Karayeğit : Biz Öğretmeniz! Başka Unvana Gerek Yok

5 Ekim Dünya Öğretmenler günü  dolayısıyla Söke Eğitim Sen Baş Temsilcisi Murat Karayeğit, açıklama yaptı.

Haber albümü için resme tıklayın

5 Ekim Dünya Öğretmenler gününü kutlayan  Söke Eğitim Sen Baş Temsilcisi Murat Karayeğit, “5 Ekim 1966 da ÜNESCO ve İLO Öğretmenlik Mesleği Statü Kararlarının kabul edildiği tarihtir. Bu kararların kabul edildiği 5 Ekim günü 1994 ten beri tüm Dünya da öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Biz eğitim emekçileri isterdik ki, böyle güzel bir günü hep birlikte huzur içinde mutlu olarak kutlayalım.

Ancak içine bulunduğumuz şartlar maalesef buna izin vermiyor. Eğitim emekçilerinin mevcut ekonomik koşullarda yaşadığı geçim sıkıntıları sürerken, mesleki itibarını, çalışma barışını savunmak zorunda bırakılıyor.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), bugüne kadar eğitim sisteminde yaşanan her sorunda olduğu gibi, eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki ve özlük sorunlarına tamamen piyasacı ve rekabetçi bir mantıkla yaklaşmıştır. Bu yaklaşımın son örneği, Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesidir.

Öğretmenlik mesleği gibi 18 milyon öğrencinin eğitim hakkını ve bir milyonu aşkın öğretmenin mesleğini, çalışma koşullarını, ekonomik, özlük haklarını ve ülkemizin yarınlarını koruyan ve geliştiren bir meslek kanunundan bahsetmemiz mümkün değildir. 13 madde ile kısıtlı bu kanunu eğitim emekçileri 60 yıllık hayali olarak tanımlamakta mümkün değildir.

Siyasi iktidar, öğretmenler arasında halen var olan ücretli, sözleşmeli, kadrolu öğretmen ayrımlarına yenileri eklemekle kalmamakta, eğitim sistemini rekabetçi ve eleyici bir sınav üzerinden yeniden düzenlemek istemektedir. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre öğretmenlik zaten bir uzmanlık mesleğidir. Öğretmenlerin uzmanlığı ellerinde ki diplomalarıdır. Bu temel gerçeği yok sayarak öğretmenleri kariyer basamaklarına göre bölmek, farklı ücret politikaları üzerinden ayrıştırmak öğretmenler arasındaki ilişkilerin ve mesleki dayanışmayı bozacaktır. Okullarda yapay olarak oluşturulmaya çalışılan farklı statü ve unvanların zaman içinde giderek belirginleşen sınıfsal ayrışmalar yaratması, okullarda katı ve hiyerarşik çalışma ilişkilerinin oluşması kaçınılmazdır.

‘Nitelikli Okul/Niteliksiz Okul’ ayrımında olduğu gibi, kariyer basamakları üzerinden ‘Nitelikli Öğretmen/Niteliksiz Öğretmen’ algısı yaratılmak istenmesi son derece tehlikelidir. Öğretmenlerin mesleki birikimi ve niteliğini yok sayarak hayata geçirilmeye çalışılan kariyer basamakları uygulaması öğretmenlik mesleğinin saygınlığını daha da düşürecek özellikler içermektedir.

ÖMK ile birlikte okullarda çocuğunun sınıfına uzman ya da başöğretmenin girmesini isteyen velilerle okul idaresi ve öğretmenler arasında gerilimler yaşanması, öğrencilerin sosyal statüsü ve öğretmenlerin kariyerine göre okullarda ‘özel sınıflar’ oluşturulması yaygınlaşacaktır.

Aynı işi yapan, sınıfında, branşında aynı eğitim içeriğini anlatan, benzer öğretim yöntem ve tekniklerini uygulayan ve öğrencileri benzer süreçlerle değerlendiren öğretmenleri farklı statü ve maaş uygulaması üzerinden bölmeye ve ayrıştırmaya yol açacak böylesi bir düzenlemeyi başından itibaren kabul etmemiz mümkün değildir.

Eğitim Sen, emekçiler arasında ayrımlar, hiyerarşiler ve eşitsizlikler yaratması kaçınılmaz olan, adaletsizlikleri ve haksızlıkları derinleştirmeyi hedefleyen ÖMK’ye karşı emekçiler açısından üretilebilecek en güzel yanıtın ise bir araya gelmek ve ortak mücadele yürütmek olduğunu düşünmektedir. Biz Eğitim Sen olarak üzerimize düşen tarihsel görevin farkında olarak her alanda mücadeleye devam edeceğiz.

Öğretmenleri birbiri ile yarıştıran, ayrıştıran, hiyerarşi yaratan ve maaş artışını sınav sonucuna bağlayan, “eşit işe eşit ücret” ilkesini yok sayan, öğretmen emeğini değersizleştiren bir eğitim yaşamını sürdürme tehlikesine karşı iş yerlerimizden başlayarak yerellerde ve merkezi düzeyde tüm eğitim sendikalarının bir araya gelerek ortak tutum belirlemesi taleplerimizin karşılık bulması açısından önemlidir.

KARİYER SINAVI YAPILMAMALI, ÖMK İPTAL EDİLMELİDİR

Siyasi iktidar eğer bir meslek kanunu yapmakta samimi ise yapması gereken tek şey öğretmenlik mesleği açısından uluslararası düzeyde kabul gören en önemli belge olan “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı”na uygun bir düzenleme yapmalıdır. ILO ve UNESCO ortak belgesi olarak 5 Ekim 1966 yılında kabul edilen ve Türkiye tarafından da onaylanan tavsiye kararı öğretmenlerin toplumsal statüsüne yönelik olarak bugüne kadar atılmış en önemli ve kapsamlı adımdır. Bu kapsamda yeni bir meslek yasası hazırlanması gerektiğini düşünüyoruz.

Eğitim Sen, yıllardır sadece öğretmenlerin değil, eğitim kurumlarında çalışan tüm eğitim ve bilim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Nitelikli eğitim için öğretmenler kadar emeği olan idari ve teknik personel, yardımcı hizmetliler sınıfı ve 4-B statüsünde çalışan eğitim emekçilerinin hakları ve talepleri de dikkate alınmalıdır. Öğretmenler için düşünülen iyileştirmeler, tüm eğitim ve bilim emekçisi arkadaşlarımızın çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi ile birlikte ele alınmalıdır.

Siyasi iktidardan talebimiz öncelikle kariyer basamakları sınavının yapılmaması ve ÖMK’nın iptal edilmesidir. Gerçek bir meslek kanunu hazırlanmak isteniyorsa “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı” temel alınmalı, sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerin hakları ve talepleri güvence altına alınmalıdır.

İtirazlarımızı dile getirmek, Öğretmenlik Meslek Kanunu iptali için Eğitim Sen olarak 15 Ekim 2022 de Ankara’dayız. Bize destek sunmak isteyen tüm eğitim emekçilerini bekliyoruz.

EĞİTİM EMEKÇİLERİ

HAKKINI İSTİYOR !

Söke de eğitim emekçileri olarak; son dönemde devasa karlar açıklayan bankaların bizlerin hak ettiği, günümüz ekonomik koşullarına uygun promosyonun tarafımıza ödenmesini istiyoruz. Şuan için maaş anlaşmamız olan bankadan bizlerden gelen bu sese sessiz kalmaması biran önce gerekli güncellemeyi yapmasını bekliyoruz. Bunun la ilgili 6 Ekim Perşembe günü 17 00 de ilgili banka önünde Söke de örgütlü dört sendika ile ortak basın açıklamamız olacaktır. Bu konuda ki mücadelemiz eğitim emekçileri hakkını alana kadar sürecektir.

Bir kez daha tüm öğretmenlerimizin Dünya Öğretmenler Gününü kutluyourz.” açıklamasında bulundu.

# Söke

06 Eki 2022 - 08:09 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.