Yusuf Günal - Laiklik Anlayışına Katkı


Konuk Yazar: Yusuf Günal

e-mail: [email protected]

 

Laiklik Anlayışına Katkı

 

Son günlerde, Sudan, Tunus gibi ülkelerde laiklikle ilgili çok olumlu istek ve gelişmelerin olduğunu görüyoruz. Özellikle kadınlar burada verilen mücadelelerde haklı olarak hep önde. İletişim olanaklarının artması sonucu bu gelişmelerin artması normal, bundan memnunum ve  destekliyorum. Ne yapsın insanlar, Dünya'yı daha yakından izliyorlar ve kalkınmış ülkeler arasında bir tane Laik olmayan ülke yok.

İşte ben de bu olumlu anlayışa bir katkı vermek için birkaç satır yazayım dedim. Daha önceki bir yazımda, insanların birbirini anlaması konusunda, Laik insan yetişkin insan, laik olmayan ise çocuk gibidir demiştim. Büyük insan çocuğu anlar ama çocuk büyüğü her zaman anlayamaz..

Laiklik kelime anlamı olarak din ve devlet işlerinin ayrılmasıdır. Sadece bir konu üzerinde durarak konuyu açayım: Miras konusu. Medeni hukuğa göre bir düzenleme var, ülkemizde de uygulanan.

Ayrıca Laik olmayan ülkelerdeki dini uygulama var. Hangisi daha adaletli? Mükemmel demiyorum, sadece nispeten daha adil. Elbette yaşamımdan çıkardığımız bilgiler ışığında kadını da insan yerine koyan modern uygulama. İşte bu örnekten hareketle, pek çok alanda Laik anlayış yaşamımızda etkin olmalıdır. Bu güzel ilkeyi tesis etmek için Laikler ortalığı kırıp dökmeden, tıpkı bir çocuğa,onu çok iyi anladığını göstererek olayı çözecek ve yönetim sistemizde bu önemli ilkeyi hayata geçirecek şekilde davranmalıdır... Laik olmayanlar da yukardaki benzetmem ışığında davranacak, Laikliği anlamağa çalışacak. Yani ben, birbirini anlama açısından acaba bir  çocuk konumundamıyım sorusunu kendisine soracak. Büyükleri anlamağa çalışmalıyım diyecek. Burada geçmişte yapılan yanlışları da hatırlıyorum. Halkın dini duygularını rencide etme diye konuşulan yanlışları. Gerçi yıllardır her türlü olumlu laik anlayışı bu şekilde yaftalama da oldu. Burada da büyük haksızlıklar yapıldı. İnsanların kendi lehlerine olan düşünce ve uygulamalar bazı kesimlere yanlış tanıtıldı.

Laiklik konusunda kafa yorarken, siyaset, ekonomi ile de çok ilgilendiğimizden ikisini de içeren şöyle bir formül ürettim. Dedim ya, laik olayı  kırıp dökmeden anlatmalı diye. Ekonomik çözüme de giriyorum, Dünyadaki ekonomik gelişmeler ışığında. Artık Devletçi ekonomik sistenle olmuyormuş kabül ederek.. Onu destekleyen bir deyim: ''Allahsızlık yapma, Sosyal demokrasiden şaşma'' şeklinde.. Fırsat bulursam bir kitap yazmak istiyorum.Düşündüğüm iki başlıktan birisi bu. Haydi diğer başlığı da yazayım: ''Ben tutucu solculara karşı liberal, liberallere karşı solcuyum''. Bu ikinciyi Prof. Dani Rodrik'ten aldım yalnız. Önümüzdeki günlerde açmam gereken iki konu başlığı oluştu, yazmağa devam edeceğim.

 

Bu makale 852 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz