Cem Günay - WOLNZACH


Konuk Yazar - Cem Günay

e-mail: [email protected]

 

Cem Günay - WOLNZACH

 

Bira üzerine birşeyler karalama düşüncesi Bavyera`nın 11 bin nüfuslu küçük kenti Wolnzach`a gidildiği zaman akla geldi. Hemen kısacık konu dışına çıkayım ve şu maruzatımı belirteyim. Bir toplumun gelişmişlik göstergesi her gidilen küçük veya büyük ölçekli kentlerde o şehrin karakteristik özelliğini gösteren ilginç ve öğretici müzelerin bulunma durumuyla açıklanabilir.

Şu küçücük Wolnzachta bile iki müze bulunmaktadır. Biri El`in kültür tarihini kapsamlı bir şekilde betimleyen müzedir. Bu müzede 800 adet değişik parçadan oluşan vücudumuzun önemli bir uzvu olan El`in değişik biçimlerde yansılması işlenmiştir. El şeklinin bulunduğu oyuncaklar, takı eşyaları, pul ve sikke gibi değişik türde farklı eserler mevcuttur.

Bu müzenin dışında Wolnzach şehrinde içerek güzelleştiğimiz bir içecek olan Bira`nın çeşitli yönlerini ele alan ismi Bira`nın yapım malzemesi şerbetçiotundan gelen ikinci bir müze (Hopfenmuseum) yer almaktadır. Burada biranın üretim şekli, yapım malzemesi şerbetçiotunun ekilme biçimi, biranın geçmişten günümüze ticareti, bira yapımında kullanılan makinalar, yıllar içersinde istatistik olarak Almanya ve diğer ülkelerde bira tüketimini gösteren tabelalar, geçmiş zamanda bira üretimini gösteren çeşitli siyah beyaz fotoğraflar (örneğin şerbetçiotu toplayan insanlar), 1800 lu yıllardan başlayarak bira ve bira üretimini konu alan çeşitli kitap ve yayınlar, çok farklı ülkelerden toplanmış çeşitli markalarlardan oluşan toplan sayısı 250 yi bulan orjinal bira şişelerini görmek mümkündür. Hemen belitmeliyiz ki bu müzede görünce gururumuz okşanan Efes Pilsen şişesinede rastlayabilirsiniz.

Ayrıca bu müzeyle Ortaçağdan itibaren hıristiyan manastırlarınında bira üretiminin oldukça yaygın olduğu, şerbetçiotu ticaretinde Nürnberg kentinin önemli bir rol oynadığı bilgisinide ediniyorsunuz.

Tekrar başa dönecek olursak; çağdaş ülke olmak sadece kişi başına düşen milli gelirin artması veya taşıdığınız kılık kıyafetin güzel kumaşlardan üretilmesi değildir. İlerlemişlik hiç adını dahi duymadığınız bilinmez bir şehirde size sunulan aktivitelerle o yöreyi, şehri daha iyi tanımanız, öğrenmeniz ve keyif almanızın sağlanmasıdır. Böylece hiç bilinmez kentler aklınızda kalıp unutulmaz bir hale gelmektedir.

 

Bu makale 696 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz