Adnan Menderes Etkinlikleri Bilimsel Değerlendirmelere Konu Olmaya Devam Ediyor

Sinema, sanat, bankacılık, sendikacılık gibi alanlarda da yenilik ve yükselen bir ivme kazanmıştır.

İbrahim  Özgezici
İbrahim Özgezici Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Akkoyun “büyük bir gurur ve sorumlulukla üstlendiğimiz Merhum Başvekil” temalı etkinliklerinin başka çalışmalara da ivme kazandırmasından memnuniyetini ifade etti. 2023 yılı içerisinde Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü ile Koçarlı ve Köşk Belediye başkanlıkları işbirliği gerçekleştirilen iki önemli etkinlik Siyaset Bilimci Araştırmacı Yazar Selma Duman tarafından “Unutulmayan ve Unutulmayacak Ali Adnan Ertekin Menderes” başlıklı makalede Türk Dünyası hedef kitlesine sahip Türkay Akademi Dergisinin Temmuz sayısında yayınlandı. Bilimsel araştırmaya göre;

Her alanda kalkınmanın önünü açmıştır. Tarım ve hayvancılık alanında birçok adımlar atılmış ve daha çok gelişimi için eğitim merkezleri kurularak eğitimler verilmiştir. Eğitime üst düzeyde önem verilerek gerek ilköğretim, ortaöğrenim gerekse üniversite eğitimleri için büyük meblağda harcamalar yapılmıştır. Bilimin gelişimi de desteklenmiştir. Döneminde Ege Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi bu dönemde açılmıştır. Sadece eğitimle ilgili yapılan yenilikler ve çalışmalar ayrı bir yazı ile ancak anlatılabilir.

Bu süreçte mali politikalar yüksek enflasyon oluşmasına sebep oluyor ancak hızlı büyüme hedefleri sebebiyle denk bütçe göz ardı ediliyordu bu da sabit gelirli halkın zorluklar yaşamasına sebep oluyordu. Buna rağmen halkın sevgisi ve desteği her zaman devam etmiş, seçimlerde yeniden tek başına iktidar olmuştur.

Mali politikalar yüksek ve sürekli enflasyon ortaya çıkarsa da, hızlı büyüme hedefi ön planda tutulduğundan denk bütçe göz ardı edilerek yatırım projeleri yürütülmüştür. Enflasyonun yükselişi sabit ve dar gelirliler için zorlukları da beraberinde getirdi ancak demokrasi desteği sürmüş, tek başına iktidar olarak devam etmiştir.

Sinema, sanat, bankacılık, sendikacılık gibi alanlarda da yenilik ve yükselen bir ivme kazanmıştır.

Siyaset Bilimci ve Araştırmacı Selma Duman “Benim şahsi olarak çocukluğumda da yer eden bir konudur Menderes’ in dramı” diyerek şunları yazmıştır: Köyümüze gittiğimiz de bir gün dedem o günlerin konusu açılınca anlattı, haberi radyodan duyduklarında gözyaşlarını tutamamışlar, evde cenaze havasında günlerce üzüntü yaşanmış. Çok fazla askeri baskı sebebiyle kimse yerinden kıpırdayamıyor ancak daha da üzücü olan muhalefet partili bir komşuları teneke çalarak yollarda dolaşıp sevinç çığlığı atıyor. Bu da ayrı bir dramatik durum. Yine kendi evimiz de hatırladığım babamın Adnan Menderes’ e ne kadar değer verdiği, Evimiz de Başvekil ‘Menderes’ adıyla çıkarılmış dergi ve çeşitli yayınlar vardı. İdam edildiği bir yıldönümü olacak birkaç gün gazetede yazı dizisi çıkıyor. Babam annemle koltukta oturmuş, babam okuyor ikisi de ağlıyorlar.

# Tarım

05 Tem 2023 - 10:12 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir  İbrahim Özgezici


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.