Muharrem Ayının Önemi Ve Ehl-İ Beyt-İ Mustafa

Hadis-i şerifte ise Peygamber Efen-dimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: ‘Hasan ve Hüseyin cennet gençlerinin efendisidir.’

Murat Sülünoğlu
Murat Sülünoğlu Tüm Haberleri

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan ve Söke’deki camilerde de okunan cuma hutbesinde, “Ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöy-le buyuruyor: ‘Allah’a ve Resûlüne itaat edin. Bir-birinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz gider. Sabredin, çünkü Allah, sabredenlerle bera-berdir.’

Hadis-i şerifte ise Peygamber Efen-dimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: ‘Hasan ve Hüseyin cennet gençlerinin efendisidir.’

Kur’an-ı Kerim’de saygı duyulması emredilen dört aydan biri olan Muharrem ayı içerisindeyiz ve bugün 10 Muharrem Âşûrâ günü. Muharrem ayı, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in hürmete layık olarak nitelendirdiği mübarek bir aydır. Allah Resûlü (s.a.s), ‘Ramazan’dan sonra tutulan en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruç-tur’  buyurarak bize, bu ayda oruç tutmayı tavsiye etmiştir.

Sayısız lütuf ve faziletlerle dolu olan Muharrem ayı, aynı zamanda Müslümanları hüzne boğan Kerbelâ hadisesinin yaşandığı aydır. Kerbelâ hadisesi, kan ve gözyaşının, üzüntü ve kederin, acı ve ızdırabın sineler-de açtığı derin bir yaradır. Bu elim hadisede, Allah Resûlü (s.a.s)’in ‘Benim dünyadaki çiçeğim, rey-hanım’  diye sevdiği Hz. Hüseyin Efendimiz ve çoğu Ehl-i beyt’ten yetmişi aşkın Müslüman bir yudum suya hasret bırakılıp şehit edilmiştir.

Kerbelâ hadisesi, bizler için çağları aşan mesajlar ihtiva etmektedir. Kerbelâ, her şeyden önce adaletsizli-ğe karşı onurlu bir mücadelenin adıdır. Kerbelâ, hak-sızlığın karşısında cesur ve kararlı bir duruşun, zul-mün karşısında asil bir yürüyüşün sembolüdür. Ker-belâ, adaletin, cesaretin, yiğitliğin ve yüksek ahlakın Hz. Hüseyin Efendimizin şahsında vücut bulmuş hali-dir.

O gün Kerbelâ’da şehit edilenler, müminler tara-fından hep hayırla ve rahmetle yâd edilecektir. O mü-barek canlara eziyeti reva görüp onları şehit edenler ise Müslümanların vicdanlarında mahkûm olmaya devam edecektir.

Bugün bize düşen Kerbelâ’yı doğru okumak, doğru anlamak ve ondan gereken dersleri çıkarmaktır. Ehl-i beyt-i Mustafa’nın muhabbetini her daim yürek-lerimizde canlı tutmaktır. Hz. Hüseyin ve Ehl-i beyt’in temsil ettiği değerleri hayata hâkim kılmaya gayret etmektir. Bütün ümmeti üzüntüye boğan böylesi bir hadiseyi kin ve nefrete, ayrılık gayrılığa değil; birlik ve beraberliğe vesile kılmaktır.  ‘Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarı-lın, parçalanıp bölünmeyin’  ilahi fermanına gönül-den bağlı kalmaktır. ‘Müminler ancak kardeştirler’  ilahi hitabındaki din kardeşliği-ni yürekten hissetmektir. Irk, dil, renk, mezhep ve coğ-rafya ayrımı gözetmeksizin müminler topluluğu olarak omuz omuza vermek, dayanışma ahlakını kuşanmaktır. Kardeşlik hukukumuza zarar verecek her türlü söz, tutum ve davranıştan kaçınmaktır.

Bu vesileyle başta şehitlerin efendisi,  Peygam-berimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’in ciğerparesi Hz. Hüseyin Efendimiz ve Kerbelâ şehitleri olmak üzere, hak ve hakikat uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Diğer yandan bu haf-ta sonu KPSS’ye girecek olan bütün kardeşlerimize başarılar diliyorum. Rabbim zihinlerini açık, ömürleri-ni bereketli eylesin.” ifadeleri yer aldı.

# Söke, cuma

29 Tem 2023 - 10:09 Aydin- Yaşam

Mahreç  Murat Sülünoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.