Yusuf Günal - KARASIZLAR NEREYE GİDEBİLİR? (2)


Yusuf Günal - KARASIZLAR NEREYE GİDEBİLİR? (2)

 

Bundan 2 hafta önce gazetemizde bir yazım çıkmıştı. Başlığı aynıydı, fakat (1) diye numara vermemiştim. Son günlerde kararsız seçmenlerin oyunun yüzde otuzlara dayandığı yer almakta medyada.. Bir yazıda konuyu tamamlamayı düşünmüştüm fakat CHP Genel Başkanı'nın Adana'da ettiği, bir esnaf olarak ne demek istediğini çok iyi anladığım söz üzerine konuyu uzatmak zorunda kaldım.

Tekrarlayayım, Sayın Kılıçdaroğlu esnaflarla yaptığı toplantıda “Siz CHP'yi pek sevmezsiniz” diyor.. İşte Ekonomi tahsili yapmış, 9 yıl özel sektör deneyiminden sonra 30 yılı aşkın  esnaflık yapan birisi olarak, bu söz üzerinde durmak gerektiğini düşündüm ve 1. yazımda bu büyük ağırlık taşıdı..

Kimsenin konuyu ele almaması da bana çok ilginç geldi ve bana görev düşüyor dedim ve yazdım.

Konuyu kararsız seçmen açısından o yazımda ele aldım. Özetle geldiğimiz aşamada CHP veya solcuların bazı temel özelliklerini unutmadan, özel sektör gerçeğini kavraması gerektiğini vurguladım. Kararsızların oyunu ancak böyle ele alma şansları doğabilir diye düşündüm. 

Kararsız oylara talip diğer Partiler İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti, Doğru Parti ve DEVA Partisi. İyi Parti Meral Akşener önderliğinde iyi giderken son Kongre sonrası bazı olaylarla gündeme geldi. Benim düşünceme göre, kararsızları çekme açısından Aytun Çıray'ın yönetimden uzaklaşması iyi olmamıştır. Ümit Özdağ konusu tam anlaşılamadı. Partili arkadaşlarımın işi bunu değerlendirmek ama kendi düşünceme göre gündeme getirmek istediği konularda bir taktik hatası yapmış gibi geldi bana. Saadet Partisi Genel Başkanı yaşına göre hayli enerjik ama kendisinden başka kişilerin medyada görünmesi lazım. Gelecek Partisi Başkanı'nın eski söylemlerine göre şimdi bazı sözleri daha anlaşılır gibi. Suriye olayının yükünü taşıması onun handikapı. Demokrat Parti ve Doğru Parti (Rifat Serdaroğlu'nun partisi) medyanın sansürünen dolayı kendilerini fazla gösterememekte. Büyüme şansları biraz zor.

DEVA Partisi biraz daha şansı gibi kararsız seçmenleri çekme konusunda. Yani, daha önce Cumhur İttifakına oy vermiş, şimdi kararsız gözüken seçmenlerin daha çok CHP, İYİ Parti ve DEVA Partisi'ne gidebileceği görülüyor. İttifak çabaları bir başarısızlığa yol açmazsa bu bloğun İktidar şansları var. Şunu da belirteyim Saadet Partisi hiç umulmadık bir anda Genel Başkanının çizdiği doğrultuda daha fazla yol katedebilir.

Yine yazım konuyu tam açmamda yeterli olmayacak.. O yüzden  aynı konuya devam niteliğinde 3. bölümde DEVA Partisini daha geniş bir şekilde ele almak istiyorum. Genel Başkanının benimle aynı Üniversite'nin yan bölümünü benden 10 yıl sonra, 4.00 (tam not alarak) ile bitirmiş olması da, bu Partiyi daha geniş yazmak istememin bir nedeni. Devam edeceğim.

 

Bu makale 871 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz