Yusuf Günal - KARARSIZLAR NEREYE GİDEBİLİR?


Konuk Yazar: Yusuf Günal

 

e-mail: [email protected]

 

 KARARSIZLAR NEREYE GİDEBİLİR?

 

Ekonomimiz faiz takıntısı ve israf dolayısıyla zaten zor duruma girmişti.. Özellikle virüs konusu da işi büyüttü.. Ekonomik olarak zor durumdaki insanlara halkımıza başka ülkeler büyük yardımlar yaparken, bizim ülkemiz ne yapabiliyor? Bunun siyasi sonucu da olmakta..Yapılan anketlerde kararsızlar büyük orana ulaşmış durumda.. Yüzde 25'lar konuşuluyor.. Muhalefette CHP, İYİ PARTİ ve bir kısmı yeni kurulan diğer Partiler mücadele içinde..

Ana muhalefet Partisi CHP bir türlü beklenen gelişmeyi yaratamamakta..Yılardır Parti içinde önseçim gibi konulardan ziyade Parti politikaları konusunda kafa yormuş kişiyim.. Gördüğüm bir gerçeği hiç kimsenin dile getirmediğini gördüğüm için birkaç satır karalayayım dedim.. Aslında bu konuda  bir kitap yazma düşüncem var ama ona bir türlü fırsatım olmuyor. İyi bir eğitim sonrası, arkadaşlarımdan farklı olarak 30 yılı aşkın bir esnaflık deneyimim oldu.. Dokuz yıl özel sektörde çalıştıktan sonra devraldığım orta boy bir ticari işyerini halen devam ettirmekteyim.. Bana, siyasi açısından çok şey verdi bu deneyimim.Bu yazıyı yazmak nereden aklıma geldi? Önceki gün Sayın Kılıçdaroğlu Adana'da esnafa seslenirken siz bizi pek sevmezsiniz ama diye söze başladığı an.. İşte bu sorunun cevabı bende.. Aslında uzun bir yazı konusu  bu cevap.

Burada bir özet vereyim.. CHP, 100 yıla yakındır siyasi hayatımızda.. Bu az buz birşey değil..Artıları ne? Atatürk ilkelerine sahip çıkması..Birincisi aydınlanma.. Laiklik gibi, toplumsal yaşantımızdan dini etkiyi kaldırma çabasına sahip çıkma.. Bütün gelişmiş ülkelerin başardığı  bir temel ilkeyi hayata geçirme.. İkincisi gerçek milliyetçi, ırkçı olmayan düşünceyi devam ettirme.. Bugün çok kesimin dile getirdiği Emperyalizm konusunu 100 yıldır söylemiş olmak... Üçüncüsü yolsuzluklar konusunda hassas olmak.. Bu konuda sürekli mücadele içinde olmuştur CHP'liler, diğer sol kesimlerle beraber.. Şimdiye kadar sağ partilere yapışmış iddialar karşısında cılız birkaç örnek olmuştur.. Fakat bunlar  karşı tarafa ait iddialarla kesinlik mukayese edilemeyecek kadar küçük örneklerdir... Ellerindeki medya sayesinde sanki kıyaslanacak örneklermiş gibi, büyük bir seçmen kitlesinde bu yanlış yargıyı oluşturmayı başarmışlardır.. 

CHP'nin 100 yıla yakın bir tarihe karşın,bir türlü tek başına iktidara gelememesinin iki ana nedeni vardır. Birisi haklı oldukları, bu mücadelede israr etmeleri gerektiğini düşündüğüm aydınlanma gibi kültürel konular.. Diğeri ekonomi.. 25 yaşında, 100 tam puan aldığım  Üniversite Bitirme tezimde şunu  yazmıştım: ''Solcular daha çok işin kültürel yanında kalmışlar, sağ ise halkın ekonomisi ile ilgili politika yapmıştır'' İşte Sayın Kılıçdaroğlu'nun Adana'da bir itirafını duyunca bunu hatırladım.. Özellike geldiğimiz aşamada bir an önce kavranılması gereken gerçek de bu.. Yani esnafın sizi daha çok sevmesi için ne yapılabilir? Tamam 100 yıllık yukarda saydığım konularda israra devam edelim, fakat Dünya'da sosyalizm deneyiminin başarısızlığı, özellikle Çin'deki değişim CHP'nin  veya benzer Partilerin yeni duruma uygun , özel sektör gerçeğini kabül eden bir politika üretmesini gerektiriyor.. İşin püf noktası burası.. Kadrolarında eskiden değişik sol görüşlü kişiler olduğu gerçeğini unutmadan çağa uygun ekonomik görüşü ortaya koymak gerekiyor.. Güven verici,bir tabloyu göstermek..Burada özel sektörün bizden korkmaması gerektiğini tekrarlamak yetmiyor.. Yukarda bahsettiğim olumlu özelliklerinin verdiği güvenle , şimdi değiştik, özel sektörün bizden korkmaması gerektiğini anladık denmeli ve buna uygun göstergeler şart... Bu arada çok konuşulan, CHP'nin bir özel sektör başarısı olarak,İş Bankası örneğindeni de bahsedebilirler... İdeolojik olarak büyük farklılıklar olmasına rağmen, belli bir disiplinden gelme benzerliğinden dolayı, 100 yıllık yaşamında olan sağlam değerlerden sonra  Çin'in  yaptığıyla bir benzerlik kurarak yapabilir bu dediğimi.. Devam edebileceğim, tartışmak istediğim bir konu..

 

Bu makale 873 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz