- G:

Bakan Varank’tan Güney’e Arsa Talimatı

Bakan Varank, arsa için Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney'e talimat verdi.

İbrahim  Özgezici
İbrahim Özgezici Tüm Haberleri
mask

Söke Ticaret Odası Başkanı Metin Sakalar, Sanayi ve Teknoloji Bakan’ı Mustafa Varank'tan müstakil bir arsa talep ederek oraya yeni Ticaret Odasının binasını yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine Bakan Varank, arsa için Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney'e talimat verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aydın programı kapsamında Söke’ye gelerek burada bir takım ziyaretlerde bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Aydın programına Söke’de devam etti. Söke OSB bölgesinde bir fabrikayı ziyaret eden Bakan Mustafa Varank’ı Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Metin Yavuz, Bekir Kuvvet Erim, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, STK Temsilcileri, Siyasi parti başkanları ve çok sayıda kişi karşıladı. Söke OSB’de bir fabrikanın toplu açılış, temel atma ve imza töreniyle başlayan program KİPAŞ Kağıt fabrikası, Söke Ticaret Borsası ve Odasıyla devam etti.

“SAYILI ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDEN BİRİ”

İmza töreninde açıklamalarda bulunan AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, “Söke şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta, 17 mayıs 1996 tarihinde, bin 800 dönüm arazi üzerine kurulan, 2013 yılında da kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, özellikle 2016 yılı itibariyle yatırımları büyük bir ivme kazanmış, 29 adet sanayi parselinin tamamı tahsis edilmiş olan.

Hamdolsun, altyapısının yüzde 95’ini ülkemizde en uygun maliyetle ve çok kısa sürede tamamlayan sayılı organize sanayi bölgeleri arasında yer alan Söke OSB’deyiz.

Söke OSB’miz tarıma dayalı imalat, yapı malzeme imalatı, makine imalatı, kağıt imalatı  ve son olarak da seramik imalatı alanlarında hizmet veren, günümüz itibariyle de 22 katılımcısı üretimde, 6 katılımcısı inşaat, 1 katılımcısı da proje aşamasında olan toplam 29 katılımcının güçlenerek büyümeye, ülkemize ve milletimize hizmet etmeye devam etmektedir. OSB’mizin Aydın’a olan katkılarına bakıldığında, şu anda toplam 3 bin 446 kişiye istihdam sağlanmakta. Yatırımlar da tamamlandığında inşallah 6 bin kişiye istihdam sağlayacak. Bölgemize müracaat eden yaklaşık 2 bin dönüm yatırım talebinin karşılanması amacıyla da, 600 dönüm olarak sınır onayı kesinleşen ve kamu yararı kararı verilen genişleme alanıyla birlikte kamulaştırma çalışmaları büyük oranda tamamlanmıştır.

Kamulaştırmayla eş zamanlı olarak imar planı, altyapı ve yol projesi çalışmaları da başlatılmıştır. Bölgemiz için önemli ve stratejik yatırımlardan birisi olan lojistik merkezde proje çalışmları tamamlanmış, dolgun inşaat çalışmaları devam etmektedir. İçerisinde açık ve kapalı depo alanları, konteyner stok alanları, gümrük sahası, idari ve sosyal tesisler ile bakım atolyeri de planlanmıştır. Yetişmiş insan gücümüzün arttırılması ve mevcut insan kaynağının ihtiyaca özel eğitimlerinin de tamamlanması açısından biz buraya çok önem veriyoruz. Sizler de veriyorsunuz. Gençlerimiz için bölgemiz içerisine mesleki ve teknik Anadolu lisesinin milli eğitim bakanlığımız tarafından tahsisi yapılmış, hatta planları da

gerçekleştirilmek üzeredir. Buna ilaveten katılımcılara yönelik kreş alanı da oluşturulmuştur. Şimdiden Söke’mize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Tüm bunlara ek olarak, yaklaşık bin kişilik de bir cami yapımı için de yola çıkılmıştır. OSB’mizde aylık ortalama 10 milyon kW saat elektrik, ortalama 7 milyon metreküp doğalgaz tüketimi gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde yer alan OSB’lere bakıldığında diğerlerine oranla ciddi bir tüketim gözlemlenmektedir. Bölgemizin faaliyetlerinin yoğunluğunu burada bir veri olarak önümüze seriyor. Söke OSB’mizin bu başarısında katkısı büyük olan valimize, ilçe kaymakamımıza, OSB yönetimimize, şirketlerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“İSTİHDAM EDİLEN KİŞİ SAYISI 15 BİNİ BULUYOR”

OSB’lerle ilgili teknik bilgiler veren Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Bir tarım şehri, bir turizm şehri ama hızla bir sanayi şehri olma yolunda da ilerliyor. Daha önce de ifade edildiği üzere 7 organize sanayi bölgemizde toplamda 462 parsel ve bu 462 parselimizde yaklaşık olarak istihdam edilen kişi sayısı da 15 bini bulabilmekte.

Sayın bakanım ilimizde ayrıca küçük sanayi sitelerinde toplam olarak 19 tane küçük sanayi sitemiz var. Bunların dokuzu bakanlık kredisiyle yapılan diğerleri de kendi imkanlarıyla gerçekleştirilen kuruluşlarımız ve toplamda da 10 bine yakın kişi bu küçük sanayi sitelerinde istihdam edilmekte. Sayın bakanım ilimizde ayrıca küçük sanayi sitelerinde toplam olarak 19 tane küçük sanayi sitemiz var. Bunların dokuzu bakanlık kredisiyle yapılan diğerleri de kendi imkanlarıyla gerçekleştirilen kuruluşlarımız ve toplamda da 10 bine yakın kişi bu küçük sanayi sitelerinde istihdam edilmekte.

İlimizin  sanayi siciline baktığımızda 2179 kayıtlı iş yeri var ve bu iş yerlerinde de toplam 40662 kişi çalışmaktadır. Yine ilimizde sanayi yatırımlarının %15. Sıfır yedisi organize sanayi bölgelerinde %39. Yetmişi, küçük sanayi sitelerinde %40, beşi de diğer alanlarda yer almaktadır. Ilimizde sanayi kuruluşlarına baktığımızda ilk 1000 firma içerisinde 6 firma yer almaktadır ve bunlar da aydın ilinin sanayide de yer aldığını güzel bir göstergesi olarak karşımızda durmaktadır. Sayın bakanım değerli konuklar bügün ,Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen soke projelerimizden 3 tanesinin imza töreni gerçekleştirilecek. Bunlar köşk Belediyesi, Bozdoğan Kaymakamlığı ve aydın valiliği sosyal yardımlaşma dayanışma vakfı’nın sosyal amaçlı projelerinde toplam bütçe 5.463.000 TL ve 4.900.000 TL. Güney Ege Kalkınma ajansı bu projelere destek verecek.

Yine Güney Ege kalkınma ajansımızın ilimizde desteklediği toplamda. 18 firma ve kuruma da. 39749000 liralık bir kaynakla çeşitli katkılar sunuldu ve bugün bu yapılan çalışmaların sonuçlarını açılışlarını hep birlikte değerlendireceğiz. Bugün ayrıca. Yeni temeli atılacak 4 firma varr açılışı yapılacak 16 firma var. Üretim yapan, istihdam yaratan, ekonomiye katkı sunan her yatırımcı bizler için önemlidir ve değerlidir.  Açılışı yapılacak olan toplamda 16 firmanın toplam yatırım tutarı 2. 8 milyarlık bir yatırım ve yaklaşık istihdam edilmesi öngörülen kişi sayısı da 1726. Kişi bunlar hem ekonomimize sağlayacağı katkı hem istihdamla yaratacağı diğer boyutlarıyla da oldukça önemli ve değerli. Bugün ayrıca temeli atılacak 4 firmanın da toplam yatırım tutarı 219000000 TL ve 152 kişiyi de istihdam edilmesi düşünülen ya da yatırımlar mevcut yatırımların hizmete açılması yeni yatırımların temelinin atılması bizleri son derece mutlu etmiştir.  Bütün bu projelerde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyor. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“ARGE VE İNAVASYON SİSTEMİ OLUŞTURDUK”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Toplam sanayi istihdamı 31 milyonun üzerine çıktı. Bir milyon 670 bin insanımıza yeni iş imkanları oluşturmayı başardık. İhracatımız 12 aylık dönemde 250 milyar doları aştı. Her vatandaşımız şundan emin olsun eğitimden sağlığa, üretimden inavasyona, ulaşıma her alanda daha ileriye taşıyacak çığır açacak işlere imza atmaya devam edeceğiz. Son yirmi yılda elde edinilen kazanımlar yeni Türkiye yüzyılının yapı taşları olacak. Geçmişte nasıl başardıysak gelecekte de aynı azim ve kararlılıkla devam edeceğiz. Bunun mikro örneğini Aydın üzerinden görmek mümkün. 2002 yılından bu yana Aydın ilinde büyük küçük demeden binlerce yatırıma destek verdik. Yatırım yapmak istiyorum diyen girişimciler yanlarında bizi buldu. Aydın’da 46 milyar liralık sabit yatırımın ve bu sayede 60 binin üzerinde istihdamın önünü açtık. KOSGEB desteklerinde 2002 yılı öncesinde sadece 32 başvuru vardı. Trajikomik bir rakam. Biz ise Aydın’da 15 bin KOBİ’yi Aydın’da KOSGEB destekleriyle buluşturduk. OSBlerde sağlam bir üretim ekosistemi oluşturduk. Aydın OSBlerinde daha önce iki üç bin kişi çalışırken, şu anda sadece OSB’lerde 15 bin vatandaşımız istihdam ediliyor. Şehrimizde sıfırdan ARGE ve inavasyon ekosistemi oluşturduk” dedi.

“SÖKE OSB BÖLGESİNE GELSİNLER”

Muhalefet vekillerinin Meclis kürsüsüne çıktıklarında kendilerini rezil ettiklerini söyleyen Bakan Varank, “Biz Türkiye’nin milletvekilleri kendilerini rezil etsin istemiyoruz. Gelsinler, öğrensinler, görsünler bu işler nasıl oluyor, New York’a gitmesinler, Londra’ya gitmesinler, burada bu işlere şahit olsunlar. Biz gerçekten son dönemde büyük bir üretimde ivme yakaladık. Türkiye’nin her tarafında sanayicilerimiz sadece kapımızı arsa bulmak için çalıyor. Bize yer verin, genişlemek istiyoruz diyorlar. Hamdolsun bu ivmeyi yakaladık. Bunu muhalefete de göstermek lazım. Onun için ben çağrımı bu kürsüden yapmış olayım. Burası Aydın, 16 farklı tesis, 16 farklı yatırımı işte bugün açmış oluyoruz. Ben her yerde yapmış olduğum çağrıyı, buradan tekrar yapmak istiyorum. Sanayi ve teknoloji görmek isteyenler burayı ziyaret etsinler. Bu OSB’yi, bu şehirdeki diğer OSB’leri gezsinler. Nazilli’ye gitsinler, nasıl bizden OSB talebi yaptılar onu görsünler ve Türkiye’deki ivmenin lütfen farkına varsınlar.

Birileri şu anda biliyorsunuz şu anda taht kavgasının içerisinde. Birileri taht kavgalarına devam ederken, Dallas dizisi çekimlerine devam ederken biz yatırım, üretim, istihdam, ihracat demeye devam edeceğiz. Türkiye yüzyılı hedeflerimize de inşallah koşar adım ilerleyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız asgari ücreti ilan etti. 8 bin 500 liralık yeni asgari ücret, emekçilerimize hayırlı, uğurlu olsun. Gerçekten hem TL bazında hem de dolar bazında. Benim geçmişte yapmış olduğum açıklamalar var. Diyorum ki, sadece kurla hesap yaparak ekonomici olduğunu zannedenler var. İşte onların hesabına göre bile şu anda asgari ücrette AK Parti iktidarlarının en yüksek rakamını getirmiş olduk. İnşallah sene boyunca yapacağımız yeni girişimlerle ve enflasyondaki aşağı yönde ilerlemeyle biz sabit gelirli vatandaşlarımızın alım gücünü yüksekte tutmaya devam edeceğiz. 8 bin 500 liralık asgari ücret Türkiye’ye tekrar hayırlı olsun.

Ben vatandaşlarımıza soruyorum, vatandaşlarımız bu rakamdan memnun görünüyorlar. Şu hakkı herkesin teslim etmesi lazım. Tüm dünyada yaşanan çalkantılı bir süreç içerisinden geçerken hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız çalışanlarımızı hiçbir zaman enflasyonun karşısında ezdirmedi. Ezdirmemek için bir gayret gösterdi. Pompalanmak istenen tüm olumsuzluklara rağmen 2023 yılına pozitif bir havayla giriyoruz. Enflasyonla mücadelede sonuç almaya başladığımız bir dönem içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

SÖKE TİCARET BORSASI VE TİCARET ODASI ZİYARETİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve beraberinde ki heyet Söke Ticaret Borsasını ziyaret ederek yapımı devam eden Lisanslı Depoculuk A.Ş hakkında bilgiler aldı. Daha sonra Söke Ticaret Odasına geçen Bakan Varank burada Söke’de yapılması planlanan projeler üzerine Başkan Sakalar ile görüştü.

26 Ara 2022 - 10:06 Aydin/ Söke- Siyaset

Mahreç  İbrahim Özgezici


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

messi - Sökede her şey bitti,herşey tamam,bi pazaryerinin üstü kalmıştı.Oda tamamlanıyor.yazık!senin şehiriçi yolların içler acısı iken dere kenarın rezilken uğraştığınız şeye bak.en basiti tren garından başlayıp diş hastanesinin önünden devam eden yol.artık köylerde bile böyle yol kalmadı.HİZMET SIFIR!Ama fotoğraf çekimlerinde üzerinize yok.hepiniz Şov peşindesiniz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Haziran 07:05