Yusuf Günal  - POLİTİKADA  SON DÖNEMDEKİ GELİŞMELER


Yusuf Günal  - POLİTİKADA  SON DÖNEMDEKİ GELİŞMELER

 

AKP dönemi, önemli yanlışlara rağmen  çok uzun sürdü.. Daha önceki merkez sağ politikacıların aklına gelmeyen bazı uygulamalar, muhalefetin bir türlü net tavır sergileyememesi bunun ana nedeni..

Hemen muhalefeti, geçmişte olduğu gibi eleştirip, suçu oraya atma kolaycılığına kapılmamak lazım. Bu kötü yönetildiğimiz sona ersin artık diyorsak,neler yapılabilir diye düşünmesi lazım herkesin.. Geçmişi değerlendirip, bazı yanlışlarda israr etmemek lazım. 

Bu konuda İYİ Parti iyi bir örnek. Ana çekirdek olarak MHP’lilerin olduğu, bilhassa daha kültürlü okumuş kesim bir özeleştiriyi yansıtır ve merkez sağ boşluğu doldurma anlamında bu örgütlülüğü gittikçe büyütmektedir. CHP ile sağlıkı bir işbirliğinin bilincinde hareket etmektedirler.. MHP veya Bahçeli israrla geçmiş MC (Milliyetçi Cephe) dönemindeki yanlışları, öncelerinden farklı olarak, birden sahiplenmeye başladı.. Metin Feyzioğlu da öyle.. Kendisini büyüten dedesi, sol kesimin çok tepkisini çeken Turan Feyzioğlu’nun yolundan gitmeyi tercih etmiştir aniden. Tabii politik geleceğini de aynı yanlış tavır yüzünden bitirmiştir.. 

CHP’ye gelince, Kılıçdaroğlu bazı yanlışlarına rağmen son dönemi iyi yönetmiştir..Medyanın bu derece esir alındığı bir dönemde yapılan mücadeleyi , sadece Salı toplantıları düzeyine indirgemek, küçümsemek yanlıştır.. Konuyu kişi düzeyine indirgememek lazım. Mesele geçmişte Baykal’a yüklenmelerde olduğu gibi sadece Kılıçdaroğlu olayı değildir. Yukarda yazdığım gibi olay bir özeleştiri işidir.. 

CHP’ye göre hataları daha fazla olan kesim bunu MHP’nin son dönemdeki yanlışlarından sonra İYİ PARTİ gibi yeni bir parti ile ortaya koyarken CHP’de en büyük muhalefet Partisi olarak, üstelik üzerine düşen önemli toparlayıcı görevleri hatırlayarak, bölünmeden, Parti içinde geçmişi iyi değerlendirerek bunu  yapabilir. Yıllardır daha çok bu konuya eğilen birisi olarak, kendi düşüncelerim paralelinde bir yöneticiye rastladım diyemem.. 

Son dönemde ülkemiz için önemli görevler yapan CHP (yüz yıldır ayakta kalmasının bir nedeni olumlu bir özellik olmasına rağmen) bir türlü geçmişi iyi değerlendirememektedir.. Bilhassa MC döneminiden kalan devlet baskısı ve çekilen eziyetlerden sonra kafayı toparlayamamaktadır. Bu konuda saatler boyunca konuşabilir, sayfalar dolusu yazabilirim. Yazımı fazla uzatmayayım.. Yalnız son dönemlerde tekrarladığım bir düşüncemi CHP’liler için tekrarlayarak bitiriyorum.. İşin kültürel yönü, Atatürk’ü anlamak, aydınlanma tamam da, asıl iş ekonomide.. 

Ana hata şu: CHP’liler içinde etkili bir kesim, geçmişte Altı okun birisi olan Devletçilik ilkesi  bağlamında, Atatürk devletçiliği ile sosyalizm devletçiliğini  karıştırmıştır.. Bu hatayı elbirliği ile tamir etmek lazım.. Buraya odaklanılmasını tavsiye ediyorum CHP’lilere ve yakın görüşlü kesimlere.

 

Bu makale 672 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz