Cem GÜNAY - MARLENE DİETRICH


Konuk Yazar: Cem GÜNAY

e-mail: [email protected]

 

MARLENE DİETRICH

 

Fazla değil günümüzden daha 50-60 yıl öncesine kadar toplumda kadınlara biçilen rol evinde oturup çocuk bakan, kocasına iyi bir eş olmasıydı. Günümüzdeki kadın ise daha özgür, bireysel tercihleri ile kendi hayatını şekillendirebilen bir duruma dönüşmüştür. Böylelikle kadının toplumdaki konumu değişmiş, kendine güvenen bir kadın tipi ortaya çıkmıştır. Tabi ki bu değişim birdenbire gerçekleşmemiş, bu farklılığa doğrudan katkı sağlayan önemli figürlerle vücut bulmuştur. İşte bu figürlerden belkide en önemlisi Alman asıllı sinema oyuncusu ve şarkıcı Marlene Dietrichtir.

1901-1992 yılları arasında yaşamış sanatçı kadınların erkeksi kıyafetler giymesinin öncüsü sayılmaktadır. Özellikle filimlerinde pantolon giyen, elinde sigarayla gezen, kısa saçlı bir kadın modelini yaratmıştır.

Genel olarak Marlene Dietrich filimlerine bakıldığında o zamana kadar alışılmış ölçülere uymayan bir anlayışın benimsendiğini söyleyebiliriz. Dietrich başrolde olmasına rağmen masum genç kadın rolü yerine kötü kadın diyebileceğimiz vamp rollerinde ön plandadır. Bu rolde olmasına rağmen filimlerinde herkesi etkilemeyi becermektedir. İşin ilginç tarafı Dietrich bunu sadece beyazperdede gerçekleştirmemiş, özel hayatındaki davranış ve yaşam tarzıylada kalıpları kırmıştır. Böylelikle o güne kadar sıkı bir şekilde hakim olan hıristiyan/yahudi muhafazakar ahlak anlayışınıda yıkmaktadır.

Dietrich  ABD de yaşadığı dönemde Nazilerin iktidara gelmesiyle Hitler`in propaganda kapsamında Almanyaya davet edilmiştir. Anti Faşist bir kişiliğe sahip olan sanatçı Musevilere yapılanları onaylamadığı için bu daveti red eder. Kadınlara biçilen gelenekçi yapıyı radikal değişimle daha hür daha serbest kendi kendine yeten bir anlayışın öncüsü sayılan Dietrich bunun yanında siyasal anlamdada Nazilere gösterdiği tavırla ırkçılığa karşı, özgürlükçü bir fikir içersindedir.

Marlene Dietrich düşünce ve hayat tarzı ile yaşadığı dönemin daha ilerisindeydi. Günümüzde sokaklara bakıldığında kendinden emin, özgür, kendi tercihlerini yapabilen kadınları gördükçe bunda Marlene Dietrich`in doğrudan katkısının olduğunu unutmamak gerek.

 

 

Bu makale 278 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz