Madımak Katliamı Söke’de anıldı

Söke’de 2 Temmuz 1993 yılında Madımak katliamında yaşamını yitiren 35 kişi için anma töreni düzenlendi.

YAŞAR BAŞKURT
YAŞAR BAŞKURT Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a giden 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel görevlisinin, gerici kalkışma sonucu Madımak Oteli’nde yakılarak katledilişinin 30’uncu yılında Söke Cemevi tarafından anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe

Söke Belediye Başkanı Mustafa İberya Arıkan, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli, Aydın Büyükşehir Belediyesi Bölge Koordinatörü Fatih Akkentli, CHP Söke İlçe Başkanı Ali Kemal Özcan, CHP Söke Belediye Meclis üyesi Saime Cantürk, Kent Konseyi Başkanı Saliha Ondört ve vatandaşlar katıldı. Etkinlikte günün anlamına ilişkin konuşmayı Söke Alevi Kültür Derneği Başkanı Şevki Kaya yaptı.

Söke Aleviler Derneği Şube Başkanı Şevki Kaya, “Bundan tam 30 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Sivas Madımak otelinde çoğunluğu Alevi inancına sahip 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak hayatını kaybettiği katliamı  üzüntüyle anıyoruz.

İnsanlık  tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 30 yıl geçti. katliam ateşi, 30 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor. Tarihte  insanlığı hedef alan  Kerbela’dan beri en acımasız kıyımlardan biri olan Madımak Katliamı insanım diyen, insan olma onuru taşıyan herkesin içinde hiç dinmeyecek bir acı ve hiç kapanmayacak bir yara bırakmıştır. Ve o yara hala kanamaktadır.

O gün  Sivas’ta  insanın insanca yaşaması için mücadele eden  canlara kıyılmamıştır. O gün Sivas’ta, Madımak Oteli’nde insanlık yakılmıştır, Su, Ateş utanmış  halk düşmanı yobazlar utanmamıştır.

Sivas katliamı Türkiye‘nin aydınlığına, çağdaşlığına, demokrasiye, halkların kardeşliğine, eşitliğe, özgürlüğe ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir.

Günler öncesi kışkırtılan  yobazların 1993’te Sivas’ta, Madımak’ta ellerinde meşalelerle, benzin bidonlarıyla    “ Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu Sivas’ta yıkılacak  Yak ulan yak sesleri arasında   Madımak Oteli’nin yakılması  cumhuriyetin sembolü olan Sivas’ta; cumhuriyetin ,devrimlerin ve demokrasinin kundaklanması anlamındadır.

Mustafa Kemal Atatürk ve onun getirdiği çağdaşlığı, yurtta sulh cihanda sulh  kavramını, laiklik ilkesini  hazmedemeyenlerin  halkımızı alevi - sünni mezhep bataklığına çekerek, insanımızı kutuplaştırmaya  çalışan,  Kerbela da  İmam Hüseyin’i katledenlerle  mezhep savaşlarıyla Orta doğuyu kan gölüne çeviren Allahu Ekber diyerek IŞİD adıyla  kendilerinden  olmayan insanları boğazlayanlar  ve onlara destek verenler Madımak’ı ateşe verenlerle aynı zihniyettedir.

Ülkemize kurulan  emperyalist  tuzakları  bütün açıklığıyla görüyoruz. Bu tuzağa düşmemek için bütün. İnsanlığı bu yobazlığa tekrar kurban vermemek için o zihniyetle her alanda ve her koşulda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu bizim insanlığa olan borcumuzdur. Tarihimize kara bir leke olarak geçen bu acı olayı, benzerlerini yaşamamak için asla unutmayacağız.

Tarih durdukça Madımak Katliamının utancı ve kara lekesi, Maraş, Çorum katliamları gibi geçen 30 yılda Sivas Katliamının gizlenmiş faillerinden ve azmettiricilerinden hesap sorulmamış olmasını, üstelik korunup kollanmalarını, yıllarca kaçmalarına göz yumanları, onları her platformda savunanları, Sivas davasının zaman aşımına uğraması için  elinden geleni yapanları ve zaman aşımı kararını hayırlı uğurlu olsun diyenleri  asla unutmadık unutmayacağız. Unutturmayacağız…

Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu sancılı süreçte demokrasinin, barış, kardeşlik ve özgürlük taleplerinin kararlılıkla savunulması; demokrasinin gelişimi açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Toplumsal barışı tehdit eden saldırı ve katliamlar, farklı kimlik, inanç ve kültürlerin barış içinde ve kardeşçe bir arada yaşama isteğini asla kıramamıştır. İnsanlık, kendisine karşı işlenmiş suçları ve bu suçları işleyenleri asla unutmamıştır ve unutmayacaktır.

Bizzat siyasi iktidarlar eliyle yaratılan her türlü inanç ayrıcalıkları, inançlar üzerindeki baskı ve ayrımcı uygulamalara son verilmeli, Aleviler başta olmak üzere farklı inanca mensup  yurttaşlarımızın  talepleri karşılanmalıdır.

Alevi Kültür Dernekleri  olarak Sivas katliamını unutturmak isteyenlere, o gün yanan o aydınlık yüzlerin ışığını söndürmeye, umutlarını yok etmeye çalışanlara inat  ayrımcılığa, gericiliğe, karanlığa, yobazlığa, din sömürücülerine, karşı durduk toplumsal barışı ve kardeşliği savunduk. Sivas katliamında  yakılarak yaşamını yitiren canlarımızı  saygıyla anıyor, acılarını yüreğimizde taşıyoruz. SİVAS MADIMAK  katliamını unutmadık, unutturmayacağız”  dedi.

06 Tem 2023 - 09:38 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir  Yaşar Başkurt


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.