Yusuf Günal - YİRMİBEŞ YAŞIMDAN BERİ (1)


[email protected]

 

Yusuf Günal 

 

YİRMİBEŞ YAŞIMDAN BERİ (1)

 

Geçen yazımda Üniversite bitirme tezimden bahsetmiştim. Bugün onu yazmak istiyorum. Bu başarılı çalışmam bana çok şey verdi, görüşlerim daha da oturdu.Üniversite'nin anlamını o gün daha iyi anladım diyebilirim.Neden? Çünkü bazılarına katılmadığınız değişik görüşten 20-30 kitap ve yazıyı dikkatlice okuyor,inceliyor, bir sentez yaratıyorsunuz.Çalışmamı değerlendiren hocamı düşünüyorum, hocam bize göre daha solda diyebileceğimiz bir kişi.Çıkardığım sonucu düşünüyorum, belki hocam fikrime katılmıyor ama  tam not verebiliyor.Tezimi değerlendiren hocam A.Öymen zamanında Ankara Milletvekillliği de yapan Prof.Yakup Kepenek.Halen Cumhuriyet Gazetesinde yazıları çıkmaktadır.Yaşım ilerledikçe ,karşılaştığım siyasi gelişmeler karşısında 25 yaşında çıkardığım sonuca daha fazla hak vermişimdir.Bu çalışmam konusunda beni onurlandıran birşey de Prof. Oğuz Oyan'dan duyduğum sözdür.İlçe Başkanlığım sırasında Oğuz Bey'e akademik yönümün ve başarılı bir bitirme tezimin olduğunu söylediğimde, nerede o çalışman demişti.Tam puan aldığın böyle bir çalışmayı doktora tezi kabül ederdim deyişini unutamam.Ne yazıkki, 26 sayfa elde yazdığım çalışmamı koruyamamıştım.Bu yazımda aklımda kalanları yazacağım.İkinci yazımda işin siyasi yönüne girip, o zaman ve bugün düşündüklerimi beraber değerlendireceğim.

Neyi yazmıştım, hangi sonucu bulmuştum? Sanırım arasında seçim yaptığım, 50 kadar konu vardı. Bu konuyu neden seçtin sorusuna cevap vererek başlıyorsunuz çalışmaya. Ülkemizin 1950-1960 dönemini, tarım ağırlıklı olarak ele aldım.Konuyu seçmemin gerekçesinde şunları yazmıştım: 1) Bu döneme damgasını vuran Menderes hemşehrim, onun dönemini incelemek istedim. 2) Ekonomi okuyoruz, siyasetle de ilgileniyoruz. Bu dönem benim çocukluğumun ilk dönemine denk geliyor, o dönemi öğrenmek istemiştim. Ayrıca siyaseten bu dönem çok karşımıza çıkıyor,onların dayanaklarının ne olduğunu merak ettim. 3) Ailem de tarımla uğraşmaktadır, o yüzden bu sektör konusunda ülkemizdeki  gelişmeleri incelemek istedim.

Çalışmama hemen o dönem öncesi yapılan çalışmaları incelemekle başladım.İkinci dünya savaşı sonrası 2 kutuplu Dünya'da kapitalist blok tercih ediliyor.Amerikan yardımları gündeme geliyor. Truman, Marshall yardımları gibi. Başta Traktör olmak üzere zirai ekipman yardımları, önemli antlaşmalar.. Bu antlaşmalar ve yardımlar Tek Parti dönemi olan CHP döneminde oluyor.Daha sonra CHP içinden başını büyük toprak sahiplerinin çektiği bir grup ayrılıp Demokrat Parti'yi kuruyor. Fikir olarak Amerikan ekonomik ve düşünce sistemine daha yakın olan bu grup kısa süre sonra iktidara geliyor ve çok büyük imkanlar elde ediyorlar.Tarımda büyük değişim oluyor. Halkın etkilendiği gelişmeler gözle görülüyor. İşte, daha sonra gelen Merkez Sağ Partiler bu durumu iyi kullanıyor.İşin başka yönü şu andaki yazımın, en azından bu bölümün konusu değil. Bir daha ki yazımda, o zaman çıkardığım sonucu ve yaşadıklarımız ışığında o sonucu değerlendirmeğe çalışacağım. Belki bir 3. bölüm de olabilir.

Devamı haftaya.. Bu yazımla ilgili tepkileri de alıp yazmak istiyorum. 

 

Bu makale 832 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz