“Çocuklarımız Açlık, Sefalet Ve Cehalete Mahkum Edilemez!”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Söke Şube Başkanı Nimet İncedal Eğitim sistemi hakkında açıklamada bulundu.

İbrahim  Özgezici
İbrahim Özgezici Tüm Haberleri

ADD Söke Şube Başkanı Nimet İncedal açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı başlarken çocuklarımız yolsuzluk ve ekonomik kriz kaynaklı açlık ve sefaletle birlikte yıllardır sistematik olarak dinselleştirilen Eğitim Sisteminin yarattığı cehaletin pençesinde kıvranıyor. Aslında Sosyal Devlet’in başat görevi ise de milyonlarca anne baba evlatlarının beslenme, barınma ve giyinme gibi en temel gereksinimlerini karşılayamıyor. Yavrularımız doğru ve sağlıklı beslenemiyor, bedensel ve zihinsel gelişmeleri köreliyor. Taşımalı Eğitim kılıfı ile okulsuzlaştırılan binlerce köyümüz cehaletin kör kuyusunda çaresiz bırakılıyor. 12 yıllık kesintisiz eğitimi katleden bilim dışı 4+4+4 sistemi ile geleceğimiz karartılıyor. Üniversite sınavlarında 40 Matematik sorusundan ancak 7’si, 18 Fen sorusundan sadece 2’si doğru yanıtlanabilirken Türkçe okuduğunu anlamada 72 ülke arasında 54. sırada sürünüyoruz. Ulusal çapta yapılan bir araştırmada ise çocuklarımızın % 66’sının okuduğunu anlamadığı saptanıyor. 

Bu vahim tablo; ihaleler ve teşviklerle ihya ettiği kimi şirketlerin trilyonluk vergi borçlarını bir kalemde silerken öğrencilerimize günde bir öğün yemeği çok gören AKP İktidarının eseridir.

Hal bu iken, görevi çocuklarımızın dünya çocukları ile yarışabilecekleri bilimsel bilgi ile donatılmalarını sağlamak olan Milli Eğitim Bakanlığı, Laik Cumhuriyet düşmanı kimi tarikat cemaat vakıf ve dernekleriyle protokoller imzalıyor, Değerler Eğiti-mi dediği, ÇEDES adı verdiği bilim dışı uygulamalarla okullarımıza imamlar, vaizler atıyor, sarıklı cübbeli, çarşaflı peçeli kişilerin eğitimci sıfatıyla körpe beyinlere rol model olarak sunulmasına olanak sağlıyor. Siyaset kurumunun devlete ve topluma mu-sallat olan bu çağ dışı yapılanma ve uygulamalara tepkisizliği ise yürekleri yakıyor.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, Milli Eğitim Bakanlığını bir kez daha uyarıyoruz;

Ulusumuzun ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın Atatürk ışığında bilimsel bilgi ile eğitilmesinden sorumlu olduğunuzu unutmayınız!

Görevinizi adınızdaki “MİLLİ” sıfatına uyarak yapınız!

Milli Eğitim Temel Kanunu esaslarının yok sayılmasına, çiğnenmesine izin ver-meyiniz!

Eğitim Sistemimizi dinselleştiren ÇEDES benzeri uygulamalara derhal son veriniz!

Diyanet İşleri Başkanlığı ile tarikat ve cemaat vakıf ve derneklerini bakan-lığınızdan uzak tutunuz! 

4+4+4 ve Taşımalı Eğitim yanlışlarından bir an önce dönüp köy okullarını açınız, 12 yıl kesintisiz, ücretsiz, laik ve bilimsel Eğitim Sistemini hayata geçiriniz!”

# Söke

22 Eyl 2023 - 09:55 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir  İbrahim Özgezici


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.