KIRSAL KALKINMA MERKEZİ

KIRSAL KALKINMA MERKEZİ

Örnek; "Efes Tarlası Yaşam Köyü" projesi…

Tarımda bazı konular vardır, hemen her gün konuşulur, tartışılır. İş uygulamaya gelince kimse elini taşın altına koymaz. Köy Enstitüleri çok konuşulur, özlemle bahsedilir. Ama günün koşullarına uygun, o ruhla çalışacak bir enstitü kurmak kimsenin aklına gelmez. Gençleri tarımda/kırsalda tutmak, çocuklara tarımı sevdirmek, üretici ile tüketiciyi buluşturmak yine çok konuşulan konular olsa da uygulamada karşılığı yeterince görülmüyor.

Geçen yıl haziran ayında sözün eyleme dönüştüğü bir projenin yaşama geçirilmesine tanıklık etmiştik… Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, seçimden önce söz verdiği "Efes Tarlası Yaşam Köyü" projesini tamamen belediyenin öz kaynakları ile yaklaşık iki yılda tamamlanarak açmıştı…

Geçtiğimiz günlerde yolum Selçuk’tan geçti. Daha önceki geçişlerimde bu yapılar dikkatimi çekmiş ancak girip inceleme fırsatım olmamıştı. Bu kez 10 dakikada olsa girip göz gezdireyim dedim.

Sizlerin de mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Özellikle yerel yöneticilerin, muhtarların, Ziraat Odası yöneticilerinin, Ticaret Odası ve Borsası yönetimlerinin ve tabi ki de Üniversite temsilcilerinin bu merkezi görmelerini isterim. Tam da benim “KIRSAL KALKINMA MERKEZİ” olarak önerdiğim projenin küçük hali olarak planlanmış ve uygulamaya geçirilmiş. İşim gereği bölgeyi sürekli gezdiğimden Tire’deki hayvancılık merkezi, Bayındır’daki sera üretimleri, Ödemiş’teki gelişmeler inanın umutlarımı yeşertiyor. Üretici pazarları, tanzim satış merkezlerini gördükçe Söke’nin yönetici anlamında talihsizliğine üzülmemek elde değil.

Bakın bu merkezde; Tohum merkezi, tarım müzesi, toprak okulu, toprak kütüphanesi, serası ve üretici pazarı ile bütüncül bir proje olarak yaşama geçirilen Efes Tarlası Yaşam Köyü birçok belediye için örnek bir model olabilir.

Köy Enstitüsü ruhu ile yaşama geçirilen proje sadece bir tarım projesi değil. Tarım, eğitim, üretim, dayanışma, pazarlama, tanıtım, agro turizm, tarih, geçmişten geleceğe tarım kültürünü yansıtan müzesi ile çok kapsamlı bir proje.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Köylülerin gözleriyle görebilecekleri, çalışmaları için örnek tutacakları, verimli, modern, uygulamalı tarım merkezleri kurmak gerekir" sözünden yola çıkılarak kurulan Efes Tarlası Yaşam Köyü sadece Selçuk'a değil, İzmir ve ülke tarımına ve eğitimine büyük katkılar sağlayacak örnek nitelikte.

“Yaşam toprakta filizlenir”

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, projenin kuruluşunu, hedeflerini şöyle özetlemiş: "Efes Tarlası Toprak Okulu, Toprak Kütüphanesi, Tohum Merkezi, İsmail Hakkı Tonguç Tarım Müzesi, Kadın Üretici Pazarı ve Efes Serası ile birlikte tam anlamıyla yepyeni bir yaşamı filizlendiriyoruz. İşte bu yüzden Atatürk’ün cumhuriyet köyleri ve köy enstitülerinden esinlenerek hayata geçirdiğimiz, gençlerimize ve çiftçilerimize tarım eğitimini uygulamalı olarak vereceğimiz tarım okulu ile toprağımızı gelecek nesillere emanet ediyoruz. Yerel tohumlarımızı fide haline getirerek üreticilerimizle buluşturuyor olmak ve alım garantisi vermek de bizim için büyük mutluluk. Üreticilerimize Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde ücretsiz toprak analizi de yapılacak. Türk tarımının sürüklenmiş olduğu kötü duruma karşı yeni bir çözüm modeli ortaya koyuyoruz. Çünkü bizler biliyoruz ki yaşam toprakta filizlenir."

“Toplam 1.500 metrekare bir alana kurulmuş bu merkezi Sökemizin yöneticilerine umarım örnek olur da yerlerinden kalkıp gidip bir incelerler…”

Projenin Özeti”

Çiftçilikle geçinen üreticilerin zor koşullar altında üretmeye çalıştıklarına dikkat çeken proje ile yapacakların özeti;

“Tohumdan hasada ağır maliyetler altında geçimlik aile tarımını sürdüren çiftçilerimizi üretimin her aşamasında desteklemeye devam edilecek… Tohum ve fide temininden ilaç ve gübre kullanımına kadar her aşamada hem alanlarının uzmanlarıyla buluşturarak çiftçilerimizin aile tarımını geliştirmelerini sağlayarak hem de ürünlerinin zamanında tüketicilere ulaşması için onları destekleyeceğiz. Kadim aile tarımının değişen iklim ve toprak koşullarına uyum sağlayarak sürdürülmesi için toprak analizi eğitimleri ve uygulamaları sunacağız. Doğa ile uyumlu tarım uygulamaları için, ürün çeşitliliğini sağlayabilecekleri atölyelerde, çiftçilerimizi tarım alanındaki sivil toplum örgütleriyle buluşturacağız. Bölgemizde ve ülke genelinde üretim yapan diğer üreticilerle çiftçi buluşmaları düzenleyerek deneyim paylaşımını mümkün hale getireceğiz. Ürünlerini doğrudan tüketicilere ulaştırabilmeleri için kentimizdeki kooperatif ile eş güdümlü olarak sezonluk üretim planlaması atölyeleri düzenleyeceğiz. Projenin en önemli bileşenlerinden birisi Toprak Okulu. Çocukların ve çiftçilerin yani 7'den 70'e her yaştan ve her meslekten yurttaşa toprak bilincini ve bilgisini yeşertmeyi amaçlayan okulda toprağın kadim bilgisi, modern bilimsel tekniklerle harmanlanarak eğitimler verilecek. Geçmişten geleceğe bir birikimi yansıtan müzedeki alet ve ekipmanlar çocuklar başta olmak üzere herkese gıdanın, geçmişten bugüne ve tohumdan sofraya yolculuğunu anlatan bir kültürü ve birikimi yansıtıyor. Uygulamalı tarımsal üretim ve eğitim, müze, kütüphane, uygulama serasının yanı sıra haftanın belirli günleri açılacak üretici kadın pazarında yöresel ürünler ev ve el yapımı ürünler de satışa sunularak aile ekonomisine katkı sağlayacaktır. " şeklinde özetleyebiliriz.

***

Mülk zengini Söke Belediyesi, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, Muhtarlarımıza, Kaymakam Bey’e de duyurulur.

Böyle bir projeyi hayata geçiren Selçuk Belediye Başkanı Sayın FİLİZ CERİTOĞLU SENGEL ve Ekibini kutlarım. Umarım bu kentte kendine yakışan böyle aydın yerel yöneticileri seçme becerisi gösterir. Saygılarımla…

Turgut Türkoğlu 02.06.2022

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Turgut Türkoğlu - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.