Altın Şiirin Kanatlarında Şair Feyzi Halıcı'yı Anmak (2)

Şair- araştırmacı yazar Feyzi HALICI, Türk edebiyatı ve Türk şiir deryasında eserleriyle, yapıcı ve birleştirici düşünceleriyle Türk edebiyatına önemli hizmetlerde bulunmuştur. Onu yakından tanıyan İtalyalı bilim ve kültür insanı Ord. Prof. Dr. Anna MASALA (Roma Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Başkanı )   Feyzi Halıcı için şunları söylüyor:  Feyzi Halıcı, halk şiirinin hayal zenginliğini, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli’nin tasavvuf ruhunu ve Celaleddin-i Rumi Mevlâna’nın derin hayat dersini, Hacı Bayramı Veli velinin felsefesini ve Divan Edebiyatı kültürünü miras almıştır. Bu nedenle  Feyzi Halıcı  evrensel bir şairdir. Feyzi Halıcı, Yesevi’ye, Yunus’a, Mevlâna’ya hitap ettiğinde duyduğu heyecan okuyucunun kalbini sarıverir. Tasavvuf ruhu, onun aşk şiirlerinde de mevcuttur. Yunus Emre’nin felsefesi, Karacaoğlan’ın aşk duyguları onun şiirlerinde pınarlar gibi coşmaktadır. Çünkü şair yüzyıllar sonra günümüz Türk kültürünün kaynağı olan kökenlerini unutmamaktadır. Böylece Feyzi Halıcı’nın kalbinde“ Karanfilsin” şiiri doğmaktadır.

Ben bende değilim, sen sen değilsin,

Günaydın boyunca şakıyan dilsin.

Biriz, biriceyiz, sevgi burcunda,

Sen zaman süsleyen karanfilsin. ( 2 )

Feyzi Halıcı’nın en büyük hizmetlerinden biri de ÇAĞRI Kültür Sanat Folklor Dergisi gibi değerli bir yayın organın çıkarması ve yaklaşık yarım asırdan fazla Türk Edebiyatı sınırları içinde gururla yaşatmasıdır. Derginin kuruluş tarihi 1957 olup, onun isim babası ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’dır. Büyük şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’ yı da saygıyla anmak isterim. Türk şiir dünyasının ünlü bir imzası idi. Mekânı cennet olsun.

Feyzi HALICI, şiir için “Baştacım” diyor. “ Şiir zamana, topluma ve varsayımlara karşı insanın gücünü ve imkânlarını tamamlayan bir can duyarlığıdır. Şiir bilinenin ötesinde yenice yola çıkıştır. Şiir, insanı insan kılan, bir bembeyaz melek haline getiren duygular, düşünceler senfonisidir. Şiir her alanda, her mekânda gerçek idealin, doyumsuzluğun var oluşun bitimsiz sınırsız arayışıdır. Hayata iyimser bir gözle bakmak, insanı zaman içinde yapmacıksız okumak, okuyabilmek, insanı başarılarıyla değil, sadece, kusurlarıyla da kabul edebilmektir.  Mevlâna’mız ne güzel söylüyor “ Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır” der. Hoşgörü, sevecen insanın, yarım bardak suyu dolu gören insanların harcıdır. Tatlı dilli, olmak, güler yüzlü olmak insana bir şey kaybettirmez, çok şey kazandırır.

Bahar Gökfiliz, baştan beri söylediğim var oluşları ve sevecenliği bir giysi gibi eğnine giyinen, hayatı güzellikleriyle madde ve mana olarak tanıyan, bilen ve benimseyen, daima günlük olaylarla tedirgin olan insanların yardımına koşan, tatlı dilli güler yüzlü şiirleriyle İstanbul’u yaşayan ve yaşatan bir şairdir. Bahar Gökfiliz’in şiirleri, yaşama sevincini müjdeler okuyana. ( 3 )

Şu anda masamın üzerinde bulunan Çağrı Dergisi, Yıl: 66, Sayı: 740, Ocak, Şubat, Mart 2022, Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü: M. Emrehan Halıcı, Genel Koordinatör Feyzi Halıcı, Bahar Halıcı’( Gökfiliz). Süreli bir yayın organıdır. Yönetim Yeri: ODTÜ Teknokent   / Ankara. Tüm emeği geçenlere ve bin bir emekle yaşatanlara teşekkürler. Çağrı’nın 740. sayısında kimler var?

Bu saygıdeğer yazar ve şairlerimizi de sevgiyle, saygıyla anmak isterim. Adı 740. sayıda yazı ve şiirleriyle yer alanlar: 

Feyzi HALICI, Fatma Bahar HALICI ( Gökfiliz),Venüs BİLİSTER,  Prof. Dr. Tamilla ABBASHANLI, Hikmet Feridun ES, M. Halistin KUKUL, Tülay Sarıcabağlı ŞİMŞEK, Rabia BARIŞ, Melek DÖRTBUDAK, Bayram ÖZREK, Ahmet ÖZDEMİR, Gönül HALICI, Abdülkadir GÜLER, İbrahim SAĞIR, Fikret GÖRGÜN, Halenur KOR, Langston HUGLES, Sabir MUSTAFA. Tüm adı yazılanlara ve emeği geçenlere sağlık ve başarı dolu günler diliyorum. ( 4 )

Sözü biraz uzattım galiba. Sevgili şair ve araştırmacı yazar ve aynı zamanda bir devlet adamı olan Konya eski Senatörü Feyzi HALICI’yı bir kez daha rahmetle ve saygıyla anıyor, sözlerimi onun çok sevdiği bir şiirinden 3,4 dörtlüğü ile bağlamak istiyorum:

ZAMANI ÇAĞRIŞAN GÜZEL    

Zamanı çağrışan güzel,

Sular bitmez akmağınan.

Güzelliğin mi eksilir,

Bir göz ile bakmağınan.

Sevgidir bedene düşer,

Ataşsız yemek mi pişer,

Gönül ziyademi yaşar

Gam yükünü çekmeğinen.

Dostlar durmaz gel ederler,

Bir kapıya kul ederler,

Mutluluğu bal ederler,

Acı soğan ekmeğinen.

Donatır gönül burcunu,

Akça sevda güvercini,

Sevenler vurur harcını,

Zaman adlı tomağınan.

Düş mü, yalan mı, sahimi?

Gönül bir boş sürahi mi?

Uğru olmaz can tohumu,

Bir bedene ekmeğinen. ( 5 )

Feyzi HALICI 

1-Seçme Şiirler  / Feyzi Halıcı T.C. Kültür Bakanlığı Yayınları, 2000- Ankara

2-a.g.e.

3-Çağrı Kültür sanat Folklor dergisi, S:740- Ocak, Şubat,

Mart 2022

4-a.g.e.

5-a.g.e.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.