Galip Kamiloğlu - MİNİ MİNİ BİRLER OKULA BAŞLADI!


Konuk Yazar: Galip Kamiloğlu

Emekli Eğitimci 

e-mail: [email protected]

 

 

MİNİ MİNİ BİRLER OKULA BAŞLADI!

 

Pandamı tablosunun giderek olumsuz olarak yükseldiği bir dönemde bütün Türkiye’de 21 Eylül günü okul öncesi ve İlkokul 1. Sınıflar için 2021-2022 eğitim – öğretim yılı için okul zili çaldı. Yani 18 milyon öğrenci nüfusuna sahip ülkemizde yaklaşık olarak üç milyon öğrencimiz yüz yüze eğitime başlarken 15 milyon öğrencimiz yüz yüze eğitimden mahrum kalacak. Ben bu yazımda genel olarak Türkiye’de ve özelde Söke’de yüz yüze eğitimde karşılaşılacak sorunlar ve çözümleri üzerinde durmak istiyorum.

Bugün, dünyanın birçok ülkesinde yüz yüze eğitime başlanmış bulunulmaktadır. Yüz yüze eğitime başlanan bu ülkelerden gerekli koşulların sağlandığı Hollanda, Danimarka gibi ülkelerde eğitime devam edilirken gerekli koşulların sağlanamadığı ABD, İsrail gibi ülkelerde tekrar karantina süreçlerine dönülmüştür. Demek ki gerekli koşular sağlanmadan yüz yüze eğitime başlanan ülkelerde eğitim sürecine devam edilememiştir. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi Türkiye’de de yüz yüze eğitime geçilmelidir, ama  gerekli ve yeterli önlemler alınması kaydıyla. Öncelikle öğretmen, öğrenci ve okullardaki diğer çalışanlara düzenli, ücretsiz test yapılması gerekiyor. Okulların temizlik, dezenfektan, koruyucu malzeme ihtiyaçları eksiksiz olarak karşılanmalıdır.

Sürece Söke özelinden bakacak olursak, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün verilerine göre ilçemizde zorunlu eğitime tabi 21 bin öğrenci nüfusuna sahibiz.  İlçede kamuya ait 31 İlkokul bulunmaktadır. Bu veriler ışığında bakılınca 21 Eylül günü yaklaşık 2500-3000 öğrencimiz yüz yüze eğitime başladı demektir. (okul ve öğrenci sayıları yaklaşık olarak verilmiştir) Şimdi soru şu; 21 Eylül’de okula başlayan okullarımızda yukarıda sıralanan gerekli ve yeterli önlemlerin alınmadığı maske ve dezenfektan  ürünlerinin verilmesiyle yetinildiği görüldü.

Eğer yeterli önlemler alınmadan yüz yüze eğitime başlanırsa yaşanacak olumsuz sonuçlar sadece çocuklarımız ve öğretmenlerimizle sınırlı kalmayıp bütün toplumun sağlık hakkı tehlikeye atılmış olacaktır. Toplumun sağlık ve çocuklarımızın eğitim hakkını korumakla sorumlu Sağlık Bakanlığı, MEB ve diğer devlet kurumları üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları vatandaşların ve öğrenci velilerinin üzerine yıkarak sorunları çözemezler. Yasaların kendilerine yüklediği sorumlukları ve görevleri yerine yetirmek zorundadırlar.

16 Eylül’de okula başlayan olan okul öncesi ve İlkokul 1. Sınıf çocuklarımız tek başlarına okullarına gidemeyecekleri için mutlaka yanlarında anne-baba ya da başka bir yakınları olacaktır. Söke’nin sokaklarında çocuklarla birlikte yaklaşık 4-5 bin insan fazladan hareket halinde olacak demektir. Şimdilik velilerin okullara alınmamaları önler gibi gözükse da ileriki günlerde isteyen veliler için önlemler alınmalı gerekirse okulun boş sınıflarında beklemelerine olanak sağlanmalıdır.teminin .

Uzaktan öğretimin ikinci gününde EBA ‘nın çökmesini yoğunlukla  açıklamak yetersiz gözüküyor.Çünkü İlkokul öğrencilerini de katılacağını hesaplama yapıldığından böyle bir sonuçla karşılaşılmış gibi geliyor. 

İlkokul 1.Sınıfa başlayan çocuklarımıza ve öğretmenlerine  başarılar dilerken yüz yüze eğitim için darısı diğer öğrencilerimiz başına …

Bir de eğitim emekçisi öğretmen arkadaşlarıma bir hatırlatmada bulunayım. Öğretmen maaşlarını milli eğitime yük sayan bir Milli Eğitim Bakanı ve öğretmenlerin çalışmadan maaş almak istedikleri için okulların açılmasını istemediklerini iddia eden ve MEB tarafından gözetilen özel eğitim kurum yöneticilerinin söz sahibi olduğu bir dönemde görev yapıyorsunuz... Ve sizlerin her şeye rağmen çocuklarım için canla başla çabaladığınızı biliyorum.

Hepinize kolay gelsin.

 

Bu makale 745 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz