Bu Ev Viran Oluyor

Aslında devrinin en güzel evlerinden olduğunu düşünüyorum. Sanırım benzer mimari özelliklere sahip iki evden biriydi. Diğeri de yanlış hatırlamıyorsam  İstasyon Caddesi’nde, Göktepe ailesine ait olduğunu düşündüğüm bir ev.

Sevgili okuyucu, Aydın Caddesi’nde, eski kaymakamlık konutu karşısındaki köşede yer almakta olan evden söz ediyorum. Çocukluğumdan itibaren o eve hayrandım. Zamanın ihtişamlı konaklarından olan o evin bugünkü hali ne yazık ki içler acısı. Bir kültür mirası adeta göz göre gör yok oluyor. Bu yok oluşun baş sorumlusu da ne yazık ki gerekli duyarlılığı göstermeyen devletin kurumları.

***

Bakınız, bundan beş yıl kadar önce, o günkü Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran tarafından Belediyede görevlendirilmiştim.  Daha çok, basın, kültür ve sosyal hizmet alanlarında katkı vermeye çalışıyordum.  Bu binanın yıpranmakta olduğunu ve adeta kaderine terk dildiğini o zamanlar fark ettim ve belediye başkanımızın da onayını alarak Kaymakamlık Makamına bir yazı yazdık. Hem bu binanın, hem de eski kaymakamlık konutunun kreş ve ana okulu olarak kullanılmak üzere tahsisini istemiştik.  Böylece belediyede çalışan personelin çocuklarına ve diğer kamu çalışanlarının çocuklarına okul öncesi eğitim hizmeti  verirken binaları da kurtarmış olacaktık.

Gelen cevapta eski kaymakamlık konutunun Valilik Makamının tasarrufunda olduğu, bu ev için de isteğimizin İlçe Milli  Eğitim Müdürlüğüne iletildiği ifade edilerek Milli Eğitimden gelen cevap yazısı eklenmiş.

Önce eski kaymakamlık konutundan söz edeyim. Tasarrufu Valilik Makamında olan bu bina bir ara ne olduğu belirsiz kişilere mesken bile olmuştu da, o gün bize verilmedi  ama, daha sonra Aydın’da bir partinin kadın kolları gibi çalışan bir derneğe tahsis edildi. O  derneğin Söke’de bir şubesi olmuş galiba.  Huzurevinden gelen işgücü ve iaşe yardımlarıyla yemeklerin bile piştiği ve bazı ailelere götürüldüğünü biliyorum. Bunun için çok güzel de bir araç, şoförüyle birlikte tahsis edilmiş. O yemekler kimlere ne sıklıkla ve ne miktarlarda gidiyor, bilmiyorum. Birkaç kez öğrenmek istedim, olmadı, başaramadım.

Sözünü ettiğim ev içinse İlçe Milli  Eğitim Müdürlüğünden gelen yazı  tam anlamıyla “yok artık” dedirtti. Efendim, evin bağışçıları güya bu evi “kreş ya da ana okulu yapılması” koşuluyla bağışlamışlar. Bu nedenle de bize tahsis edemezlermiş. Güler misiniz, ağlar mısınız?..

Ben zaten ana okulu yapmak için istiyorum, onlar da şartlı bağış olduğunu, ana okulu yapma şartıyla bağışlandığını, bu nedenle de bana veremeyeceklerini ifade ediyorlar.

Ne diyelim,  boynumuzu büktük. En azından bağışçıların vasiyetlerine uygun bir çalışma gerçekleşir diye bekledik. Hiçbir çalışma gerçekleşmediği gibi ev adeta kaderine terk edildi.

Bugün geldiğimiz noktada ev bazı madde bağımlılarının mekanı olmanın ötesinde yağma edilmeye de başlandı. Bahçe duvarını çevreleyen metal çitlerin dışında bazı kapı ve pencereler de sökülmüş.

Yazıktır, günahtır. Geçmişten günümüze kalan bir kültür mirası bu şekilde yok edilmeye terk edilmemeli. Eğer devletin görevlileri sorumluluk almak istemiyorlarsa  emaneti sahiplerine geri  versinler. Ayrıca bağışçıların varisleri de eğer vasiyet yerine gelmediyse bağışı geri alsınlar. 

Bu onların hem aile büyüklerine hem de Söke’ye borçlarıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Sarayköylü - Mesaj Gönder

# Söke

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Söke Ekspres Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Söke Ekspres Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Söke Ekspres Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Söke Ekspres Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Abdullah Durmuş - Yazıktır.Her geçişimde üzülüyorum.Şimdi tamamen talan edilmiş durumda.Derhal ama derhal yetkili durumda olanlar el koymalı ve koruma altına almalıdırlar.Üzerilerindeki vebal çok büyüktür.Savsavlamak sorumlulukların en büyüğüdür.Yanıp kül olup arsaya dönüşmesi mi bekle niyet.Lütfen ama lütfen kurtarın bu güzel binayı.Orası Söke’mizin medarı iftihari , bir kıymetli binadır.Sökeli toplumcu kuruluşların tamamı.Harekete geçin.Acilen ve de hemen.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Aralık 15:28