Sağel; “Açıklan Primler Üreticimize Bereket Getirsin…”


Sağel; “Açıklan Primler Üreticimize Bereket Getirsin…”

 

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel, 2020-2021 Pamuk sezonu için açıklanan primler hakkında açıklamada bulundu…

 

“Açıklan primler üreticimize bereket getirsin…”

Söke Ovası'nda pamuk hasatının yapılmasının ardından gözler pamuk primlerine çevrilmişti, geçtiğimiz gün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklan pamuk primleri üreticimize bereket getirmesini dileyen Başkan Sağel;  “Pamuk primi” kilogram başına 1.10 TL olarak Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli tarafından açıklanmıştır. %37.5 oranındaki bu önemli artış üreticilerimizi ve bizleri oldukça sevindirdi. Pamuk üreticileri mazot ve gübre desteğiyle birlikte kilogram başına 1,23 lira destek alacak… Böyle müjdeler pamuk tarımını olumlu şekilde etkilemekte ve ekili alanları genişletmektedir. Söke Ticaret Borsası olarak; her platformda primlerin açıklanması ile ilgili Bakanlarımızın ve Milletvekillerimizin aracılığı ile üreticilerimizin ihtiyaçlarını dile getirdik. Çabalarımızın karşılıksız kalmaması bizleri son derece mutlu etmiştir. Primlerin üreticilerimize bereket getirmesini diler emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” diye konuştu.

 

“Ülke genelinde ekilen alan 590 bin hektar seviyelerine ulaştı…”

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, “Pamuk sadece bir tarım ürünü değil, stratejik bir sanayi ürünüdür” dedi.

Artan maliyetler doğrultusunda, Türk pamuğunda 2020-21 üretiminde beklentilerinin yüksek olduğunun gözlenmekte olduğunu vurgulayan Başkan Sağel; “Ekim alanlarındaki bu düşüş, kısmen pamuk fiyatlarındaki çıkış ivmesi, diğer tarım ürünleri piyasalarındaki gelişmeler ve destekleme primindeki artışın da etkisi ile 2009 yılından sonra yükselişe geçmiştir. 2018 ve 2019 yılında Ege Bölgesi’nde 100 bin hektara, ülkemiz genelinde de 519 bin hektara yükselen pamuk ekim alanlarının 2020 yılında toplam 590 bin hektar seviyelerine ulaştığı tahmin edilmektedir. Ancak kütlü pamuk üretim maliyetinin gübre, ilaç, akaryakıt, tohum fiyatlarındaki artışa paralel olarak bir önceki yıla göre yüzde 40 seviyelerinde arttığı tahmin edilmektedir. Pamuk sadece bir tarım ürünü değil, stratejik bir sanayi ürünüdür.” dedi.

 

Bu haber 1417 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz