Galip Kamiloğlu - SAYIN ZİYA SELÇUK OKULLARI AÇMAYI BECEREMEYEN BAKAN OLARAK ANILMAK İSTEMEZ!


Konuk Yazar: Galip Kamiloğlu 

e-mail: [email protected]

 

Galip Kamiloğlu - SAYIN ZİYA SELÇUK OKULLARI AÇMAYI BECEREMEYEN BAKAN OLARAK ANILMAK İSTEMEZ!

 

2002 ‘de AKP’nin iktidara gelmesiyle 2020 yılına kadar 18 yıllık eğitime AKP Hükümetleri yön vermektedirler. Türkiye’de son 18 yıldır uygulanan eğitim stratejilerine baktığımızda birbiri ile tutarsız bir plansızlık içerisinde yürütüldüğünü görebilirsiniz.

AKP Hükümetlerinin Milli Eğitim Bakanlarının göreve geldiklerinde verdikleri ilk mesajları eğitim sisteminin değiştirilmesi gönünde olmuştur. Oysa hepside aynı partinin ve aynı siyasi görüşün bakanlarıydılar yani birbirlerinin devamlarıydılar ve söylemlerine bakılırsa eğitim sisteminin sorunlarını çözmede iddialıydılar.

 

Erkan MUMCU 2002-2003 : Sistemi sil baştan değiştireceğiz.

Hüseyin ÇELİK 2003-2009 : Öncelikle sistem problemli. Tamamen değiştiriyoruz.

Nimet ÇUBUKÇU 2009-2011 : Sistem eski değiştiriyoruz

Ömer DİNLER 2011-2013 : Böyle sistem olmaz. Sistemi değiştiriyoruz.

Nabi AVCI 2013-2016 : Sistem Sıkıntılı değiştireceğiz.

İsmet YILMAZ 2016-2018 : Böyle Sistem mi? olur. Sistemi değiştiriyoruz.

Ziya SELÇUK 2018-…         :  Sahadan geliyor, sorunları biliyor… Beklenti yüksek.

 

Yukarıda 18 yıllık AKP iktidarları döneminde milli eğitim bakanlığı yapmış isimleri ve iddialarını anımsatmak amacıyla sırasıyla yazdım. Yazımda önceliğim şuanda görevde bulunan ve pek çok çevre için beklenti yaratan atanmış Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un yürüttüğü eğitim politikası/ politikasızlığı sonucu pandamı süreci ile birlikte milli eğitimde yaşanan sorunlar üzerinde olacaktır.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk yazımın başlığını oluşturan ‘’okulları açmayı beceremeyen bakan’’ olarak anılmak istemez. Öyleyse ne oldu da bugün dünyanın birçok ülkesinde yüz yüze eğitim başlarken bizde yüz yüze eğitim sadece İlkokul 1. Sınıflarla sınırlandırıldı.  15 milyon öğrenci uzaktan öğretime tabi tutuldu ve işin kötüsü sayın bakanın 21 Eylül itibariyle her yönüyle uzaktan öğretime hazırız dediği ve uzaktan eğitimin ana ulaşımcısı EBA diye adlandırılan sistem ilk günde çöktü.

Demek ki sayın bakan siz yaz döneminde okullarda pandamı gerçeğini görerek hazırlık yapmamışsınız. Eğitim Sendikalarının ve birçok eleştirmenin eğitimle ilgili yapılan önerilerine önerilere kapalı kalmışsınız.

Özel Eğitim kurumlarının birçoğu yüz yüze eğitime başlarken kamu okulları ilkokul 1. Sınıflarla sınırlı kalmıştır ve sonucunda veliler özel eğitim kurumlarına yönelmişlerdir. Bu durum istenilen özel bir politikanın sonucu mu?  Sorusunu gündeme getirmiştir. Bütün bu karşılan sorunlara bakılınca siyasi iktidarın kendi dünya görüşüne ve kendi siyasi geleceğine uygun hareket edildiği izlenimini vermektedir.

Çünkü MEB dâhil hiçbir bakanlık karşılaştığı sorunlarla kendi alanlarının gerçekleriyle yüzleşmek istemediler. Bütün çalışmalarını kendilerini göreve getiren siyasi erkin siyasi tercihlerine göre konumlandırdılar. Yapılan öneri ve eleştirileri görmezden gelerek, olmayan bir başarı öyküsü yaratmaya çalıştılar. Sonuçta toplumun azımsanmayacak bir bölümü Sağlık Bakanlığının pandamı ile ilgili verilerine kuşkuyla bakıyor. Maliye Bakanlığının ekonomik verilerini ve vaatlerini abartılı buluyor ve inanmıyor, Milli Eğitim Bakanlığının pandamı için aldığı önlemleri inandırıcı ve güvenilir bulmuyor.

Buyurun Söke’de bir evin kapısını vurun veya bir okulu ziyaret edin. Karşılaşacağınız manzara; Çocuklar mutsuz veliler perişan öğretmenler çaresiz…

Alın size bir başarı öyküsü!                                                                 

Sonuç olarak MEB pandamı sürecini yönetememiştir. Sayın bakanın becerisizleri ve politikasızlığı sonucu ortaya çıkan olumsuzlukları teknik yetersizlikler, sayıların kabarıklığı vb. bahanelerle açıklamaları kimseye inandırıcı gelmemektedir.

 

Bu makale 614 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz