Şair Hasan Akarsu'nun Kitaplarını Okurken (2)

KİTAPLARIN İÇİNDEN: Sizlere tanıtacağım Hasan Akarsu’nun 2. Eseri:” Kitapların içinden”  adını taşıyor. Öğretmen Yayınları arasında sanat dünyasına merhaba diyen bu eser 160 sayfadır. Kapak Tasarımı Barış Mutlu, sayfa düzeni Nazım Mutlu 1. Baskı, Ankara Mayıs 2018. Kitabın konusu 100 kitapla ilgili deyini yazıları yer alıyor.

 Değerli şair ve yazar Hasan Akarsu bu okumaya değer yapıtını keyifle okuduğumu belirtmek isterim.  “ Değerli yazar, Abdülkadir Güler’e içtenlikle  “ diyerek bana Tekirdağ’dan armağan etmişlerdir. Öncelikle bu samimi duygularından dolayı teşekkürler diyorum.  

Ha-san Akarsu kitabının giriş “Sunu” bölümünde şunları yazıyor:” Okumak üzerine bugüne değin söylenmiş her söz, okumanın önemini vurgular. Okumak da bir tutkudur ve küçük yaşlarda alışkanlık kazanmayı gerektirir. Bir kez okumanın tadının sevincine, mutluluğuna diyecek yoktur. Ben de küçük yaşlarda okumanın tadını aldım.” Dedikten sonra Gazi M. Kemal Atatürk’ün okumaya verdiği önemi ve kısa ömründe birçok kitap okuduğunu şöyle anlatıyor: ”Atatürk’ün kısa yaşamında, üstelik cepheden cepheye koşarken 3397 kitap okuduğunu öğrenince bugünkü koşullarda Atatürk’ün daha çok kitap okumamız gerektiğine inandım.” ( s.5) diye yazıyor.

Yazar Hasan Akarsu, okumanın önemini yazdıktan sonra aldığını notlar arasında  benim de sevdiğim ve takdir ettiğim   şu  yazar ve şairlerin geçtiğini gördüm.  Hemen okuduklarımdan, kitapta adı geçenlerden bazılarının veriyorum:  Yazar Vedat Günyol, Nurullah Ataç, Sabahattin Eyüpoğlu, Orhan Burian, Abdülhak Hamit, Yahya Kemal, Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç, Yazar Selim İleri, Orhan Kemal, Çelik Güler soy, Cahit Külebi, Reşat Nuri Güntekin, Ahmet Hamdi Tanpınar, Halide Edip Adıvar, Abdülhak Şinasi Hisar,  Behçet Necatigil, Aydın Boysan, Hasan Özkılıç, Nedim Gürsel, Kemal Bilbaşar, Ozan Osman Baymak, Ozan Ahmet Telli, Ahmet Yorulmaz, Eğitimci Süreyya Güven, Ozan yazar Hasan Yalvaç,  Ozan Yazar Rıfat Ilgaz,  Hasan Hüseyin Yalvaç. Hüseyin Gazi Ekşioğlu, Mehmet Başaran, Aydın Meriç. Hatice Oya Kuzgun, Attila Er, Mehmet Doğan Karakuş, Yazan Fakir Baykurt, Ozan Asım Öztürk, Aydınlı şair dostum Tahsin Şimşek, yazar Ramazan Teknikel ve benim yakından tanıdığım kadim dostum Arslan Bayır’ı görünce ne denli sevdiğimi burada anlatamam. Arslan Bayır, daha önce Adana’da Aykırısanat dergisini çıkarıyordu. Sonradan yaklaşık 14 yıldır Antalya - Alanya‘da çıkardığı Güney’de Sanatı çıkarıyor. Şu andaki bana ulaşan Güncel Sanat Kültür sanat edebiyat dergisi ( Yıl:14, Sayı:79, Temmuz- Ağustos 2022‘- 80 sayfalık bir dergidir. Ben bu derginin Söke temsilcisiyim. Bu zamanda dergi çıkarmak ve yaşatmak her yiğidin  harcı değildir. Evet, yazar - ozan Arslan Bayır yenilerden önemli ve sevilen bir imzadır. Buradan cümlesine selam ve saygılarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.  Hepsini yazamadım beni lütfen bağışlayınız. Yazar Akarsu adını verdiğim bu şair ve yazarların kitapları hakkında kısa ve özlü bilgiler veriyor. Akıcı, yalın bir Türkçesi vardır. En çok kullandığı sözcüklerden bazıları:  Değin, yapıt, tutku, bir kez, anımsamak, özgün, yazın (edebiyat), bellek, öyküsel anlatım, yaşam, yaşamlarını yitirmek,  sorunlar, duyumsamak, irdelemek, sevi ve anlatı gibi.  Altını çizdiğim sözcükler gözüme çarpıyor. Ayrıca Hasan Akarsu bu yazarlara ait kitaplardan söz ederken yapıcı ve birleştirici bir yanı vardır.  Kitap Cevap Çapan’la bitiyor.

 1-   MEKTUPLARDA YAŞAMAK

 Yazar ve şair Hasan Akarsu bir öğretmendir. Mesleğini seven bir insandır. Mesleğinin yanı sıra bir de duygu ve düşüncelerini yazıp kitaplarda topluyor. Bunları da arkadaşlarına, dostlarına armağan ediyor. Şimdi sizlere

Tanıtmaya çalıştığım kitap “MEKTUPLARDA YAŞAMAK” adlı eseridir. Bu eser Ankara’da Barış Kitap yayınları arasında çıkmıştır. Basım tarihi 2021.Eserin tertemiz bir baskısı ve albenili bir kapak kompozisyonunu görüyoruz. Dostlara mektup götüren altın kanatlı kuşları görüyoruz. Bu altın kanatlı kuşlardan kimi zaman bana da kıymetli dostlardan mektup getirdiklerini hatırlatmak isterim. Bu dostlardan biri de yazar ve şair Mehmet Aydın’ın olduğunu görüyorum.

 H. Akarsu giriş yazısında mektup konusunda: Mektup türünün günümüzde unutulduğunu gözlüyoruz. Cep telefonları, bilgisayarlar haberleşme biçimlerini değiştirdi, kolaylaştırdı, sıradanlaştırdı. Yazarlarımızın geçmişte yazdıkları mektuplar, bugün yazınımızın en değerli ürünleri oldu diyebiliriz. Bu nedenle bizde ve dünyada ünlenen yazarlar var.

 “ Aşk ve dostluk üzerine  olan mektuplardan ve yazarlarından birkaçını analım: Lili Brik’e Mektuplar - Mayakoski, Genç Bir Şaire Mektuplar- Rilke,  bizim yazarlarımızdan; Arkadaşım Orhan Kemal ve Mektupları – Fikret Otyam, Piraye’ye Mektuplar – Nazım Hikmet, Kemal Tahir’e Mapushaneden Mektuplar- Nazım Hikmet,  Metin Yüce’nin Naci Girginsoy’a mektupları ( Maviden Yeşile), Mektupların Tanıklığı - O. Nuri  Poyrazoğlu.

 Özel mektuplar, yaşanılan dönemin siyasal, ekonomik, düşünsel ve sanatsal dönemin yönlerini yansıtırken tarihe de tanıklık eder. Dostlar arasında, tartışmalar, eleştiriler de olur çoğunlukta. İçtenlik olmayınca dostluk da olmaz. Bana yazılan mektupların bir bölümünü daha önce “Şiirin Kanatlarında” adıyla kitaplaştırmıştım.( Gerçek Yayınları Mayıs 2001). Yaşamlarını yitiren büyüklerimin, dostlarımın mektuplarını, dosyalarda, kalmasın diye “Mektuplarda Yaşamak” adıyla yazınımıza kazandırmak istedim.(s.3)  

Bu girişten sonra kendisine gelen mektuplardan söz ediyor. Hasan Akarsu’ya şair – yazar dostlarından gelen mektuplar: Mehmet Başaran, Öğretmeni Sadiye Akay, Güngör Gençay, Burhan Mendi,  İsmet Kemal Karadayı, İlhan Karaman, Subutay Hikmet Karahasanoğlu, Uluğ Turarlıoğlu, Süreyya Eryaşar, Osman Nuri Poyrazoğlu, Ali Yüce, Nurettin Ergen, Hüsamettin Bozok, Yusuf Asıl, Nedim Menekşe, Hamdi ilker, Mehmet Çağılıkasap, Bican Tunca, Ahmet Miskioğlu, Nevzat Odyakmaz,  Yılmaz Elmas, Ali Karagöz, Melih Elmas, Gündoğda Sanımer, Ruşen Hakkı, İsmail Gençtürk, Recep Bulut ve Mehmet Aydın’dan söz ediyor.

Kitabın bir başka bölümünde tanıdığı şair ve yazarlarına ait anma yazılarına yer vermişlerdir. Bunları da anmak istiyorum: Sadiye Akay, Yusuf Aslı, Güngör Gençay, Mehmet Başar, Ahmet Miskioğlu gibi edebiyatımızda şiir ve yazılarıyla yer alan sanatçıların ardından yazıyor. Bu saygıdeğer yazarları bende rahmetle anmak istiyorum. Mekânları cennet olsun. Bu isimlerin sanat ve kültür coğrafyamızda ayrı bir yeri vardır. Bu bölümün son kısmında Hasan Akarsu’yum özgeçmişine yer vermişlerdir.

 Eğitimci yazar Hasan Akarsu, 13 Temmuz 1952‘de Tekirdağ’ın Küçükyoncalı / Saray köyünde doğmuştur. Çiftçilikle uğraşan bir babanın oğludur.  Edirne Erkek İlk öğretmen Okulu’ndan mezun olmuştur (1970). Bir süre ilkokul öğretmenliğinden sonra İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nden de mezun olmuş(1976) ve daha sonra Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu ( 1991). Uzun yıllar onurlu bir şekilde görev yaptıktan sonra 1999’da yılında emekli olmuştur. Halen Tekirdağ da yaşıyor. İlk şiiri  “Cemal Süreya” 1976’da SEK’in ( sanat El Kitapları)  ilk sayısında çıkmıştır.  Şiir ve yazıları Anadolu’da yayınlanan birçok sanat ve kültür dergilerinde yer almıştır. Yayınlanmış  eserlerinden dolayı birçok ödüller almıştır. Bir ara bir grup arkadaşıyla birlikte sanat ve kültür dergilerini çıkarmış birçok kitaba imza atmış sanatımıza ve kültürümüze sevdalı bir yazın eridir.  Çalışmalarından dolayı eğitimci şair- yazar Hasan Akarsu’yu kutluyor, daha nice kitaplara imza atmasını yürekten diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Güler - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.