Söke’den Başlatılan Çalışmaları Aktardı

Prof. Dr. Turan Akkoyun Aydın-Söke’den Başlatılan Uyuşturucu İle Mücadelede Bilim Çalışmalarını Aktardı.

İbrahim  Özgezici
İbrahim Özgezici Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Bağımlılık hususundaki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Kurulu müzakerelerinde Kurumlar arasındaki çalışmalar, Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Dairesi Başkanlığı Çalışmaları, Yerel Yönetimlerin çalışmaları,  Atık Sularda akademik incelemeler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Tarım ve Orman yönetimlerinin ilgili çalışmaları masaya yatırıldı. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar başkanlığındaki çalışmada Adli Bilimciler Derneği adına Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Akkoyun 2-3 Haziran 2021 tarihinde açık ve kapalı oturumlar şeklinde başlatılan birçok ilçede ve üniversitede güncelleme yapıldıktan sonra 2022 yılı bitiminde uluslararası kitaba dönüşen Uyuşturucu ile Mücadelede Bilim çalışmalarını özetledi. Buna göre;

Adli Bilimciler Derneği Uyuşturucu ile Mücadelede birçok etkinliğe katkı sağlamakta, paydaş olmaktadır. Uyuşturucu ile Mücadelede Bilim Çalıştayı bunlardan sadece birisidir.

2-3 Haziran 2021 tarihinde Aydın Söke’de basına açık ve kapalı oturumlar şeklinde başlatıldı. Kolluk kuvvetleri ile olan kısmı basına kapalıyken muhtarlar, veliler, öğretmenler ve on sekiz yaş üstü vatandaşların katıldıkları bölüm ise basına açık gerçekleştirildi.

Sonrasında Çorum İskilip, İzmir Foça, Yozgat Akdağmadeni, Isparta Gönen gibi yerlerde söz konusu çalıştay bilgilerin güncellenmesine imkan verdi. Çalıştay disiplinler arası bir bakış açısıyla gerçekleştirilmektedir. Buna göre; Adli Bilimciler, Psikaytırlar, Psikologlar, Hukukçular, Güvenlik Bilimleri, Turizmciler, Sosyologlar, Ebeler, Hemşireler, İktisatçılar, Spor Bilimciler, Diş Hekimleri, Kolluk Kuvvetleri temsilcileri Görev alabilmektedirler. Birbiri ardına ancak verileri, bilgileri, çalışmaları sürekli güncelleyerek sürdürülen çalıştaylar 2022 yılında Uyuşturucuyla Mücadelede Bilim başlıklı uluslararası kitaba dönüştürülerek ilim camiasına sunulmuştur.

Aslında uyuşturucu bağımlılık yapıcı maddelerden sadece bir türüdür. Bağımlılık yapıcı maddelerin bir kısmı uyuştururken bir kısmı uyarıcı, bir kısmı hayal gördürücü niteliktedir. Bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımı sadece maddeleri kullananı etkilememekte, o kişinin başta ailesi olmak üzere arkadaşlarını, çevresini, toplumu dalga dalga yayılarak etkilemektedir. Bu nedenle bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele ederken bu maddelerin neler olduğu, bağımlılık ve kötüye kullanımın ne anlama geldiği, risk gruplarının kimler olduğu, kullananları ne tür belirtileri ile tanımanın mümkün olduğu, maddenin hangi tür analizlerle belirlenebileceği, tedavi olanakları ve nasıl tedaviye yönlendirilmesi gerektiği, psikososyal müdahaleler, arzla mücadele ve farklı meslek gruplarının mücadeledeki rolleri gibi konularda farkındalık ve bilinçlendirme sağlamak yapılan Çalıştayların amacıdır.

Bu farkındalıklar sayesinde bağımlılık yapıcı maddelerden korunma, önleme, mücadele ve müdahale çalışmaları yapılabilecektir. Çalıştaya katılan hedef kitlesini güvenlik görevlileri, ilkokul, ortaokul, lise gibi her eğitim kademesinden öğretmenler, üniversite öğrencileri, veliler, Ticaret Odası üyeleri, iş insanları, esnaf gibi işi insanla olan ve çocuğu olan tüm bireylerden oluşmaktadır. Bu hedef kitlenin farkındalık kazanması o yöre insanının sağlıklı bir ortamda yaşayabilmesi, o yörenin kalkınmasına da katkıda bulunacaktır.

Derneğimiz bir sivil toplum kuruluşu olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi örneklerinde olduğu gibi üniversiteler başta olmak üzere gerek milli eğitim gerekse yüksek tahsil basamaklarındaki eğitimciler, on sekiz yaş üzerindeki gençler, veliler, yetişkinler, sağlıkçılar, muhtarlar ve çalışma kuşağında yer alanlara yönelik her türlü etkinlikler düzenlemeye, düzenlenenlere de katkı sağlamaya devam edecektir.

Prof. Akkoyun, Isparta’da bulunan Demirci Mehmet Efe’nin Kuva-yı Milliye Karargahının görüntüsünü yansıtarak Gönen’de düzenlenen çalıştay sonrasında kamuoyunun dikkatine sunulduğunu böylelikle toplumsal bütünleşmeye de katkı sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

24 Tem 2023 - 09:24 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir  İbrahim Özgezici


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.