kısacası pamuk üreticisi üretirken zararla karşı karşıya kaldı. Bu sezon Türkiye de pamuk fiyatları düşük seyretmiş olup bunlara ilave olarak iklim koşullarına bağlı verimde de düşüş yaşandı. Söke Ovası sezonu değerlendirecek olursak 2019-2020 sezonunun rekolte verileri geçen seneye göre artış göstermektedir. Genel olarak Ege Bölgesi dışındaki bölgelerde Çukurova, Hatay, Güneydoğu Anadolu tüm çeşitlerde verim düşüşleri yaşandığı aşikârdır. Türkiye Ege Bölgesi’ndeki pamuk üreticileri iklim koşulları ve yüksek verim açısından daha şanslı bir sezon geçirdi. Fakat taktir edersiniz ki yükselen mazot zamları, gübre fiyatlarındaki artış, elektriğe gelen zam oranları hem üretici açısından hem de çırçırcılar açısından zorluk yaşatmaktadır.  2020 sezonunda bu sorunları ön görerek prim fiyatlandırılmasında ve mazot gübre indirimlerinde daha hassasiyetli hesaplanması gerektiğini düşünüyor. Üreticilerimizin ve çırçırcılarımızın yeni hasat döneminde istedikleri ve beklentileri karşılanmış bir şekilde hasat dönemine girmelerini temenni ediyorum.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

Tanyeri; “Sökeli üretici maddi darboğaza girdi”

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri ise, pamuk primlerinin üretici tarlaya inmeden ödenmesini istedi, yeni sezon pamuğa verilecek prim miktarının henüz açıklanmadığına vurgu yaptı…

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri ise mazot ve gübre desteklemelerinin gecikmesinden dolayı Sökeli üreticilerin büyük sıkıntı yaşadığını hatırlatarak; ”23 İl’de incelemelerin olduğunu öğrendik. Bu iller arasında Aydın’da var. O nedenle desteklemeler henüz hesaplara yatırılmadı. Hal böyle olunca da Sökeli üretici maddi darboğaza girdi. Yine 80 Kuruşluk pamuk primlerini bekliyoruz. En geç Mart sonunda primler hesaplara geçerse Nisan Ayı’nda tarla hazırlığına başlayacak olan üreticimiz kendi öz sermayesi ile mazotunu gübre ve tohumunu temin eder. Çünkü bankalardan zirai kredi kullanımında sıkıntı çeken üretici sayımız çok. 2020 Yılı pamuk primlerinin miktarı da henüz belirlenip açıklanmadı. Bu da üreticiyi pamuk ekimi için karamsarlığa sürekler” dedi.

 

 

Bu haber 668 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz