Galip Kamiloğlu - MEB İLKOKUL 2. SINIFLARI UNUTMA!


Konuk Yazar: Galip Kamiloğlu

Emekli Eğitimci

e-mail: [email protected]

 

MEB İLKOKUL 2. SINIFLARI UNUTMA!

 

MEB 2020-2021 eğitim-öğretim yılını 21 Eylül günü okullara devam etmesi gereken 18 milyon öğrencinin 15 milyonunu uzaktan eğitimle okullarını başlatırken okul öncesi ve ilkokul 1. Sınıfa başlayacak yani okul yaşamıyla ilk kez karşılaşacak 3 milyon öğrencimizi de yüz yüze eğitimle okulları ve öğretmenleri ile buluşturdu.

Okul öncesi ve ilkokul 1.Sınıf öğrencilerine yüz yüze eğitimde öncelik verilmesi doğru ve yerinde bir yaklaşımdır.  40 yıla yakın sınıf öğretmenliği deneyimime dayanarak çocuklarımızı o yaşlarda okullara ısındırmak öğretmenlerle buluşturmak gelecekte karşılaşabilecekleri okuldan soğuma, yaşıtları ile diyalogda zorlanma, okumaya karşı ilgisizlik gibi birçok olumsuzlukları önlemiş oluruz. En önemlisi okullar aynı zamanda çocuklarımızın sosyalleşmesi için yine çocukların şarkılarında söyledikleri gibi ikinci evleridir.

Buraya kadar iyi de geçen yıl 1. Sınıfta okuyan ve bu yıl ilkokul 2. Sınıfta olan çocuklarımız 16 Mart tan itibaren pandami nedeniyle okullarına gidemeyip öğrenimlerine evlerinde uzaktan öğretimle devam ettiler ve bu çocuklarımızın birçoğu okuma yazmaya geçemeden yaz tatiline girdiler. Bir kısmı ise tekrar/pekiştirme çalışması yapamadığından öğrendiklerinin birçoğunu yaz tatilinde unuttular. Demem şu ki bu çocuklarımız ilk okuma yazma sorunlarını çözemediler. Okuma yazma öğrenimi uzaktan öğretimle olmayacağına göre bu çocuklarımız da 1. Sınıflar gibi yüz yüze öğrenim görmeleri gerekir.

İlkokul 2. Sınıfta okuyan çocuklarımız için yazmış olduğum genel değerlendirmelerin sonuçları Söke’deki 31 ilkokulumuza kayıtlı 2. Sınıfta okuyan çocuklarımız içinde geçerli. Okullar da gerekli önlemler alınarak 1.Sınıflar gibi 2. Sınıf öğrencilerimize de yüz yüze öğretim verilmelidir.

MEB’in sürece yaklaşımına bakılırsa ben okulları kapattım, herkes öğrene bildiği kadar öğrensin, bu da bir neslin geleceği ile oynamak demektir. Dersleri veliler takip edecek, evden kullanılacak araç-gereci veli temin edecek, okula gitmesi gereken öğrencilerin devamı velinin tercihine bırakılacak. Bu yaklaşım okular ve aileler arasında zaten var olan fırsat eşitsizliğini daha artıracak çocuğumuzun okuldan kopmasına sebep olacaktır. MEB’in birinci görevi bütün çocuklarımızı bulunduğu yaş gurubuna uygun kamu okullarında eğitim öğretim vermektir. Bakın özellikle köylerde ilkokul çağındaki çocuklar sokaklarda birlikte oyunlar oynamaktadırlar öyleyse gerekli önlemler alınarak okullarda da birlikte olabilirler.

Söke’de yerel yönetim mahalle muhtarlarıyla, sivil kuruluşlarla ve eğitim sendikalarıyla işbirliği yapılarak uzaktan öğretim almada dezavantajlı öğrencilerimiz ve aileleri tespit edilerek gereken ders araç gereci ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için maddi yardım yapılmalıdır.Yetkililer dahil hepimiz biliyoruz ki  16 marta başlayan ve yıl sonuna kadar devam eden uzaktan öğretim sürecinde öğrencilerimizin %70’i öğretim sürecine katılmadı ve bir çoğu okul yaşamından koptu. Bu dezavantajlı okullarımızın isimlerini hepimiz biliyoruz. Söke’de ki okullarımızda yeni çöp kovaları hariç hiçbir önlemin alınmadığı duyumları velileri tedirgin etmektedir.

MEB’in  şu ana kadar günlük genelge yayınlamak dışında pandemiye karşı bütünlüklü bir politikasının olmaması başta öğrenci velilerini olmak üzere hepimizi tedirgin etmektedir.

Çocuklar geleceğimizdir onların kaybolmasına göz yummalıyız………….

 

Bu makale 579 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz