Kevser Yeşiltaş - Duyunç


Kevser Yeşiltaş 

 

Duyunç

 

Hepimiz bu kelimeyi ilk defa okuyor olabilir. Öztürkçe bir kelime Duyunç. Arapçası ve halk arasında da en çok kullanılan Vicdan kavramı. 

En çok merak edilen konulardan biri bu son günlerde. 

Herkeste vicdan var mı yok mu? Katillerde vicdan var mı? Kötüye meyl edenlerde bu duyunç yani vicdan mevcut mu?

Çok şaşıracağız lakin şöyle. Herkeste istisnasız herkeste bulunan bir içsel güç Vicdan.

Her insanın davranışlarını yargılayan, ahlak değerlerini dolaysız yapılandıran, kişiye doğruyu ve iyiyi yapmaya yönlendiren, dosdoğru olma yükümünü yükleyen içsel güç Vicdan.

İçsel güç yani içsel ses herkese doğduğundan ölümüne kadar olan zaman diliminde seslenir. Bunun sesini açarsınız ya da kısarsınız ya da sessize alırsınız bu kişinin kendi aklının bir ürünü. Vicdan sesini ister çevrimiçi kullanırız ister sonsuza kadar bloke ederiz. Bu insanın aklı ile doğru orantılı. Sesini sonuna kadar açmak ya da tamamen kapatmak bizim aklımızın ürünü.

Kutsal ayetlerde belirtilen şah damarından daha yakın olma meselesi vicdan ile alakalıdır. Can damarından yani iç ses, içsel güç herkeste mevcut. Vicdanı, İyilere verdik kötüleri pas geçtik diye bir şey söz konusu değil. Herkese nasıl ki akıl eşit şekilde dağıtıldı ise, vicdan da herkeste mevcut.

Vicdan yani Duyunç yani İçsel Güç bir yargıç. Soyut bir yargıç. Sizi acımasızca, önyargısız, öngörülü bir şekilde hakikati hatırlatır. Size olanca gücü ile gerçeği sunar. İçiniz kan ağlar ya da taşlaşır. Bu kişinin kendi aklının hükmünde. Fakat lütfen İçsel güç olan Duyunç’a suç atmayalım yani Vicdan kavramını suçlamayalım. O görevini misyonunu fazlasıyla yerine getiriyor. Kişi bundan mahrum değil. Kişi aklının rehberliğine fazlasıyla önem veriyorsa vicdanının sesini kısabilir. 

Vicdanları harekete geçiren olaylar sürekli tertipleniyor. Kimi Doğal yolla kimi insan eliyle. Ama bu mizansenler sürekli faal halde. Vicdanlar titriyor, Duyunçlarımız harekete geçiyor, İçsel Gücümüz sürekli rezonansa tabi. Çok fazla sayıda insan bu titreşimleri aklı ile ekarte edebiliyor. Yani olağan kötülükleri görmezden geliyor, susuyor, susturuyor, tehdit ediyor, katliam yapıyor, göz yumuyor, arka çıkıyor, destekliyor. Bu tamamen dünyasal bir realite. Bu dünyada vicdanını susturabilen, ötelerdeki dünyalarda bunun azabını daha fazlasıyla yaşayacağını bilmiyor, ya da bilmek istemiyor.

Yaptığınız işin, gerçekleştirdiğiniz eylemin, söylediğiniz bir sözün hakikatiniz olduğunu bilmek istiyorsanız kendinizi bundan sonra gözlemleyin.

İçiniz rahatsa, huzurlu ise olandan; iş tamamdır. Vicdan hakikatli bir Yargıç. Daha ötesi kimse sizi sorguya çekmeyecek. El eminsen ve Mutmain olduysan kendine güven.

 

Bu makale 193 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz