Cem Günay - KARNAVAL (FAŞİNG)


Konuk Yazar - Cem Günay

e-mail: [email protected]

 

 

KARNAVAL (FAŞİNG)

 

Gri soğuk kara kışın ardından baharı müjdeleyen süreç hepimizi içten içe neşelendirir. Birkaç ay gündüz saatlerinin sınırlı olduğu bu mevsimde zorunluluktan dört duvar arsına sıkışmış bir hayat baharla birlikte artık geride kalmıştır.

Tarih boyunca değişik kültürlerde baharın gelişi çeşitli şekillerde icra edilen kutlamalara vesile olmuştur. Bunda doğanın yeşillenmesi, canlanması, günlerin daha da uzaması, güneşin parlak yüzünü kış aylarına nazaran daha çok göstermesi gibi faktörlere bağlamak mümkündür.

Antik çağ insanı geçimini tarımdan sağlıyordu. Tarımsal verimlilik bu yüzden hayati önem taşımaktaydı. Bu bakımdan bahar aylarının gelişiyle takrar uygun hale gelen toprağı işlemek ve yeterli sayıda ürün elde etmek mümkün oluyordu. Bahar aylarının gelişiyle yapılan kutlamaları değerlendirirken müsait hale gelen iklim şartlarıyla kıtlık ve aç kalma riskinin azalmasına duyulan sevinç şeklinde yorumlanmalıdır.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız mevsimsel değişiklikle insan yaşamını doğrudan etkileyen bu  faktörleri değerlendirirken günümüzdeki karnavallarda bu etkinliğe katılan insanların kılık değiştirirmesini, komik maskeler takmasını yada geleneksel kostümler giymesini şu şekilde yorumlayabiliriz: Kış aylarıyla verimsizleşen ve de üretkenliği azalttığına inanılan kötü ruhlar, takılan maskeler ve giyilen ilginç kıyafetler sayesinde bu uğursuzluk saçan ruhların kovulduğuna inanılmaktadır. Özellikle cadı kıyafetleri bunun en belirgin örneğidir. Bunun yanında ayrıca bu karnavallara iştirak edenlerin ellerinde kırbaç ve zil gibi unsurlarda görülebilmektedir. Bunlarlada işlevleri ile kötü ruhların kovulduğu düşünülmektedir. Takılan maskeler, giyilen kıyafetler ve çalınan zillerle kötü ruh o ortamdan uzaklaşmışsa, yerlerine iyi ruhlar gelebilmektedir Böylelikle tam manasıyla baharın gelişi resmiyet kazanmış olur.

Bu tür karnaval faliyetleri Avrupa´nın hemen her yerinde günümüzde bile büyük bir görkemlilikle kutlanmaktadır. Köln, Mainz (Almanya), Venedig (İtalya), Basel (İsviçre), Nice (Fransa) bu tür karnavalların yapıldığı en bilinen yerlerdir. Ayrıca Avrupa`nın dışında Rio de Jenerio da (Brezilya) yapılan karnaval tüm insanların ilgisini çekmektedir. 

Tabiki bu karnavalı Avrupa halkı kendi inançları olan hıristiyanlık öğeleriylede harmanlamışlardır. Bu karnaval Kül-Çarşambasının (Aschermittwoch) hemen öncesinde gerçekleştirilir. Hıristiyanlık inancı gereği Kül Çarşambasıyla başlayan oruç süreci Paskalyaya (Ostern) kadar devam etmektedir. Yani halk tabiriyle karnavalla beraber tüm kurtlarını döken hıristiyan alemi karnavalın hemen sonrasında büyük bir huşu içersinde 6 hafta kadar sürecek perhis dönemine girmektedir.

 

Bu makale 727 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz