Söke İşletme Fakültesinin Yapay Zeka faaliyetleri sürüyor

Yapay Zeka Topluluğu’nun faaliyetleri ve faaliyetlerinden akademik değerlendirmelere bir yenisi daha eklendi.

Kamil Karayetim
Kamil Karayetim Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

2021 yılında gerçekleştirilen Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Akkoyun’un desteğinde yoğun bir çabayla tesis edilen Yapay Zeka Topluluğu’nun faaliyetleri ve faaliyetlerinden akademik değerlendirmelere bir yenisi daha eklendi.

Uşak Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yürütülen, ROAD, ISSNIC, DRJI, ResearchGate vb. indekslerce taranan JCoSoHiS Dergisi’nde Dr. Öğr. Üyesi Pınar Zarif Tapkan tarafından “Yapay Zeka ve Gençlerin Dijital Dönüşüm Süreci” başlıklı makalede “İnsan gibi düşünebilen ve karar verebilen makine, yazılım ya da program geliştirme olarak tanımlanan yapay zekanın temel amacı insan yeteneklerini belirgin şekilde geliştirmek ve bunlara katkıda bulunmaktır. Gelişen teknolojiyle birlikte çağın gerisinde kalmamak için her bireyin özellikle gençlerin yapay zeka ile yakın temasta olması gerekmektedir. Ancak yapay zeka ile birlikte hayat bir taraftan kolaylaşırken bir taraftan da zorlaşmıştır, çünkü her bireyin kendini güncel tutması ve teknolojik değişimleri takip etmesi bir zorunluluk haline gelmiştir.” denilerek şu hususlara dikkat çekilmiştir:

“Yapay zeka en basit ifadeyle, insan zekasını taklit eden ve elde edilen bilgiye göre yinelemeli olarak kendini geliştirebilen sistemler veya makineler anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle, insan gibi düşünebilen ve karar verebilen makine, yazılım ya da program geliştirme olarak tanımlanabilir.

Yapay zeka kavramı insanların aklına ilk önce robotları getirse de robotlar yapay zeka içinde küçük bir kümeyi kapsamaktadır. Aslında yapay zeka bir makine, yazılım ya da programın öğrenme sürecini gerçekleştirerek verimli çıktılar üretmesidir. Diğer taraftan yapay zeka bir kültür olup bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği gibi belli meslek gruplarına ait bir kavram değildir. Gelişen teknolojiyle birlikte çağın gerisinde kalmamak için her sektörün yapay zeka ile temasta olması gerekmektedir.

Günümüz dijital çağında gerek kâr amacı güden işletmeler gerekse hizmet sunmayı amaçlayan kamu kuruluşları başarılı pazarlama stratejileri geliştirmek, müşteri isteklerine doğru şekilde cevap verebilmek ve hizmet kalitesini artırmak için teknolojiden destek almaktadır.

Veri madenciliği, ham ve henüz bir anlam ifade etmeyen verileri enformasyona dönüştürerek verinin büyüklüğü sebebiyle ortaya çıkarılamayan gizli örüntüleri keşfetme sürecidir.

Yapay zekanın 3 tür öğrenme şekli vardır: danışmanlı öğrenme, danışmansız öğrenme ve hatalardan öğrenme. Yapay zekanın gelişim sürecine baktığımızda ise dar yapay zeka, genel yapay zeka ve süper yapay zeka ayrımlarıyla karşılaşmaktayız.

Yapay zekanın getirebileceği olumsuzluklara baktığımızda günlük hayatta bile büyük boyutlu verilerin üretildiği ve insanların bu bilgileri farkında olarak ya da olmayarak özgürce sunduğu günümüz dünyasında hür irade mutlak ki tehdit altındadır.

Türkiye’de 11 Mart 2020 tarihinde tespit edilen ilk Covid vakasından sonra alınan ve ihtiyaca göre giderek artırılan tedbirler aşamasında en fazla dikkat çeken nokta iletişim araçlarına duyulan rağbet ve talepler doğrultusunda ezberlerin bozulması, kabuğun kırılması olmuştur. Ülke nüfusunun yaklaşık üçte birinin evde kalma mecburiyeti televizyonla beraber internet iletişimini de artırmıştır. Zoom Video, Microsoft Meet, Microsoft Teams, YouTube üzerinden canlı programlar yaygınlaşarak, sıradanlaşmıştır. Meslekî hizmet kuruluşları “evde kal” günlerinde “Big Data”, “Yapay Zeka”, “Dijital Dönüşüm”, “Endüstri 4.0”, “Siber Güvenlik”, “Siber Saldırılarda Risk ve Tehditler”, “Bilgi Güvenliği”, “Sanal Gerçeklik”, “Artırılmış Gerçeklik”, “Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi”, “Endüstriyel Uygulama”, “Makine Öğrenmesi”, “Nesnelerin İnterneti”, “Dijital Pazarlama”, “Covid Sonrası Ofislerde Dönüş Hazırlıkları” seminerleriyle adeta mesai yapmışlardır.

Pandemi ile birlikte teknolojik değişim kavramından ziyade teknolojik dönüşüm kavramına bütün dünya adapte olmuş durumdadır. Gerek sosyal hayat gerekse iş hayatı artık bilgisayar, tablet ya da cep telefonları üzerinden sürdürülebilmekte hatta tercih edilmektedir. Yapay zekanın günlük hayatımıza yerleşmesi ile birlikte farklı meslek tanımları da ortaya çıkmaktadır.

Yapay zekâ teknolojilerinin 2030 yılına kadar küresel ekonomiye yaklaşık 15,7 trilyon dolara kadar katkıda bulunabileceği tahmin edilmektedir. Yapay zeka teknolojilerinde en hızlı olan ve bu teknolojilerle sistemlerini en hızlı dönüştüren ülkelerin yakın bir zamanda diğerlerine üstünlük sağlayacağı açıktır. Netice olarak yapay zeka, ülkeler arası en önemli rekabet unsurlarından biri haline gelmiştir.

Özellikle üniversite öğrencileri yapay zeka ile ilişkili topluluklarda yer alarak çeşitli eğitimler, etkinlikler, söyleşiler ve yarışmalara katılabilmekte ya da bu tür faaliyetleri kendileri düzenleme fırsatı yakalayabilmektedir. Sorumluluk bilinci, özgüven, liderlik, sosyallik, girişimcilik, takım çalışması gibi birçok alanda kendisini yetiştirmiş olur.

2020 yılından beri görevlendirme ile bulunduğum Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Söke İşletme Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren bir öğrenci topluluğu olan Yapay Zeka Topluluğu’nun, kurulduğu 2021 yılından beri danışmanlığını yapmaktayım. Yapay Zeka Topluluğu, gelişen teknoloji ve yapay zeka alanında öğrencileri bilinçlendirmek ve yol göstermek amacıyla kurulmuştur. Düzenlenen eğitimler, etkinlikler, söyleşiler ve yarışmalar ile hem Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’ne hem de ülkemize değer katmayı hedeflemektedir. Benzer öğrenci topluluklarının hem öğrencilere hem de kuruma kendi gelişimleri ve ülkemizin kalkınması açısından önemli katkıları olacaktır.

Yapay zeka alanında nitelikli gençler yetiştirilebilmesi için güncel programlama dillerinden en az birine hakim, yaratıcı, konuya uzak kalmaktan ziyade kendilerine inanarak bir yerden yapay zeka ve veri bilimi konusuna adım atmaları gerekmektedir.

Dijital dünyanın hızlı değişimiyle birlikte yeni meslekler de hayatımıza girmektedir. Gençlerin aldıkları eğitim ne olursa olsun yeni meslekler ve yeni alanlar konusunda da kendilerini güncel tutmaları gerekmektedir. Bu bağlamda gençlerin bilinçlendirilmesi ve yol göstericilik sadece eğitimcilere değil, aileden başlamak üzere herkese düşmektedir. Elde edilecek dönütler hem kendilerine hem kurumlarına hem de ülkeye katkı sağlayacaktır.”

# Söke

15 Kas 2022 - 07:38 Aydin/ Söke- Eğitim

Mahreç  Kamil Karayetim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.